Mamičkou na UKF: Individuálny plán je sen mnohých študentiek

Čo má robiť študentka, ktorá otehotnie? Ak chce doštudovať, čaká ju dlhá cesta vypisovania papierov a dohadovania sa na študijnom oddelení.

Mária je bývalá študentka žurnalistiky. Minulý rok ukončila bakalárske štúdium. „Do tretieho ročníka som nastúpila už ako tehotná žena. Vedela som, že stihnem ukončiť posledný semester v celkom dobrom čase. Záverečnú prácu som stihla odovzdať tesne pred pôrodom. Na obhajobu som prišla už ako mamička,“ hovorí.

Mária mala šťastie, na katedre jej vyšli v ústrety. Problémy nastali, keď zistila, že jej chýba jeden kredit z povinne voliteľných predmetov. „Kvôli chybe v AiS a zle podaným informáciám zo strany kompetentných som zistila, že mi chýba jeden kredit,“ spomína.

Musela navštíviť študijné oddelenie, odkiaľ ju poslali na dekanát a ďalšie miesta. Išlo o posledný semester a Mária bola tesne pred pôrodom. Z vedenia jej oznámili, že si bude musieť dať niektorý povinne voliteľný predmet z ponuky. Výnimka sa teda nekonala. „Nechcem menovať, ale povedali mi: ,Choďte, pre mňa-za mňa, aj na telesnú výchovu.ʻ Toto povie žena žene, ktorá je v siedmom mesiaci tehotenstva. Nech si idem hrať volejbal,“ dodáva Mária.

Absencia individuálneho plánu

Mária štúdium úspešne ukončila, pokračovať však nemohla, aj keď chcela. „Na našej univerzite je problém s tým, že nedokážu študentovi dať individuálny plán ako na iných školách. V terajšej finančnej situácii s dieťaťom a minimálnou materskou si nemôžem dovoliť platiť externé štúdium. Musím počkať aspoň dva roky, kým malá nastúpi do škôlky. Ale aj to bude náročné – rodičov v Nitre nemám, muž chodí do práce a škôlka je otvorená do určitých hodín,“ hovorí Mária.

Študentka Miriam mala podobný problém. Pri jej odbore nie je možnosť externého štúdia. Školu chcela dokončiť, svoju situáciu rieši s pomocou spolužiačok, rodiny a opatrovateľky. „Zo začiatku som naozaj nevedela, kde syna nechám. Preto som sa dohadovala so spolužiačkami a rodinou, kedy by ho mohli strážiť. Bolo to veľmi zložité. Keby existoval individuálny plán alebo detský kútik, určite by bola situácia oveľa ľahšia. Mne sa, našťastie, podarilo zoznámiť s jednou milou staršou pani, ktorá mi malého počas školy stráži,“ hovorí o svojej situácii.

Podobný názor na problém s individuálnym plánom má aj študentka Alexandra. Tá už do prvého ročníka nastúpila tehotná. Navštívila študijné, pretože vedela, že má v novembri termín pôrodu. „Chcela som vedieť, aké mám možnosti. Tam som sa pomoci nedočkala, pani na mňa hučala a bola naozaj nepríjemná. Za každým pedagógom som musela ísť osobne a vysvetľovať mu moju situáciu. Niektorí to pochopili, dali mi práce navyše, aby som vykompenzovala väčšie množstvo absencií. Našlo sa pár výnimiek, ktorým sa to nepáčilo,“ spomína Alexandra.

Detské kútiky na školách

Podľa Alexandry UKF neponúka mamičkám, ktoré sa rozhodnú pokračovať v štúdiu, také možnosti ako iné univerzity na Slovensku. „Viem, že veľa škôl poskytuje individuálne plány, ktoré by výrazne dopomohli nielen mamičkám, ale aj iným študentom, ktorí majú dlhodobejšie zdravotné problémy. Funguje to všade.“

S problémom sme sa obrátili na vedenie univerzity. „Dekan môže rozhodnúť o kombinovanej forme štúdia. Je to však individuálne v závislosti od požiadaviek jednotlivých študijných programov,“ ozrejmuje problém Miroslava Líšková, prorektorka pre vzťahy s verejnosťou a sociálne veci. Budúce mamičky, ktoré vedia, že budú musieť prerušiť štúdium, sa majú podľa slov prorektorky obrátiť na dekana alebo prodekana pre štúdium. „Uvedenú situáciu a jej riešenie je nutné prekonzultovať aj s vedúcim katedry,“ dodáva na záver.

Alexandra spomenula aj detské kútiky na iných školách, kde môžu mamičky svoje dieťa nechať počas prednášky. V kútiku pracujú budúce učiteľky, ktoré týmto spôsobom získavajú prax. Tento návrh sme posunuli aj prorektorke. „Je to veľmi zaujímavá myšlienka a vedenie univerzity sa ňou bude zaoberať,“ reagovala na návrh Líšková.

titulná foto: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: