Marvel verzus DC na filmových plátnach

V posledných pár rokoch prebieha konkurenčný boj medzi štúdiami Marvel a DC nielen na stránkach komiksov, ale aj vo filmoch.

Marvel spustil MCU (Marvel Cinematic Universe) už v roku 2008, keď uviedol prvého Iron Mana s Robertom Downeym Jr. Dnes už má MCU osemnásť filmov a v poradí devätnásty pod názvom Avengers: Infinity War mal premiéru práve túto jar, pričom šlo o najočakávanejší film roka. Zároveň ho mnoho ľudí označuje ako najambicióznejší crossover v histórii kinematografie.

Marvel nám predstavil veľa známych hrdinov, ako sú napríklad Captain America, Hulk či Spiderman, no obrovský boom predstavoval najmä Čierny Panter. Ten mal premiéru tento rok a stal sa najziskovejším filmom roka a desiatym najziskovejším filmom v celej histórii. Film je populárny aj vďaka tomu, že väčšinové obsadenie tvoria čierni herci. Ide teda o pozitívne napredovanie k diverzite v dnešnej kinematografii.

DC, čo sa týka počtu filmov, za Marvelom podstatne zaostáva. DCEU (DC Extended Universe) predstavilo v roku 2013 svoj prvý film Muž z ocele s Henrym Cavillom v úlohe Supermana. Nasledovali ďalšie štyri filmy, z ktorých si najpozitívnejšie hodnotenie odniesla Wonder Woman v hlavnej úlohe s Gal Gadot. Na druhej strane si DCEU odnieslo vlnu kritiky za Suicide Squad či Batman vs. Superman: Dawn of Justice. Justice League, prvý film, v ktorom hrdinovia DC mali spojiť svoje sily, na tom nie je o nič lepšie – bol kritizovaný za efekty, scenár i samotnú zápletku. Fanúšikovia sa však tento rok plní očakávaní tešia na Aquamana, ktorého už mohli vidieť v spomínanom Justice League. Postava Aquamana bývala väčšinou stredobodom posmechu, keď išlo o komiksy. No filmovým tvorcom sa podarilo urobiť zázrak, keď do jeho úlohy obsadili Jasona Momou, známeho najmä zo seriálu Game of Thrones.

foto: pixabay.com

Kto je lepší, Marvel či DC? To je nezodpovedateľná otázka. Porovnateľné by to mohlo byť vtedy, ak by odštartovali svoje filmové série v rovnakom čase a do dnešného dňa by mali približne rovnaký počet filmov. Teraz má výhodu Marvel – behom desiatich rokov nám predstavil veľký počet rôznych superhrdinov, známych i menej známych, ktorí spojili sily v Infinity War a možno tak prepíšu dejiny kinematografie. DC si však takisto získal mnohých aj napriek menšiemu počtu filmov a kratšiemu pôsobeniu vo filmovom svete. Okrem toho, ak je niekto zarytý fanúšik toho či onoho komiksového štúdia a jeho štýlu, ťažko ho presvedčíte, že to druhé je lepšie.

Možno by sa táto otázka mohla jedného dňa rozriešiť veľkolepým filmom, kde by sa proti sebe postavili Avengers a Justice League. Raz a navždy by vyriešili otázku, kto je lepší. Zatiaľ je však takáto možnosť v nedohľadne a nám zostáva už len konštatovanie – niekto má rád Marvel, niekto DC, niekto oboje a niekto ani jedno.

Zdieľajte článok

Komentáre: