Nitriansky horský spolok organizuje jarné čistenie Zobora

V sobotu 22. apríla sa uskutoční jarné čistenie Zobora, ktoré organizuje Nitriansky horský spolok v spolupráci so Správou CHKO Ponitrie a mestom Nitra. Je to už jubilejný 10. ročník podujatia, usporiadaného každoročne v jarnom období. Tentoraz to bude symbolicky na Deň Zeme. Doteraz sa zúčastnili stovky dobrovoľníkov, turistov, milovníkov prírody, žiakov a študentov.

Začiatok akcie je o 9:00 pred Špecializovanou nemocnicou sv. Svorada na Zobore (liečebný ústav). Pre všetkých účastníkov budú pripravené pracovné rukavice a vrecia na odpad. Cieľom je vyčistenie turistických chodníkov a ich okolia medzi Dražovcami, Pyramídou, Zoborom a Žibricou od rôzneho odpadu, ktorý tam počas svojich výletov zanechávajú nezodpovední návštevníci. Zámerom organizátorov je tiež asanácia nelegálnych skládok na území prírodnej rezervácie Lupka a nad mestskou časťou Dražovce, kde sa každoročne hromadí veľa odpadu.

Počas uplynulých deviatich ročníkov sa vyzbieralo približne 26 ton odpadkov. Dlhodobým problémom sú najmä nelegálne skládky, práve z nich pochádza väčšia časť vyzbieraného odpadu. Predpokladá sa, že problémom znečistenia Zoborských vrchov je blízkosť veľkého mesta, ľahká dostupnosť tohto územia a nezodpovednosť ľudí. Odpad namiesto zberových dvorov, kde sa dá odovzdať zadarmo, vyvážajú do prírody, alebo prázdne obaly z potravín neznesú dole do mesta, ale vyhodia ich v prírode.

Jarne cistenie Zobora 2017 (1)
Foto: organizátori podujatia

Likvidáciu nazbieraného odpadu zabezpečí mesto Nitra prostredníctvom spoločnosti Nitrianske komunálne služby. Pre zúčastnených dobrovoľníkov bude po čistení pripravené občerstvenie.

Na jarnom čistení Zobora sa podieľa i mesto Nitra, záštitu nad podujatím prebral primátor Jozef Dvonč. Organizátori z NHS si cenia účasť ľudí, ktorých oslovuje táto myšlienka a zapájajú sa do nej v rámci svojho voľného času. Zároveň ich teší aj skutočnosť, že sa zúčastňujú všetky generácie − dospelí, seniori, rodiny s deťmi, tínedžeri a učitelia so svojimi žiakmi. Predseda NHS a ochranár Patrik Együd dodáva: „V mene organizátorov by som rád pozval širokú verejnosť na jarné čistenie Zobora, ktorého cieľom je skrášliť prírodu blízkeho okolia mesta. Neváhajte a príďte pomôcť prírode nad Nitrou, nech môžeme stále obdivovať i objavovať jedinečné miesta a zaujímavé zákutia, ktoré v sebe skrýva.“

Ďalšie informácie o akcii nájdete na facebookovej stránke.

tlačová správa 

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.