Použité šatstvo darujte alebo ho odovzdajte na recykláciu

Na princípe poskytovania oblečenia fungujú viaceré organizácie na Slovensku. Sú tu aj ďalšie možnosti, ako sa starého oblečenia zbaviť – posunúť ho na recykláciu alebo ho priniesť do secondhandu.

Organizácia, ktorá vám pomoc v podobe šatstva neodmietne, je charita. Takýchto organizácií určite nájdete množstvo aj vo svojom okolí. Jednou z väčších je Slovenská katolícka organizácia. Oblečenie prijíma podľa ročných období, preto do ich pobočky v Bratislave môžete aktuálne nosiť zimné veci. Na rovnakom princípe funguje aj Červený kríž, ktorý takúto pomoc taktiež neodmietne.

Ak sa vám nechce cestovať, pomôcť môžete aj cez internet. Na stránku podajdalej.sk sa obracajú ľudia v núdzi s prosbou o šatstvo a iné užitočné veci. Nájdete tu plno inzerátov s konkrétnou požiadavkou. Stačí, keď sa na stránku zaregistrujete, a v prípade, že viete pomôcť, zanecháte komentár.

Okrem toho nájdete v každom väčšom meste útulok pre bezdomovcov alebo detský domov, kde môžete staré oblečenie a ďalšie potrebné veci priniesť.

Foto: freepik.com

Secondhand

Nie každý obchod z druhej ruky vám vaše staré oblečenie vezme. Radšej si vždy dopredu zistite, či sa vám oplatí nosiť do obchodu plné tašky vecí. Oblečenie dovážané do slovenských secondhandov pochádza zväčša zo zahraničia.

Kde vám oblečenie určite príjmu, je Nosene. Túto obchodnú sieť nájdete okrem Bratislavy aj v Banskej Bystrici. Do obchodu môžete priniesť oblečenie, ktoré firma ďalej predá. Za to získate 15-percentnú zľavu na nákup v ich predajni a okrem toho ide časť zo sumy získanej z tohto predaja na pomoc týraným ženám. Toto oblečenie však musí byť v lepšom stave.

Secondhand Humana sa taktiež snaží oblečením pomôcť. Ich aktivity spočívajú v triedení oblečenia z druhej ruky. Šatstvom pomáha ľuďom v rozvojových krajinách. Ich zberné koše nájdete vo viacerých mestách na Slovensku.

Prineste ho do obchodu na recykláciu

Ak je vaše oblečenie stále použiteľné, môže putovať do secondhandu. Ak však už nie je vhodné na nosenie, môžete ho priniesť na recykláciu. Vaše obnosené veci v tom prípade putujú organizáciám, ako je napríklad švajčiarska I: CO, ktorá z textilu vyrába nové oblečenie, ale aj izoláciu alebo výplne hračiek. Napriek tomu, že z toho má úžitok najmä firma, ktorá staré veci dostane na recykláciu, vy môžete za odmenu dostať odmenu v podobe poukážky a zabraňuje sa tak ďalším výrobným procesom, ktoré by uškodili prírode.

Takto funguje aj spoločnosť H&M, ktorá vám za každú jednu tašku plnú oblečenia dá poukážku v hodnote jedného eura. Chce tak znižovať negatívny dopad módneho priemyslu na životné prostredie.

autorka: Alexandra Bednárová
ilustračná foto: freepik.com

Zdieľajte článok

Komentáre: