Čo si myslí o študentoch upratovačka zo Zobora Oľga Ďuračová: Ste rozumnejší a vzdelanejší, než sme boli my

Oľga Ďuračová pracuje už dlhé roky ako upratovačka na ŠD Zobor. Sprevádza ju dobrá nálada a vrúcne pozdravy cez celú chodbu. Pre Občas nečas prezradila, ako vníma svoju prácu, študentov a čo robí vo voľnom čase.

Ako dlho vykonávate svoju prácu?

Teraz to bude 39 rokov. Viete, to je celkom rekord. Nemám veľa rokov, ale tých odpracovaných je veľa. A to má málokto. Išla som do roboty, keď mala dcérka pol roka, preto sa mi už nazbieralo tých 39 rokov. Predtým som robila v kuchyni ako pomocná kuchárka, na internáte pracujem 11 rokov.

Pracovali ste len na Zobore alebo aj na iných internátoch?

Keď som nastúpila, robila som najprv polrok na ŠD Nitra, potom som prešla na Zobor.

Máte rada túto prácu?

Táto práca ma veľmi baví, som s ňou spokojná. Vyhovuje mi hlavne pracovná doba, deti na poschodí mám tiež veľmi rada, sú ako moje. Poslúchajú, nie sú papuľnaté.

Nemali ste niekedy nutkanie, že ste s prácou chceli skončiť?

Bývame unavené, ale vždy sa vzchopíme a ideme ďalej. Zvykli sme si, lebo bez práce sa nedá. Nemohli by sme fungovať a žiť. S prácou to je dnes ťažké, musíte robiť. Z čoho by ste žili?

Ako si udržiavate dobrú náladu?

Musím sa vyspať. Ak sa nevyspím, som nepokojná, ale nikdy to nedávam pocítiť študentom. Počas dňa ma to aj tak väčšinou prejde.

Viete si predstaviť, že by ste vykonávali inú prácu?

Asi v kuchyni. Aj som tam robila, lebo som nemala inú prácu. Robila som tam tri roky, ale potom sa uvoľnili miesta pre upratovačky.

DSC05477 (1)
foto: Simona Hricišinová

Ako vnímate študentov, zmenili sa od čias vášho študentstva?

Zmenili sa, už to nie je tá generácia. Sme v 21. storočí, študenti sú vychovaní „nóbl“, nie tak ako my. Myslím si, že sú rozumnejší a vzdelanejší, než sme boli my. Veda ide ďalej a študenti tiež, ale sú slušní, vychovaní z domu.

Čo by ste zmenili na študentoch?

Nič mi nenapadá. Ale mohli by si vynášať koše, lebo ich nevynášajú, no čo už s nimi. Vždy im to poviem, upozorním ich a oni poslúchnu. Aj keď ich napomeniem, povedia, že sa to už viac nestane. Ale vás sa to netýka, lebo vy si vždy vynesiete (smiech).

Najlepší zážitok so študentmi?

Najlepší bol vlani, keď som mala na poschodí dievčatá, piatačky, ktoré ma pozvali na kapučíno a do palacinkárne. Som rada, že som ich spoznala. Pokecali sme, ja som išla domov a ony do školy.

A naopak, nejaký menej príjemný zážitok?

S nikým som nemala také problémy, aby som musela ísť pred pani riaditeľku. Mám len dobré zážitky.

Čo robíte vo voľnom čase?

Mám rodinu – muža a deti. Síce deti už nie sú u mňa, ale snažím sa im navariť, upiecť. Máme aj záhradku, tam sa venujem kvetom, okopávame. Vždy je tam veľa roboty. No mám rada aj seriály, napríklad Farmu, ale to chodí veľmi neskoro. A potom relácie o varení a varenie samotné – to sú moje hobby.

titulná foto: Simona Hricišinová

Zdieľajte článok

Komentáre:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.