Z románu Juraja Červenáka možno bude televízna séria

Každý správny fanúšik fantasy určite dobre pozná literatúru Juraja Červenáka. Najskôr ho na domácej pôde podcenili, no dnes sa mu už dostáva vysokej pocty a popularity aj u nás. Dôkazom sú i dve rozhlasové hry, ktoré vznikli na základe poviedky Keď vyjde slnko nad Zoborom a podľa knihy Mŕtvy na Pekelnom vrchu. S knižným pokračovaním druhého zmieneného diela súvisí jedna novinka. Čoskoro by sme sa mohli dočkať filmovej série, vytvorenej podľa Krvi prvorodených.

Juraj Červenák v jednom rozhovore uviedol, že keď píše príbehy, predstavuje si ich ako filmy. Jeden však viac možno nemusí byť iba predstavou. Televízia JOJ v spolupráci s Českou televíziou chystá projekt, v rámci ktorého by mohla byť spracovaná prvá kniha cyklu o Steinovi a Barbaričovi. Ak miniséria vznikne, podľa predpokladov by mohla mať šesť častí.

O diele

Joachim Stein a Matej Barbarič spoločne vyšetrujú vraždy. Postupne sa dostávajú na rôzne miesta a čelia všakovakým nástrahám. Krv prvorodených sa odohráva v Prahe za čias cisára Rudolfa II. Poníma o vyšetrovaní sériového vraha, ktorý postupne unáša a vraždí prvorodené deti miestnej šľachty.

Dej minisérie by mal obsahovať viacero motívov a odkazov na skutočné udalosti zo 16. storočia. Na režisérsku stoličku sa má posadiť Michal Kollár. Ten sa do povedomia dostal hlavne kriminálkou Červený kapitán, vytvorenou podľa knihy Dominika Dána.

Kto je Juraj Červenák?

Juraj Červenák, známy aj pod pseudonymom Thorleif Larssen, je slovenský autor fantasy a historických detektívok. Napísal už niekoľko populárnych knižných sérií ako Čierny Rogan, Kapitán Stein a notár Barbarič alebo Dobrodružstvá kapitána Báthoryho.

Spočiatku musel svoje diela vydávať v Česku a Poľsku, keďže na Slovensku ho vydavateľstvá neprijali. Dnes postupne do slovenčiny prekladajú i tie knihy, ktoré vyšli v inom než slovenskom jazyku.

foto: Maňo Štrauch

V roku 1992 s poviedkou Krvavý oheň, biely oheň vyhral súťaž o najlepšiu fantasy a obdržal titul Nositeľ meča. O deväť rokov neskôr získal na Istrocone cenu Istron za najlepšiu poviedku roka (Z posvätnej vody zrodená) a taktiež vyhral poviedkovú súťaž Raketa na základe hodnotení čitateľov časopisu Fantázia (Hrdlorez).

Rok 2005 mu priniesol víťazstvo v kategórii Česká a slovenská najlepšia kniha od Akadémie science fiction, fantasy a hororu (kniha Černokňažník). O tri roky sa víťazstvo zopakovalo s knihou Biela veža a v roku 2011 s Diablovou pevnosťou.

Najbližšie sa novej knihy dočkáme v októbri tohto roku, keď vydá knihu Hradba západu, ktorá bude ďalším pokračovaním série Dobrodružstiev kapitána Bathoryho.

Zdieľajte článok

Komentáre: