Na čo si dať pozor pri zháňaní bývania? Buďte ostražití na Facebooku, hovoria študenti

„Na fotografii bol byt z Bratislavy, ale podľa správ malo ísť o byt v Nitre,“ spomína študentka na nepríjemnú skúsenosť s facebookovými nájomcami.

Počas akademického roka je pre študentov druhým domovom internát alebo podnájom. Študenti si každoročne podávajú žiadosti o ubytovanie na študentských domovoch Nitra a Zobor.

Niektorí však strávia svoj študentský život v podnájmoch. Spýtali sme sa preto niekoľkých študentov UKF, ktorí nebývajú na internátoch, ako riešili ubytovanie v Nitre a čoho sa treba pri hľadaní bytov vyvarovať.

Dávajte si pozor na podvodníkov

Pri výbere podnájmu je potrebné dávať si pozor na ľudí, ktorí vám daný byt ponúkajú. Jedna študentka Pedagogickej fakulty UKF mala počas minulého leta nepríjemné skúsenosti s podvodníkmi.

,,Istá žena ponúkala na sociálnej sieti možnosť ubytovania v dvojizbovom byte, ktorý bol kompletne zariadený. Nasťahovať sa doňho bolo možné ihneď. Nájomné za mesiac bolo 100 eur, samozrejme, už aj s energiami, čo bola celkom slušná suma. Byt bol na fotkách jednoducho krásny,“ hovorí študentka, ktorá si želala zostať v anonymite.

,,Potešila som sa, že sa konečne aj na mňa usmialo šťastie. Avšak nastal problém. Keď som s ňou chcela dohodnúť detaily, začala byť nemenovaná pani čudná. Zmluvu a nájomné chcela riešiť cez internet. Jednoducho na mňa tlačila. Vraj žije v Nemecku a príde až prvého septembra. Vtedy mi už mala podať len kľúče. Celé sa mi to nezdalo,“ pokračuje.

,,Napísala som jej, že si to potrebujem ešte premyslieť a že jej dám vedieť do dvoch dní. Keď som jej však išla neskôr napísať, zistila som, že táto pani si facebookový účet deaktivovala. O pár dní sa na sociálnej sieti objavili príspevky od oklamaných ľudí. Vraj aj im sľúbila tento byt a takisto ako aj ja, ani oni ju neskôr nemohli kontaktovať. Zistilo sa, že tá dotyčná osoba si zakaždým vytvára nové a nové účty a hľadá niekoho, kto sa nachytá. Žiaľ, nestalo sa mi to prvýkrát,“ uzatvára oklamaná študentka.

Falošné fotografie

To však nebol jediný prípad. Podobná situácia sa stala aj študentke Ivane, ktorá na podvodníčku upozornila verejnosť prostredníctvom príspevku vo facebookovej skupine.

,,Písala mi jedna pani, či ešte stále hľadám byt. Vraj mi vie ponúknuť dvojizbový byt, ktorý bol nedávno prerábaný. Poslala mi však fotky bytu stiahnuté z internetu. Samozrejme, chcela, aby som hneď zaplatila sumu za depozit, s výhovorkou, že cestuje preč a vráti sa až v septembri. Čo ma prekvapilo najviac, bolo to, že táto pani bola proti obhliadke bytu,hovorí zaskočená študentka.

Dala som si však tú námahu a hľadala po internete fotografie, ktoré mi poslala. Našla som zhodou náhod presne ten istý obrázok. Na fotografii bol byt, nachádzajúci sa v Bratislave. Ale podľa jej správ malo ísť o byt v Nitre. Keď som jej poslala stránku bytu, odkiaľ mala ukradnutý obrázok kúpeľne, zostala zaskočená. Vyhovorila sa na to, že jej byt ukradli a že to ide riešiť s dotyčnými osobami. Neskôr však obhliadku bytu povolila. Vraj do dvoch týždňov by to bolo možné. Keď sa s ňou kamarát chcel spojiť, dotyčná osoba už nemala facebookový účet. Treba byť jednoducho pred takýmito ľuďmi ostražitý,dodáva študentka.

Podnájmy môžu byť drahé

Ak ste študent a hľadáte bývanie, vaše prvé kroky budú možno smerovať na sociálne sietie. Tam nájdete množstvo skupín, kde si môžete nájsť vhodné bývanie. Avšak nie každé sa vám bude možno cenovo pozdávať. Množstvo študentov po prečítaní týchto ponúk zostane sklamaných. Výnimkou nebol ani študent Filozofickej fakulty UKF.

,,Keď som narýchlo hľadal v Nitre kvalitné a lacné bývanie, hľadal som márne. Samozrejme, nejaké sa našlo, nemôžem povedať, že nie. Ale pre študenta, ktorý nemá brigádu, je aj 90 eur veľa. Určite je to však lepšie ako 150 eur za mesiac. Myslím si, že každý prvák by mal dostať internát. Vôbec som Nitru nepoznal. Preto som potreboval mať aspoň v ubytovaní istotu,“ hovorí nemenovaný študent.

Nemohol som uveriť tomu, že za jednu izbu v trojizbovom byte si je niekto ochotný vypýtať 150 eur, samozrejme, v cene boli zahrnuté aj energie, ale aj tak to nebola malá suma. Chápem, že aj oni potrebujú peniaze, ale mali by sa na to pozrieť aj zo strany študentov a trocha si vstúpiť do svedomia. Množstvo študentov a ľudí si myslí, že za vysokými cenami bude práve nová automobilka pri Nitre. Ako všetci dobre vieme, do Nitry smeruje množstvo nových pracovných síl,“ pokračuje.

Avšak, napokon sa našiel vhodný byt, kde žijem v jednej izbe s ďalšími dvomi chalanmi za 85 eur na mesiac. V cene sú zahrnuté aj energie,“ uzatvára študent.

autor: Marko Mikulášik

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: