Na Dušičky zomrieš: Mark E. Pocha prináša ďalší hororový príbeh z prostredia našej univerzity

Slasher je subžáner hororu, ktorého antagonickou postavou je psychopatický masový vrah. Jeho obeťami sú obvykle pubertiaci. Vrah sa najskôr na osoby zameria, sleduje ich a neskôr ich postupne jedného po druhom posiela na druhú stranu. Ničím výnimočným nie je ani to, ak sa v takomto príbehu nachádza viac než len jeden masový vrah. Medzi slashery sa ale neradia také filmy, čo inteprtetujú skutočné príbehy vrahov. V takýchto snímkach sa zobrazujú nielen ich zločiny, ale aj časť ich života.

Nikde sa však nepíše, že by slasher mal byť výsadne využívaný iba na filmovom plátne. Prečo by sa teda nemohol vyskytovať napríklad v literatúre? O novú knihu tohto žánru sa postaral Majo Kluvanec, absolvent FF UKF, v knižnom svete známy pod pseudonymom Mark E. Pocha.

Nový Markov román ponesie názov Na Dušičky zomrieš a na pultoch kníhkupectiev by sa mal objaviť na jar budúceho roka. ,,Slasher, teda tínedžerská vyvražďovačka, je vo svete veľmi populárny subžáner hororu. Stačí menovať kultové filmy ako Halloween, Piatok 13. či Vreskot. Slashery ma vždy fascinovali a kládol som si otázku, či by sa dali ich typické konvencie adaptovať na naše pomery. Nakoniec sa nazbieralo toľko inšpirácie, že som jej dal voľný priebeh a kniha sa napísala prakticky sama,“ povedal autor pre Občas nečas.

Dej autorovho zatiaľ najhrubšieho románu sa odohráva v Nitrianskom kraji, a ako už je v Markových dielach zvykom, objaví sa tu aj jeho alma mater. Mark nám prezradil, že jedna kapitola sa odohráva v aule UKF, kde príde uznávaná psychiatrička, jedna z hlavných postáv, prednášať o problematike mladých psychopatov s kriminálnymi sklonmi. ,,Vyzerá to tak, že UKF je pre mňa neutíchajúcim zdrojom inšpirácie,“ smeje sa Mark.

Okrem tradičných hororových ingrediencií, ako je maskovaný maniak, brutálne vraždy či mystické motívy, Dušičky obsahujú aj prvky literatúry young adult.

,,Prišlo to samovoľne,“ hovorí Mark, ,,zrazu sa mi do mysle votreli štyria stredoškoláci v rozkvete svojich síl. Predstavil som si ich život v typickom slovenskom malomeste a to, ako sa boria s problémami dospievania. A čo by sa stalo, keby sa na scéne objavila nadprirodzená hrôza. Verím, že kto obľubuje krváky, si na mojej tretej knihe doslova pochutí.“

Absolvent UKF, známy pod pseudonymom Mark E. Pocha. Foto: osobný archív

Mark E. Pocha (*1981)

Zástupca explicitnej polohy hororu v slovenskej literatúre hrôzy. Autor škandálnych románov Krajina kanibalov (Vydavateľstvo Hydra, 2016) a Kontakt: Záhuba prichádza z nebies (Vydavateľstvo Hydra, 2017), editor žánrových antológií (Kniha bolesti, Na hroby, Zombie apokalypsa), autor desiatok hororových poviedok publikovaných v magazínoch PEVNOST, XB1 či Howard. Nositeľ medzinárodnej literárnej ceny Encouragement Award. Pod civilným menom Majo Kluvanec mu vyšiel román z vysokoškolského prostredia Semester zakomplexovaného sviniara (Slovenský spisovateľ, 2014).

 

 

Zdieľajte článok

Komentáre: