Hokejbalu sa nedostáva pozornosti, hoci sme viacnásobní majstri sveta

Hokejbal je atraktívnym športom, v ktorom Slovensko dosahuje obrovské úspechy. Nitriansky klub Nitrianski Rytieri v minulosti vládol slovenskej lige.

V poslednej dobe sa do popredia dostáva šport, ktorý je podobný hokeju – hokejbal. Slováci v tomto športe vynikajú a nemajú na nich ani krajiny ako Kanada, USA alebo Česko.

Hokejbal je populárny najmä u chlapcov, ktorí hrávali hokej, no nedokázali sa presadiť. Práve preto si našli šport, ktorý je hokeju najbližší, a dali mu svoje srdce.

Medzi hokejbalistami sa však nájde aj množstvo takých, ktorí hokej stále aktívne hrajú a po skončení sezóny sa hokejky jednoducho nechcú vzdať.

Slovenský hokejbal patrí napriek úspechom medzi menej podporované športy. „Aj napriek tomu, že sú naši muži viacnásobní majstri sveta a mladíci sa taktiež umiestňujú, sa na tento šport kašle,“ tvrdí Marián Longauer, tréner hráčov do 19 rokov klubu HBC Košice.

„V Košiciach dokonca nemáme vlastné ihrisko, domáce zápasy hrávame v Prešove a na vonkajšie zápasy cestujeme vlakom,“ dodáva.

foto: Facebook – HBK Nitra

Čo je hokejbal?

Hokejbal je atraktívnym športom, ktorý sa podobá ľadovému hokeju, avšak hrá sa na betónovom, asfaltovom alebo plastovom povrchu s loptičkou a v teniskách. Hráči používajú tvrdšie hokejky, ktoré na spomínaných povrchoch dlhšie vydržia. Hokejbal je obľúbený pre svoju dostupnosť a finančnú nenáročnosť. Oproti hokeju je hokejbal na pohľad pomalší, ale fyzicky náročnejší –hráči musia za loptičkou neustále behať.

Úspechy Nitry

Na Slovensku sa hrá viacero líg, či už mestských, alebo celoslovenských. Najznámejšou z nich je HEL – Hokejbalová extraliga, ktorú okrem slovenských tímov hrá aj český Třinec.

Dlhé roky hráva v HEL aj klub Nitrianski Rytieri. Hoci sezóna 2017/2018 pre nich nebola veľmi úspešná, hráči sa môžu pochváliť tým, že ligu vyhrali hneď päťkrát za sebou. Tímu sa podarilo ovládnuť všetky sezóny od roku 2010 až po 2015, a to aj vďaka hráčom, ktorí sa pravidelne objavovali v reprezentácii Slovenska.

Títo hráči sa však neskôr rozhodli pre iné kluby a Rytieri sa zamerali na domácich hráčov. V neskorších sezónach sa v klube mihli aj mladší hráči, ktorí však na ihrisku boli stratení, pretože boli zvyknutí na nižšiu kvalitu zápasov a rivalitu.

Aj to bol jeden z dôvodov, prečo sa Nitrianski Rytieri v sezóne 2017/2018 umiestnili až na 11. priečke. Nie je to dávno, čo v blízkosti zimného štadióna vyrástlo kvalitné hokejbalové ihrisko, na ktorom sa stále pracuje – pribudne tribúna pre divákov.

Aktuálne je účinkovanie Rytierov jedna veľká neznáma, keďže s poslednou sezónou prišlo množstvo komplikácií.

foto: Facebook – HBK Nitra

„Na začiatku sezóny je to vždy otvorené, študujete súperov, ich taktiku. Vyhrať môže prakticky každý. S odstupom času však vzišli mierne komplikácie, nefungovali tréningové jednotky, cestovanie na zápasy a vystriedalo sa tu mnoho trénerov,“ hovorí bývalý hráč Nitrianskych Rytierov Adrián Tóthezere.

Okrem hokejbalovej extraligy sa v Nitre každoročne koná hokejbalový turnaj hráčov rôznych vekových kategórií Nitrawa Cup. Turnaj je známy svojou kvalitou a bezchybnou organizáciou, vďaka čomu naň chodia hráči z celého Slovenska. V roku 2018 sa turnaj bude konať v termíne od 8. do 10. júla.

Autorka: Karin Daráková

Zdieľajte článok

Komentáre: