Písanie listov nezapadlo prachom. Vyskúšať si ho môžete aj vy

Môže sa zdať, že časy, kedy si ľudia vymieňali listy plné dôverností, sú už preč. Ale je tomu skutočne tak? Čoraz častejšie sa môžeme stretávať so stúpajúcim trendom, kedy si ľudia radšej vyberajú staromódnu formu písomnej komunikácie. Občas nečas zisťoval, či listy naozaj hlásia svoj návrat a aké miesto majú v modernej dobe.

Každý fanúšik klasickej listovej korešpondencie vám určite prisvedčí, že písanie listov má svoje čaro. A nielen ich písanie alebo čítanie. Celý ten proces, keď list putuje od odosielateľa k adresátovi, sprevádza istý nádych očakávania. Je to akýsi osobitý druh radosti, keď zrazu vo vašej poštovej schránke zbadáte list určený len vám.

V dobe, kedy nám na odoslanie odpovede stačí jeden klik, sa dá považovať za zázrak, že niekto má ešte záujem o posielanie listov. A dá sa vôbec porovnať ten pocit, keď nedočkavo otvárate obálku a jedným dychom čítate riadky písané rukou iba pre vás, s momentom, kedy vám zabliká na monitore správa oznamujúca odpoveď?

Elektronická komunikácia má samozrejme svoje veľké výhody, ku ktorým jednoznačne patrí rýchlosť. Každý človek navyše preferuje niečo iné, a preto je skvelé, že existuje toľko spôsobov, ktorými sa dá spojiť s inými ľuďmi.

Prečo si ľudia vyberajú práve písanie listov?

Dôvody sú rôzne. Niekoho už možno unavuje používanie technických vymožeností, a tak radšej siaha po niečom osobnejšom. Alebo pozná človeka, ktorý žije ďaleko, a namiesto rýchlych správ cez internet si s ním vymieňa novinky v listoch. Niekto sa chce zlepšiť v jazyku, či už vo svojom rodnom, alebo v cudzom.

A niekto volí listy skrátka preto, že mu to robí radosť a patrí to k jeho záľubám. Ako napríklad študentka Karin, ktorú vždy fascinovalo písanie listov: „Listy som začala písať niekedy počas strednej školy, keď som chcela vyjadriť svoje emócie, ale nevedela som to urobiť ústne. Keď som začala používať Instagram a zdieľať obrázky tohto typu, našla som si veľa listových kamarátok, s ktorými si píšem dodnes.

„Listy sú super vec najmä preto, že nejakým spôsobom dáš zo seba von to, čo ťa trápi, a keď je to na papieri, adresát sa k tomu môže vrátiť aj neskôr. V dnešnom virtuálnom svete je to rarita, ale ľudí, čo radi píšu listy, stretávam čoraz viac, a tak dúfam, že postupne tak, ako sa vracia starodávna móda, sa niečím zaužívaným stane aj písanie listov.“

letters-2111546_1280
foto: pixabay.com

Ako začať?

Asi najjednoduchší spôsob, ako si nájsť listových kamarátov, je vyhľadať na Facebooku skupinu zameranú na listovú korešpondenciu, pridať sa do nej, napísať niečo o sebe, poprípade koho hľadáte na písanie, a už len čakať, kto sa vám ozve. Slovensko je však v tomto trochu pozadu, ale v českých skupinách, kde sa vyskytuje skutočne mnoho nadšencov listov, nájdete aj Slovákov.

Ak si chcete otestovať vaše schopnosti v cudzích jazykoch, môžete skúsiť zahraničné penpal skupiny. Takisto spomínaný Instagram vám môže pomôcť v hľadaní vášho listového dôverníka. Najlepšie bude, keď nájdete človeka, s ktorým vás bude niečo spájať, aby ste si mali o čom písať. Na začiatok sa s ním môžete dohodnúť na pravidlách dopisovania, napríklad ako často si budete písať, či si okrem listov budete posielať aj nejaké drobnosti a podobne. Je to len na vás.

Keď na listy nie je čas…

V prípade, že na písanie listov vám už nezostáva čas alebo sa na to jednoducho necítite, je tu ešte jedna možnosť – pohľadnice. Vo svete už nejaký čas funguje tzv. Postcrossing. Je to projekt, ktorý má za cieľ prepojiť ľudí z celého sveta prostredníctvom skutočných pohľadníc. Princíp je jednoduchý – za každú odoslanú pohľadnicu vám minimálne jedna príde. Stačí sa zaregistrovať na oficiálnej stránke Postcrossingu, kde vyplníte svoj profil.

Systém vám vyberie náhodnú adresu, na ktorú pohľadnicu pošlete. A potom sa už len môžete tešiť, kedy sa pohľadnica pre vás objaví v schránke. Je to skvelý spôsob, ako spoznáte zaujímavých ľudí z rôznych kútov sveta a zlepšíte sa v jazyku. Hlavným jazykom podľa pokynov stránky je angličtina.

Ak ovládate aspoň základy gramatiky a máte mierne pokročilú slovnú zásobu, nie je sa čoho báť. Viac informácií o tom, ako a kde sa zaregistrovať a ako to celé funguje, nájdete buď na oficiálnej stránke, alebo na informačnom webe pre českú a slovenskú komunitu. Ak uvažujete nad písaním listov či posielaním pohľadníc, smelo do toho. Zlepšíte tak nielen svoje schopnosti, ale potešíte aj niekoho iného. A to predsa za tú námahu stojí, no nie?

autorka: Ema Pavliková

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.