Kinopremiéry 2018: August

Augustovým ťahákom v kine je premiéra pokračovania úspešného akčného trileru Equalizer.

Polovica leta je za nami, škola sa už pomaly blíži. Ešte je však dosť času na to vychutnať si horúci august napríklad ochladením sa v kine. Filmová ponuka pre tento mesiac je dosť akčná – šiesty diel Mission: Impossible s podnázvom Fallout, či Equalizer 2.

Ďalej mysteriózny česko-slovenský film Dôverný nepriateľ, ktorý sa určite zapáči fanúšikom seriálu Black Mirror. Pre tých, čo majú radi film Čeľuste, je tu MEG: Hrozba z hlbín o obrovskom prehistorickom žralokovi. A napokon, aby to všetko nebolo iba napínavé a vážne, je tu animák pre malých aj veľkých, Rodinka Úžasných 2.

Mission: Impossible – Fallout

Premiéra: 2. august

Žáner: akčný/dobrodružný/triler

Réžia: Christopher McQuarrie

Hrajú: Tom Cruise, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Henry Cavill

Dĺžka: 147 min.

Prístupnosť: od 12 rokov

Distribútor: Paramount Pictures

V poradí šiesty diel filmovej série Mission: Impossible privádza hlavného hrdinu Ethana Hunta (Tom Cruise) do dovtedy nepoznanej situácie – misia je neúspešná. Aby napravil svoje chyby, pokúsi sa spolu so svojím tímom situáciu zachrániť, no nebude to vôbec jednoduché. Objavujú sa nové postavy, ktorých zámery sú nejasné, a ktoré všetko ešte viac skomplikujú.

O soundtrack k filmu sa postaral Lorne Balfe.

Počas natáčania vyskočil Tom Cruise s padákom až 106-krát, no použité z toho boli asi len tri zábery. Okrem toho si počas natáčania zranil nohu, čo bolo vo filme použité, pretože to vyzeralo veľmi presvedčivo.

Film má zatiaľ veľmi pozitívne hodnotenia – 97 % na Rotten Tomatoes, 86 bodov zo 100 na stránke Metacritic. Mnohí ho považujú za najlepší film celej série, a jeden z najlepších akčných filmov vôbec.

Rodinka úžasných 2 (Incredibles 2)

Premiéra: 2. august

Žáner: animovaný

Réžia: Brad Bird

Hrajú: Ivo Gogál (Pán Úžasný), Diana Mórová (Elastina), Zuzana Porubjaková (Violet Parrová), Alex Koníček (Dash Parr), Lucia Hurajová (Evelyn Deavorová), Eli Fucile (Jack–Jack Parr), Štefan Skrúcaný (Winston Deavor), Martin Mňahončák (Mrazon)

Dĺžka: 118 min.

Prístupnosť: bez obmedzenia

Jazyková verzia: slovenský dabing

Distribútor: Walt Disney Studios Motion Pictures

Po dlhých štrnástich rokoch konečne prichádza pokračovanie legendárneho animáku Rodinka úžasných. Parrovcov čaká niekoľko výziev: zlepšiť obraz superhrdinov pred verejnosťou, poradiť si s výchovou detí – najmä malého Jack-Jacka, ktorému sa už začínajú prejavovať schopnosti, a postaviť sa novému zloduchovi, ktorý sa snaží popudiť ľudí proti superhrdinom.

Ide o štvrtý najzárobkovejší film tohto roka a siedmy najzárobkovejší animovaný film vôbec.

Film si drží pozitívne hodnotenia – 93 % na Rotten Tomatoes a 80 bodov zo 100 na Metacriticovi.

Režisér nevylučuje možnosť, že vznikne ďalšie pokračovanie.

MEG: Hrozba z hlbín (The Meg)

Premiéra: 9. august

Žáner: akčný/horor/triler/sci-fi

Réžia: Jon Turteltaub

Hrajú: Jason Statham, Ruby Rose, Robert Taylor, Cliff Curtis, Rainn Wilson, Bingbing Li, Masi Oka, Ólafur Darri Ólafsson, Jessica McNamee, Page Kennedy

Dĺžka: 113 min.

Prístupnosť:  od 15 rokov

Distribútor: Warner Bros. Pictures

Film MEG: Hrozba z hlbín je inšpirovaný knihou z roku 1997 od autora Stevena Altena pod názvom Meg: A Novel of Deep Terror.

Obrovský prehistorický žralok Megalodon, o ktorom si všetci mysleli, že už dávno vyhynul, napadol výskumnú ponorku a uväznil tak jej posádku vo vnútri. Na pomoc je privolaný Jonas Taylor (Jason Statham), ktorý sa so žralokom už pred rokmi stretol. Podarí sa mu nad ním tento krát zvíťaziť?

Dôverný nepriateľ

Premiéra: 16. august

Žáner: mysteriózny/psychologický

Réžia: Karel Janák

Hrajú: Gabriela Marcinková, Vojtěch Dyk, Zuzana Porubjaková, Ondřej Malý, Ady Hajdu, Roman Luknár, Pavel Rímský, Hynek Čermák

Krajina pôvodu: Česko/Slovensko

Dĺžka: 108 min.

Jazyková verzia: originál

Distribútor: Continental film

Andrej (Vojtěch Dyk) je programátor, ktorý sa zaoberá vývojom tzv. inteligentného domu. Ten je ovládaný hlasom, je luxusný, pohodlný a maximálne bezpečný. Spolu so svojou manželkou Zuzanou (Gabriela Marcinková) sa Andrej nasťahuje do prototypu takéhoto domu uprostred prekrásnej prírody. Všetko vyzerá sľubne do momentu, kedy sa dom obráti proti svojim majiteľom.

O titulnú skladbu filmu s názvom „Try“ sa postarala slovenská speváčka Emma Drobná. Na hudbe k filmu sa ďalej podieľajú skladateľ Ondřej Gregor Brzobohatý a producent Peter Pann.

Film sa natáčal v Bratislave, Prahe a na Spišskej Magure.

Equalizer 2

Premiéra: 16. august

Žáner: akčný/triler

Réžia: Antoine Fuqua

Hrajú: Denzel Washington, Pedro Pascal, Bill Pullman, Melissa Leo, Ashton Sanders, Orson Bean, Sakina Jaffrey, Jonathan Scarfe

Dĺžka: 121 min.

Prístupnosť: od 15 rokov

Distribútor: Sony Pictures Releasing

Pokračovanie filmu z roku 2014, ktorý bol inšpirovaný rovnomenným televíznym seriálom, sleduje osud bývalého člena elitnej špeciálnej jednotky Roberta McCalla (Denzel Washington). Ten túži po pomste za smrť svojej kamarátky.

Počas natáčania boli zranení dvaja členovia ochranky.

Na stránke Rotten Tomatoes má film hodnotenie 49 % a na Metacriticovi 50 bodov zo 100.

Režisér vyjadril svoj záujem podieľať sa na ďalšom pokračovaní.

Článok vznikol v spolupráci s Cinemax Nitra