V Slovenskej národnej knižnici vám vypracujú rešerš zdarma, v knižnici UKF si za literatúru priplatíte

Knižnica je miestom, kde sa stretáva mnoho študentov, pripravujúc sa na rôzne seminárne, bakalárske či diplomové práce. Rovnako jej návštevu neodkladajú v prípade povinnej literatúry k vybraným predmetom. Aké služby ponúka nielen naša univerzitná, ale aj Slovenská národná knižnica, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Keď príde do tuhého a v kalendári svieti dátum odovzdania práce, mnohí študenti zistia, že existuje knižnica a vychádzajú z nej s hromadou kníh. Hlavne v období bakalárskych a diplomových prác je jednou z najdôležitejších úloh, ktoré vám pridelí váš školiteľ, pripravenie rešerše.

Rešeršné služby

Spraviť si rešerš k práci je veľká pomôcka pre každého študenta. Každá knižnica na Slovensku ponúka rešeršné služby, ktoré má väčšina z nich spoplatnené. Nájde sa však aj taká, kde myslia na študentské peňaženky a poplatok za rešerš je nulový − Slovenská národná knižnica si poplatok za rešerš nežiada, viete si ho spraviť online pomocou žiadanky na ich internetových stránkach. Tak ako pri každej rešerši uvediete klúčové slová a názov svojej práce. Pokiaľ využijete online služby, rešerš vám bude zaslaná v období od dvoch týždňov do dvoch mesiacov. V prípade, že budete mať čas na osobnú návštevu knižnice, rešerš vám na mieste spravia na počkanie. Krajská knižnica v Nitre taktiež ponúka služby vo forme rešerše. Referenčné služby poskytujú pracovníčky knižnice na konzultačných miestach na jednotlivých odborných pracoviskách knižnice. Manipulačný poplatok za vyhotovenie rešerše je 2 eurá, pričom za každý výstup z elektronickej databázy priplácate 10 centov za titul. Spravia vám ju na počkanie.

knižnica ukf
Foto: Archív ON

Univerzitná knižnica UKF nám je ako študentom najbližšia. Pracovníčky vám rešerš spracujú do 10 pracovných dní, pričom táto služba vás bude stáť 10 eur. Pokiaľ sa vám knižnicu nechce navštíviť osobne, taktiež si viete požiadať o rešerš online žiadankou, ktorú nájdete na stránkach univerzitnej knižnice.

Medziknižničná výpožičná služba

Sami vieme, že nie každá knižnica má v ponuke všetky knihy, ktoré sú dostupné a veľakrát potrebné. Práve z tohto dôvodu bola zavedená medziknižničná výpožičná služba, vďaka ktorej si viete vo vám najbližšej knižnici požiadať o nedostupnú knihu. Stačí len vypísať žiadanku a titul vám zašlú z inej knižnici do tej vami vybranej. Titul máte k dispozícii určitú dobu, väčšinou len v študovni danej knižnice. V Univerzitnej knižnici UKF vám titul poskytnú na dva týždne a môžete s ním pracovať len v študovni. Poplatok za takúto službu vás v našej knižnici vyjde na 2 eurá za titul.

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.