Vysoké hory Nitra – festival, na ktorý chodí čoraz viac návštevníkov

Pochopenie pre horolezcov má len málokto – bežný človek vníma tento adrenalín ako vedomé riskovanie života. O láske k horám sa však dá hovoriť veľa a dlho. Napríklad aj na festivale Vysoké hory Nitra.

Organizátori si aj tento rok našli čas a pre milovníkov hôr, turistiky a cestovania pripravili celodenný program, ktorý premysleli nielen časovo, ale aj vizuálne. Jednotlivé filmové prezentácie boli na programovom plagáte číselne znázornené na turistickej trase a divákovi tak navodili dojem tematického prepojenia. Samozrejme, to najlepšie prišlo až krátko po deviatej hodine, keď sa na plátne objavili prvé zábery.

Foto: organizátori festivalu

Niekde v Česku a Paríži

Na to, aby ste niečo videli a zároveň ani neminuli veľa peňazí, netreba až tak veľa. Hneď prvé časozberné video Somewhere in Czech Republic (Niekde v Česku, pozn. red.) diváka utvrdzuje v tom, že u našich susedov je čo-to k pozeraniu. Matúš Lašan, autor videa, sa venuje foteniu prírody, a to najmä ťažšie dostupných miest. Momentálne žije v Česku, odkiaľ sa vydáva i na svoje cesty. Aj napriek jeho vášni hľadať krásu v menej dostupných terénoch sa v snímke objavujú zábery nielen prírody, ale aj dôležitých českých stavieb ako hrad Karlštejn či Pražský hrad.

Trochu ďalej, ale predsa lowcostovo sa vybral Ján Gažo so svojím otcom. Spoločne si zaumienili, že sa počas dvojtýždňovej letnej dovolenky prevezú na bicykli z Paríža do Vrábeľ. Hneď na začiatku sa im naskytla príležitosť vidieť záver poslednej etapy Tour de France, hoci aj bez účasti Petra Sagana. V rámci nitrianskych Vysokých hôr sa premietali fotky z ich cesty, a to za účasti Jána Gaža mladšieho.

Muž, ktorý viackrát rozosmial publikum

Jednou z osobností festivalu bol Marek Holeček, český lezec, ktorý v lete tohto roku spoločne so Zdeňkom Hákom vystúpil na horu Gasherbrum I (8068 metrov). Veľkoleposť spočíva hlavne v tom, že horu zdolali novou cestou alpským štýlom po juhozápadnej stene. Veľký obdiv si zaslúži aj to, že na výstup sa Holeček vybral už po štyroch neúspešných pokusoch. Český horolezec je teda presným príkladom toho, že lásku k tomuto športu nemožno racionálne vysvetliť. Ako aj sám priznal, každá z ciest je iná a zakaždým ho späť ťahá niečo, čo sa nedá vypovedať. Okrem pravej horolezeckej krvi je preňho príznačný aj humor, vďaka ktorému niekoľko ráz rozosmial sálu. Zábavné vtipy o tom, ako si vyberá parťákov podľa zdravého chrupu (ten vraj preukazuje silu organizmu) alebo ťažkosti zladiť svoju vášeň so súkromným životom, pobavili všetkých zúčastnených.

Český horolezec Marek Holeček Foto: Peter Michalík

Jeho festivalová reč sa však niesla aj vo vážnom duchu. Okrem svojich lezeckých začiatkov zdôraznil aj nedocenenosť športu. Keď vystúpite na vrchol, potľapkajú vás po chrbte a to je všetko, povedal. Rovnako náročné je aj zháňanie donorov, ktorí by tieto výstupy finančne podporili.

Záverom jeho prezentácie sa akoby uzavrel kruh tejto lásky, vážnosti i zábavy. Holeček pustil divákom niekoľkominútové video Satisfaction! (zadosťučinenie, pozn. red.), v ktorom popísal všetky pokusy o zdolanie Gasherbrumu I, vrátane toho úspešného.

Späť v čase

Hneď na začiatku priznali, že majú dokopy 176 rokov. Ivan Lehotský a Ivan Kluvánek boli členmi vrcholového družstva prvého zimného kolektívneho prechodu hrebeňom Vysokých Tatier v roku 1955. Odvtedy prešiel nejaký čas, ale páni aj tak vedeli divákom popísať momenty, ktoré počas výstupu zažívali. Lehotský podrobne vysvetlil, s akou lezeckou technikou v tom čase pracovali.

Horolezecké legendy Ivan Kluvánek a Ivan Lehotský Foto: Peter Michalík

Hodina a pol bola akýmsi návratom v čase, ktorý sprostredkovali hlavne dobové fotografie a komentáre oboch pánov. Tí sa neostýchali zmieniť nielen o horách, ale aj o svojich láskach z tých časov, čím pobavili celé publikum.

Výstava čiernobielych fotiek Vladimíra Koštiala pod názvom Expedícia Vysoké Tatry 1955 bola prístupná vo foyer počas celého dňa.

Najlepšie z najlepšieho

V popoludňajších hodinách do programu zasiahla veľká osobnosť. O svojich zážitkoch prišiel porozprávať špičkový slovenský horolezec Peter Hámor, ktorý uviedol prezentáciu Himalayadventure – dvadsať expedičných rokov v Himalájach. Svoje pôsobenie v týchto končinách začal ešte v deväťdesiatych rokoch, odkedy sa mu podarilo zdolať všetkých štrnásť osemtisícoviek. Okrem toho sa ako jediný Slovák dostal na najvyššie vrchy všetkých kontinentov, čím si v horolezeckých kruhoch zabezpečil Korunu Zeme.

Na snímke Peter Hámor (vpravo) Foto: Monika Gduľová

Hámorovi však tieto úspechy nepridávajú na prílišnom sebavedomí. Práve naopak. Do sály zavítal pokorný človek, ktorý nevidí v tomto športe pýchu, ale plnenie cieľov a množstvo zážitkov. “V prvom rade by som sa chcel poďakovať organizátorom festivalu za pozvanie na Vysoké hory do Nitry a divákom za výbornú atmosféru v sále aj mimo nej. Som veľmi rád, že sa im moja prednáška páčila,” zhodnotil festival Peter Hámor. Za svoju prezentáciu si vyslúžil Cenu diváka. “To, že sa diváci rozhodli udeliť toto ocenenie práve mojim obrázkom a rozprávaniu, si veľmi vážim. Uznanie si však určite zaslúžia všetci účinkujúci, ktorí sa do Nitry prišli podeliť o svoje zážitky a dobrodružstvá, organizátori za zabezpečenie a bezproblémový priebeh festivalu, a hlavne všetci diváci za parádnu festivalovú atmosféru. Bolo to veľmi príjemné stretnutie ľudí, ktorí vedia, ako chutia hory, a som rád, že som sa ho mohol zúčastniť,” dodal na záver.

Celkovo sa počas dňa udelili tri ocenenia: 

Cena diváka – Peter Hámor: Himalayadventure
Cena poroty za fotografiu – Albert Russ: Ľadová krása
Hlavná cena – Marek Holeček s video prezentáciou Satisfaction! – priblíženie výstupu na horu Gasherbrum I

 

Viac o festivale nájdete na webe vysokehorynitra.sk alebo na Facebooku.

autorka: Natália Čerňancová 

 

Zdieľajte článok

Komentáre: