Ako sa vyvíjali sociálne siete – od ICQ až po Facebook

Dnes si už život bez Facebooku väčšina z nás ani nedokáže predstaviť. Možno si myslíte, že závislosť na sociálnych sieťach pred vznikom Facebooku neexistovala, ale opak je pravdou. Nie je to tak dávno, čo sme vysedávali pri ICQ a Pokeci, kde sme s kamarátmi hrávali hry alebo posielali odkazy na sklo.

ICQ

ICQ je komunikačný program vytvorený izraelskými študentmi v roku 1996. Do dnešného dňa sa počet jeho používateľov odhaduje na vyše 250 miliónov. Názov ICQ je vlastne slovná hračka, pretože znie ako I Seek You (v preklade hľadám ťa).

Každý si určite spomína na svoje pubertálne časy, kedy používal túto sieť. Mohli ste si tu písať s priateľmi alebo sa dokonca s nimi zahrať hry. Všetko sa to dalo cez jednoduchú aplikáciu, ktorú ste si nainštalovali do počítača.

Pokec

Pokec.sk patril kedysi k najnavštevovanejším portálom v Slovenskej republike. Prevádzkuje ho azet.sk. Je to miesto, ktoré umožňuje komunikáciu používateľov z rôznych kútov Slovenska aj zo zahraničia už od roku 2000 – pamätáte si ešte na svoje prvé, smiešne znejúce nicky?

Pokec má ešte aj dnes množstvo užívateľov. Táto stránka neslúži len na chatovanie, ale aj na prijímanie emailov, keďže vytvorením účtu si automaticky zriadite aj mailovú schránku. Typické preň je množstvo rozličných miestností, kde človek vstupuje podľa toho, koho hľadá alebo aké má záujmy.

digital composite of hands using smartphones with graphics
Foto: freepik.com

MySpace

Táto webová sociálna sieť vnikla v roku 2003 vďaka spoločnosti Fox Interactive Media. Umožňuje používateľom využívať sieť, vytvoriť si vlastný blog, zdieľať fotografie a videá. Minimálny vek na vytvorenie vlastného MySpace profilu je 14 rokov.

MySpace je na Slovensku menej známy, avšak vo svete si získal množstvo fanúšikov. V súčasnej dobe na MySpace nájdete najmä množstvo blogov a článkov, ktoré môžu členovia tejto siete zdieľať a komentovať.

Skype

Skype je komunikačný program, ktorý bol vytvorený spoločnosťou Skype Limited. Umožňuje prevádzkovať internetové telefonovanie, hlasovú komunikáciu medzi používateľmi, ako aj posielanie krátkych správ a iné služby.

Tento program nám v prvom rade slúži na telefonickú komunikáciu s ľuďmi, ktorí sa môžu nachádzať v rôznych častiach sveta, keďže hovory cez Skype sú úplne bezplatné. Službu využíva množstvo odlúčených príbuzných či priateľov, ktorí sa okrem telefonovania môžu aj vidieť.

Facebook

Facebook je sociálna sieť, ktorú spustili 4. februára 2004 Mark Zuckerberg, Eduardo Saverin, Dustin Moskovitz a Chris Hughes počas štúdia na Harvardovej univerzite. Facebook slúži najmä na komunikáciu, nadväzovanie priateľstiev a zdieľanie fotografií a videí. V súčasnej dobe má vyše 100 miliárd používateľov.

Málokto dnes nemá vlastný účet na tejto sieti, mnohí z nás si bez nej nedokážu predstaviť svoj život. Aplikáciu mávame aj v mobile, aby sme v žiadnom prípade neprišli o kontakt s našimi priateľmi.

Twitter

Twitter je sociálna sieť, ktorá umožňuje svojim používateľom písať, čítať a zdieľať tweety. Tweety sú krátke textové príspevky (do 140 znakov). Za desať rokov svojej existencie Twitter nazbieral už vyše pol miliardy používateľov.

Tweety v krátkosti vyjadrujú aktuálne myšlienky, čo väčšina z nás rada využíva. Na Slovensku sa Twitter síce nerozšíril až tak, ako napríklad Facebook, ale postupne si získava solídnu členskú základňu.

autorka: Alexandra Bednárová 

 

Zdieľajte článok

Komentáre:

One thought on “Ako sa vyvíjali sociálne siete – od ICQ až po Facebook

  1. Nezdá si mi, že by každý človek na svete mal cca. 14 účtov na facebooku. Nie je 100 miliárd užívateľov trochu veľa?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.