Zomrel vedec Stephen Hawking. O čom bádal a aký bol?

Choroba ho posadila do kresla, ale to mu nebránilo v jeho vedeckej práci. Pokračoval v nej dovtedy, kým si nevyžiadala jeho život.

Anglický fyzik, kozmológ, matematik, brilantný fyzik a jeden z najväčších vedcov svojej generácie. Takto ho nazývali ľudia. Eddie Redmayne, ktorý stvárňoval jeho postavu vo filme Teória všetkého, sa pre BBC vyjadril o Hawkingovi ako o úžasnom vedcovi a najzábavnejšom mužovi, akého kedy stretol.

Profesor Hawking dnes skonal pokojne počas spánku doma v anglickom meste Cambridge ako 76-ročný.

Zrozumiteľná veda

Jeho prácu a čas tvorila veda. Ako významný teoretický fyzik písal o záhadách vesmíru, času a čiernych dierach tak zrozumiteľne, že jeho kniha Stručné dejiny času sa stala svetovým hitom a bestsellerom. Jej predaj sa odhaduje na miliónov kusov.

Počet jeho publikácií je viac ako 200. Matematicky dokázal teóriu Veľkého tresku v roku 1971. Pre zdôvodnenie teórie sa oprel o teóriu relativity, podľa ktorej musel mať vesmír nejaký štartovací bod v časopriestore. Po Veľkom tresku sa podľa Hawkinga vytvorili prvotné čierne diery.

Známa je aj teória Hawkingovho žiarenia, ktorá spája poznatky o gravitácii, termodynamike a kvantovej mechanike. V princípe ide o čierne diery, ktoré tepelne vytvárajú a emitujú subatomárne častice, až kým nevyčerpajú svoju energiu a explodujú.

S chorobou prežil dlhé roky

V roku 1962 mu lekári diagnostikovali amyotrofickú laterálnu sklerózu (ALS). Je to degeneratívna choroba motorického neurónu, s ktorou pacienti žijú priemerne dva až tri roky a lekári mu viac nedávali. Lekárom v roku 2011 povedal, že s vidinou smrti už žije 49 rokov.

Aj keď s chorobou bojoval, postupom času ochrnul na celom tele a stratil aj hlas. Na komunikáciu mu slúžil elektronický hlasový syntetizátor. Ide o počítačový systém, ktorý bol pripojený k jeho invalidnému vozíku. Ovládal ho pomocou jediného prepínača a softvéru nazvaného Equalizer a EZKeys, ktoré mu dovoľovali rozprávať, prednášať, čítať, ale aj písať e-maily.

Jeho život však nebol len o vede. Okrem množstva vzorcov a teórií si vybudoval aj rodinu s tromi deťmi. Mnohí tvrdia, že patrí medzi géniov. V skutočnosti to bol človek, ktorý vedu zbožňoval, veril v existencii mimozemšťanov, ale neveril v Boha.

Počas svojho života dokázal naozaj úžasné vedecké pokroky a niet pochýb o tom, že sa riadil svojim citátom: „Nech je život akokoľvek zlý, vždy jestvuje niečo, čo môžete robiť a dosiahnuť v tom úspech. Kým je život, ostáva nádej.“

autorka: Viktória Záčeková

titulná foto: wikimedia.org

Zdieľajte článok

Komentáre: