Staré divadlo Karola Spišáka uvedie v novej sezóne Orwellovu Farmu zvierat aj Legendu o svätom Svoradovi

So septembrom prichádza do divadiel aj nová sezóna, ktorá prináša viacero noviniek a titulov. O novej divadelnej sezóne v Starom divadle Karola Spišáka sme sa v skratke porozprávali s jeho umeleckým šéfom Ivanom Gontkom.

Staré divadlo Karola Spišáka prinesie v nasledujúcej divadelnej sezóne niekoľko nových predstavení a programov. Jeho tematické zameranie sa zatiaľ neplánuje meniť. Pokračuje tak v pôvodnej dramaturgickej línii, ktorá sa v divadle budovala počas uplynulých rokov, čím sa zameriava na oslovenie čo najväčšej skupiny divákov. „Povedali sme si, že našou témou bude divadlo pre deti, mládež a celú rodinu. Podľa toho vyberáme aj tituly do dramaturgického plánu. Je zákonité, že našou primárnou úlohou je dobudovať repertoár tak, ako sa na repertoárové divadlo patrí, aby sme  mali čo hrať kedykoľvek a komukoľvek,“ prezradil v úvode Ivan Gontko.

Nové premiéry pokryjú ľahšie aj vážne témy 

Divadelná sezóna má jasné kontúry a mala by začať titulom Farma zvierat. „Je to titul, ktorý sme rozoskúšali už v minulej sezóne. Pracuje na ňom hosťujúci režisér Peter Chmela, ktorý sa v minulej sezóne podpísal pod vynikajúcu monodrámu Klammova vojna v podaní Romana Valkoviča.“ Predstavenie na námet diela Georga Orwella bude mať premiéru 13. októbra.

Divadlo v sezónnych prípravách nezabudlo ani na vianočnú tematiku: „K prvému decembru chystáme vianočnú lahôdku v réžii Jožka Krasulu, ktorý pripravuje titul Vianočný zázrak. Je to podľa Josteina Gaardera a pôjde o vianočný príbeh pre celé rodiny.“

Ešte pred Vianocami začne hosťujúca režisérka Andrea Bučková spolu s režisérskym spolupracovníkom Tomášom Prochádzkom skúšať rozprávkovú úvahu o láske s názvom Kráska a zviera. Ako dodal Gontko, má ísť o predstavenie pre staršie deti s presahom na rodinný charakter. Predpokladanú premiéru divadlo stanovilo na polovicu februára 2018.

Foto: Staré divadlo Karola Spišáka

Ďalším titulom bude inscenácia v réžii Simony Nyitrayovej s názvom Legenda o svätom Svoradovi. „Je to autorský text, ktorý pripravuje režisérka v spolupráci s našou dramaturgičkou Petrou Babulícovou. Malo by to byť divadlo, ktoré bude využívať určitý side specific priestor, čiže nebude primárne určené len do priestorov divadla, ale bude hrateľné aj v iných priestoroch, napríklad aj vonku.“

Koniec sezóny plánuje divadlo uzavrieť titulom pre deti Sám a Esmeralda a predstavením o barónovi Prášilovi. Sám a Esmeralda môžu návštevníci vidieť 1. júna, keď bude v divadle pripravený aj program pre deti. Autorský text k Prášilovi v súčasnosti píše Slávka Civáňová a réžie sa ujme Peter Oravec. „Možno ten titul prenesieme do budúcej sezóny, ale boli by sme radi, keby sme ho vedeli ešte k pätnástemu júnu odpremiérovať. Malo by to byť urobené veľmi príťažlivým komixovým spôsobom,“ prezradil.

V divadle sa objavia aj nové tváre

S výmenou sezón nastali v divadle drobné personálne zmeny: „Na žiaľ fanklubu Miloša Kusendu s ľútosťou musíme oznámiť, že tento kolega sa s nami rozlúčil. Počas prázdnin nám oznámil, že sa rozhodol odísť na voľnú nohu. Je nám to veľmi ľúto, pretože Miloš bol viac ako platným členom súboru, napokon jeho výkony v inscenáciách to len dokazujú. Na druhej strane musím potešiť ešte nevzniknutý, práve sa koncipujúci fanklub Lukáša Púchovského. Je to kolega, ktorý k nám prišiel z voľnej nohy. Dá sa povedať, že sme si ich tak trochu “čejndžli”. Lukáš Púchovský je absolvent herectva, vo svojej kariére vystriedal divadlá v Banskej Bystrici a v Žiline. Jeho najznámejšie pôsobenie je asi v trojici Tri Tvorivé Tvory. Nastúpil k nám človek, ktorý je hotovým hercom, skúseným animátorom a bábkarom.“

Foto: Staré divadlo Karola Spišáka

Medzi hostí divadla sa zaradila aj Michaela Liptáková, známa z pôsobenia v Čarodejníkovi z krajiny OZ. Vo Farme zvierat sa tiež predstaví absolvent nitrianskeho konzervatória Radoslav Konečný a do skúšobného procesu vstúpil aj Juraj Haviar z Divadla Jozefa Gregora Tajovského.

Divadlo čaká aj účasť na festivaloch

Pravidelnú účasť divadla môžu diváci sledovať na festivale Noc  divadiel, do ktorého ide už štvrtý rok. „Tak, ako to bolo v predchádzajúce roky, ponúkneme priestor víťazovi divadiel sociálnych služieb, ktoré sa nazýva Divadelný Oskar. Spolupracujeme s organizátormi tohto podujatia, ktoré vidíme ako veľmi zmysluplné.“ Divadlo nezostáva len pri hosťujúcom súbore, preto počas festivalu odohrá aj Farmu zvierat. „V ten istý deň sa u nás uskutoční odovzdávanie Ceny Oskara Čepana. Je to podujatie, ktoré organizuje Nadácia pre otvorenú spoločnosť. My ho istým spôsobom zakomponujeme do tohto večera, pretože si myslíme, že je to jedna z možností, ako počas Noci divadiel zviditeľniť našu inštitúciu,“ prezradil Ivan Gontko.

Divadlo nevynechá budúci rok ani festival Stretnutie: „Stálym aj príležitostným divákom ponúkneme tiež dvadsiaty ročník Festivalu V4. Radi by sme pozvali tých hostí, ktorí stáli pri zrode festivalu. Ide o divadlo Lampion z Kladna a divadlo Lalka z Varšavy. Komunikujeme s nimi, či by mali záujem. Bude to tým dvadsiatym ročníkom trochu výnimočnejšia koncepcia. Nebudeme tak akcentovať vysoké školy ako v minulosti. Samozrejme, budú tiež prítomné ako hostia, pretože tak sa ten festival profiloval.“

Foto: Staré divadlo Karola Spišáka

Okrem domácich festivalov má divadlo namierené aj na zahraničné podujatia, pretože ich považuje za výkladnú skriňu toho, čo divadlá robia doma. O dva týždne cestuje súbor divadla na festival do Báčskeho Petrovca s hrou Malý princ. V októbri zas vystúpi na festivale Korczak vo Varšave a v novembri na festivale Puberťák s hrou Klammova vojna.

 

Zdieľajte článok

Komentáre: