Menštruačné vložky devastujú prírodu, je načase prijať alternatívy

Hygienické vložky a tampóny predstavujú toxický odpad, ktorý príroda len veľmi ťažko spracováva. Problém s vložkami môžu mať okrem prírody aj intímne partie žien. Vložky dráždia citlivú pokožku a tým vyvolávajú ďalšie nepríjemnosti.

Každá žena použije počas svojho života približne 16-tisíc tampónov alebo vložiek. Toxický produkt skončí na skládkach. Namiesto toho by sa mal hľadať spôsob, ako ho šetrnejšie spracovať. Mnoho ľudí ani nevie, že väčšina vložiek pozostáva z plastov. Výrobcovia to chceli ženám počas ich dní uľahčiť, no nemysleli na dôsledky. Oproti látkam, ktoré ženy využívali v minulosti, keď boli počas celej menštruácie izolované, sú dnes jednorazové vložky výrazne komfortnejšie. No za akú cenu.

Ročne sa na skládky privezie viac ako 12 miliárd kusov hygienických vložiek a 7 miliárd tampónov. Menštruačné cykly sa v živote ženy opakujú priemerne 40 rokov, pričom na skládkach zanechávajú stovky kilogramov odpadu. Takáto toxická záťaž sa nemôže neustále ignorovať, a tak sa vytvorilo ekologickejšie riešenie, ktoré je v konečnom dôsledku pre ženy aj oveľa pohodlnejšie.

Na skládkach skončí ročne 7 miliárd tampónov. Foto: pixabay.com

Vymeňte vložky za menštruačný kalíšok

Menštruačný kalíšok je silikónový pohárik, ktorý sa vkladá priamo do ženskej vagíny a nahradí vložky a tampóny počas celého obdobia. Na rozdiel od tampónov, kalíšok nie je jednorazovou záležitosťou. Starosti nemáte ani s jeho údržbou. Pred prvým použitím by ste ho mali vyvariť a následne ho stačí po každom použití opláchnuť čistou vodou.

Foto: pixabay.com

Základný rozdiel medzi vložkami a kalíškom je, že tampóny menštruačnú krv absorbujú, zatiaľ čo kalíšok ju zbiera. Vložky by sa z hygienických dôvodov mali meniť každé štyri hodiny. Ženy využívajúce kalíšok uvádzajú, že ho premývajú každých osem až dvanásť hodín. Jeden kalíšok môžete používať aj niekoľko rokov.

Rovnako ako pri vložkách, aj pri kalíškoch máte dnes na výber z mnohých značiek a tipov. Stačí si len vybrať ten svoj a myslieť na to, že tým pomáhate aj našej planéte.

Zdieľajte článok

Komentáre: