Klávesové skratky, ktoré vám uľahčia prácu s dokumentami

Word sa na vysokej škole využíva skoro neustále. Prinášame zoznám klávesových skratiek, ktoré vám ušetria čas pri práci s dokumentom. 

CTRL+I, CTRL+B, CTRL+U − tieto klávesové skratky vám pri písaní bez použitia myši nastavia kurzívu, tučné alebo podčiarknuté písmo. Stačí text vyznačiť a použiť jednu z klávesových skratiek.

CTRL+H − určite sa vám po dopísaní dlhého textu stalo, že ste si spomenuli, ako ste písali všade nesprávne slovo, a tak ste ho museli nahradiť spisovným. Stačí stlačiť túto klávesovú skratku a do hornej kolónky napísať slovo, ktoré chcete zmeniť. Spodnú kolónku vyplníte pojmom, ktorým ho chcete nahradiť.

CTRL+ENTER − dokončili ste kapitolu v polovici strany a potrebujete ísť na ďalšiu? Nemusíte však stále stláčať ENTER, stačí použiť túto klávesovú skratku a dostanete sa na začiatok novej strany.

Podobná skratka je CTRL+N. Ak by ste chceli začať písať niečo nové, po jej použití sa vám otvorí nový dokument.

Pressing buttons
Foto: freepik.com

CTRL+S − na konci písania vždy hľadáte disketu v ľavom hornom rohu, aby ste si uložili váš dokument? Pomôže vám táto klávesová skratka, ktorú keď stlačíte, dokument uložíte bez použitia myši.

CTRL+HOMECTRL+END − určite sa vám stalo, že ste napísali 20-stranový dokument a chceli ste sa dostať na jeho koniec alebo začiatok. Stačí stlačiť jednu z klávesových skratiek a ušetríte minúty listovania pomocou myši.

CTRL+F – táto klávesová skratka vám pomôže k tomu, aby sa vám na obrazovke objavilo vyhľadávacie pole. Ak chcete hľadať napríklad dvojité medzery, stačí ak zadáte túto skratku a do vyhľadávacej kolónky zadáte dvakrát medzeru. Problematické miesta budú farebne označené.

SHIFT+CTRL+medzerník  – táto klávesová skratka slúži na pevné spojenie dvoch slov, preto sa často spája s pojmom pevná alebo viazaná medzera. Jej najčastejšie použitie sa môže týkať situácií, keď sa jednoslabičné spojky alebo predložky nachádzajú na konci riadka a je potreba presunúť ich na začiatok nasledujúceho.

CTRL+C, CTRL+V − toto spojenie je známe snáď každému. Ak si potrebujete niečo odniekiaľ skopírovať, použijete najprv spojenie s písmenom C. Na vloženie slúži druhá menovaná skratka.

CTRL+P − ak si potrebujete niečo vytlačiť, stačí použiť túto skratku a následne sa objaví tabuľka, ktorá sa spája práve s tlačou dokumentov.

CTRL+A − klávesovú skratku môžete použiť v tom prípade, ak chcete označiť celý text v dokumente.

Na koniec uvádzame pár skratiek, ktoré vám uľahčia písanie často používaných symbolov. Symbol @ vytvoríte stlačením CTRL+ALT + V. Symbol  sa objaví po stlačení CTRL+ALT+E.

autorka: Ivana Drobáňová 

 

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.