Nitrianske divadlo uvádza komický príbeh Dámskeho krajčíra z Paríža

Nitrianske divadlo Andreja Bagara už onedlho predstaví príbeh populárnej francúzskej grotesky. Nečakané situácie a zvraty, ktoré vyústia do komických zhlukov udalostí, budú v tejto komédii obsiahnuté dokonale.

Dámsky krajčír je populárnou komédiou francúzskeho autora Georgesa Feydeau, ktorá patrí k vrcholným dielam jeho tvorby. Príbeh hovorí o lekárovi, ktorý s neobyčajným dôvtipom skrýva neveru pred svojou manželkou a podozrievavou svokrou. Svoje nekalé konanie sa snaží čo najlepšie zakryť, a preto si prenajme byt, ktorý bol kedysi krajčírskou dielňou. Okolnosti ho však prinútia predstierať, že je skutočne krajčírom. Dielo z roku 1886 tak budeme môcť sledovať v modernom prevedení.

Francúzska komédia je zárukou úspechu

Komédia plynie v rýchlom tempe a je plná nečakaných gagov, ktoré dopĺňajú ďalšie vtipné scény.

„Feydeau je podľa mňa zárukou úspechu. Je typ autora, ktorého mnohí začali napodobňovať, takže už v texte je obsiahnutá záruka toho, že hra bude mať u divákov úspech. Režisér Jurko Bielik je skvelý, všetko má dobre premyslené a je to dokonca typ režiséra, ktorý predhráva hercom. „Je to veľmi tvorivé skúšanie a všetkých nás to baví,“ prezrádza Eva Pavlíková, ktorá v hre stvárňuje postavu svokry.

Diváci sa v tomto predstavení môžu tešiť na bohatú scénu, v rámci ktorej divadlo využije aj točňu. Celú scénu doplnia kostýmy, ktoré navodia atmosféru francúzskeho pôvabu a šarmu. Gro kostýmov bude tvorené z čiernych oblekov, čím sa „noblesný Paríž“ pretaví do súčasného ducha.

Vynikajúca spolupráca nitrianskych hercov s novým režisérom

Príprava hry je v plnom prúde a to, že si herci s režisérom rozumejú odzrkadľuje aj celková atmosféra, ktorá na skúškach vládne.

„Prvé skúšky a aj doterajšia spolupráca je pohodová, veľmi sme si ľudsky sadli. Vieme sa normálne porozprávať a následne prinášať do inscenácie nové námety. Feydeau je naozaj veľmi rafinovaný a prešpekulovaný, takže komédia bude svižná a veríme, že ľuďom prinesie veľa úsmevov,“ uviedol Juraj Ďuriš.

Dverová komédia ako sa zvykne označovať inscenácia Dámsky krajčír, bude založená na interpretácii situačnej komiky. Dvere v tomto prípade znamenajú nebezpečenstvo nečakaných príchodov. Na druhej strane aj možnosť úniku.

„Diváci sa môžu tešiť na hru, ktorá ponúka veľmi veľký priestor na kvalitné herecké výkony, je vo veľmi rýchlom tempe a je plná vtipných, nečakaných situácií,“ dodáva nakoniec režisér inscenácie Juraj Bielik.

Premiéra inscenácie Dámsky krajčír je naplánovaná na 16. novembra vo Veľkej sále Divadla Andreja Bagara a už teraz sa môžu diváci uistiť v tom, že pôjde o oddychové predstavenie plné úsmevných zápletiek.

Zdieľajte článok

Komentáre: