5 skutočných postáv, ktoré sa objavili v American Horror Story

Americký seriál American Horror Story má za sebou už sedem sérií, z ktorých je každá niečím špecifická. Každý rok fanúšikovia v napätí očakávajú, s akou novou originálnou témou prídu tvorcovia – už tu bol strašidelný dom, blázinec, čarodejnice či paranormálny dokument. Okrem napínavých dejových línií a zaujímavého spracovania hororových žánrov je však tento seriál jedinečný i tým, že sa v ňom mnohokrát objavujú aj postavy z reálneho života.

Elizabeth Short alias Čierna Dahlia (1. séria − Murder House)

V prvej sérii sa objavila Elizabeth Short, známa pod prezývkou Čierna Dahlia. Jej telo bolo objavené v roku 1947, preseknuté napoly, s reznými ranami na tvári, ktoré vytvárali akýsi dojem úsmevu. Prípad tejto vraždy sa stal stredobodom pozornosti vtedajších médií.

V seriáli je táto smrť spojená so snom mladej Elizabeth stať sa slávnou herečkou – jej duch sa po rokoch dozvedel, že sa aj napriek svojej predčasnej tragickej smrti predsa stala slávnou.

Delphine LaLaurie (3. séria − Coven)

Delphine LaLaurie sa do histórie zapísala neslávnym spôsobom. Ako vysokopostavená žena v New Orleanse nemala žiadne zábrany pri zneužívaní svojej moci − mučila a následne vraždila svojich otrokov. Po tom, čo boli títo otroci objavení v jej podkroví, bola prinútená utiecť do Francúzska. Jej dom dodnes stojí vo francúzskej štvrti v New Orleanse.

V tretej sérii American Horror Story ju stvárňuje herečka Kathy Bates a na rozdiel od reality je obeťou voodoo čarodejnice, ktorá ju pochová zaživa a začaruje tak, aby bola nesmrteľná. Počas celej série je podstatnou časťou deja po tom, ako ju vykopú z hrobu a ona musí čeliť novodobej podobe sveta.

Herečka Kathy Bates Foto: wikimedia.org

James Patrick March – inšpirovaný H. H. Holmesom (5. séria – Hotel)

Aj napriek tomu, že James Patrick March nikdy neexistoval, bola táto postava silno inšpirovaná sériovým vrahom H. H. Holmesom. Ten je považovaný za prvého amerického sériového vraha vôbec a preslávil sa najmä rafinovaným spôsobom vraždenia − mnoho svojich obetí zavraždil v hoteli, ktorý postavil a v ktorom sa malo nachádzať niekoľko tajných izieb či prepadlísk, kde obete zmizli bez stopy.

Nikto presne nevie, koľko obetí mal na svedomí – hovorí sa, že ich mohlo byť až dvesto. V seriáli hrá Evan Peters ducha pána Marcha, vernú kópiu Holmesa, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou hotela Cortez.

Evan Peters Foto: wikimedia.org

Marie Laveau (3. séria – Coven)

Ďalšia legendárna osobnosť z New Orleansu, Marie Laveau, bola voodoo čarodejnica, ktorá žila v 19. storočí. Turisti dodnes navštevujú hrobku, v ktorej je údajne pochovaná, a niektorí dokonca zanechávajú na hrobke nakreslené X. Podľa legendy má totiž Marie moc splniť vaše priania, ak nakreslíte X, trikrát sa otočíte, zaklopete na hrobku a zakričíte svoje želanie.

Ak sa želanie splní, mali by ste sa vrátiť, zakrúžkovať svoje X a nechať Marii obetný dar ako poďakovanie. V seriáli zohrala Marie takisto podstatnú úlohu. Bola nesmrteľná a bojovala na čele voodoo čarodejníc. Jej úlohu si strihla Angela Bassett.

Valerie Solanas (7. séria – Cult)

Valerie Solanas sa preslávila najmä pokusom o vraždu známeho umelca Andyho Warhola. Ten ju mal pripraviť o scenár, ktorý napísala. Okrem toho je aj autorkou manifestu SCUM, v ktorom sa okrem iného snaží vyburcovať ženy k zvrhnutiu vlády a eliminovaniu mužskej populácie.

V siedmej sérii, v ktorej sa objavilo mnoho rozličných kultov, sa objavila i Valerie, stvárnená Lenou Dunham. Okrem zobrazenia najvýznamnejších míľnikov jej života bola v seriáli uvedená aj ako vodkyňa kultu, ktorý stál za zrodom legendárneho sériového vraha Zodiaca.

Foto: wikimedia.org

V American Horror Story sa však okrem týchto postáv objavilo aj mnoho ďalších. Nedávno zosnulý vodca kultu Charles Manson či svetoznámi vrahovia Jeffrey Dahmer, Aileen Wuornos, Richard Ramirez a John Wayne Gacy.

Zdieľajte článok

Komentáre: