Festival Vysoké hory Nitra 2018 opäť ukázal, že vášeň dokáže prevýšiť akékoľvek vrcholy

Hovorí sa, že láska hory prenáša, avšak v tomto prípade je to skôr „hora lásku prináša“. A festival Vysoké hory Nitra je presne o tom. O láske k horám, k prírode a k cestovaniu. Už po trinástykrát sa organizátori snažili preniesť atmosféru z hrebeňov hôr do Nitry a sprostredkovať divákom neobyčajné zážitky a príbehy aspoň virtuálne.

Pútavá a v priateľskom duchu vedená prezentácia filmov, fotografií a rozprávania cestovateľov, horolezcov a filmárov sa uskutočnila v sobotu 17. novembra. Vďaka organizátorom, s podporou mesta Nitra, Nitrianskeho samosprávneho kraja a ďalších partnerov si aj tento rok mohli návštevníci nitrianskeho festivalu užiť päť blokov plných zaujímavých informácií.  Či to boli príbehy o Alpách, Tatrách, Himalájach, Islande, Indii alebo Kirgizsku, všetky zanechali v divákoch hodnotnú stopu.

Hlavná hviezda programu Krzysztof Wielicki počas prezentácie. foto: Peter Michalik

Island očaril, Everest povedal vlastný príbeh

Jeden z blokov programu otvorila Ivana Sikulová s vtipným videom z Islandu. Popri premietaní fotografií porozprávala o tom, ako sa lyžuje na severných fjordoch. Potvrdila, že štyri ročné obdobia sa naozaj dajú stihnúť za desať dní. Ako vraví: „Na Islande platí jedno pravidlo. Ak máš pocit, že je zlé počasie, počkaj ešte päť minút.“

Prezentácia Mariána Šajnohu pripomenula expedíciu na Mount Everest z roku 1988.  Expedícia, na ktorej Slováci predviedli heroický výkon, zostala zapísaná v srdciach nejedného horolezca. Štyria vynikajúci horolezci z IAMES Bratislava vyliezli ako prví alpským štýlom Boningtonovu cestu v juhozápadnej stene. Najvyššia hora sveta v spomienkach prehovorila o víťazstvách, prehrách, úspechoch a tragédiách Slovákov, avšak hlavná myšlienka bola venovaná práve štvorici Becík, Božík, Jaško, Just, ktorí pri zostupe tragicky zahynuli.

„Po druhý raz som dostal príležitosť predstúpiť pred účastníkov nitrianskeho festivalu venovaného vysokým horám. Tentokrát som im priblížil pôsobenie česko-slovenských horolezcov na Mount Evereste. Musím oceniť obecenstvo pre ich záujem o pozoruhodné víťazstvá aj prehry a ťažké obete, ktoré naši horolezci prežili na svahoch najvyššieho vrchu planéty. Potešil ma záujem počas prednášky, v následnej besede, aj potom v priestoroch haly, kde ma viacerí účastníci osobne oslovovali s podrobnejšími otázkami k téme Everest. Vážim si záujem nehorolezeckej verejnosti o našincov na Evereste a ďakujem organizátorom festivalu, že som mohol predstúpiť pred také vnímavé publikum. Prajem nitrianskemu festivalu vytrvalosť pri ďalšej organizácii a veľa úspešných ročníkov,“ odkázal všetkým Šajnoha.

foto: Peter Michalik

Deti na horách a poľská legenda

Príjemnú vsuvku v programe mala aj Chorá Vrana Prodakšn z Považskej Bystrice. Mladá mamička predstavila turistiku s deťmi vo veľmi odľahčenej forme. Vďaka priateľom s rovnakým zanietením a prístupom prešli nejeden kopec a ich deti vyzerali byť naozaj šťastné. Nakoniec poskytla aj jednu praktickú radu: „Nebojte sa brať svoje deti do lesa, len berte menej jedla. Nemusíte potom všetko brať naspäť.“

Dôležitým hosťom festivalu bola aj svetová horolezecká legenda Krzysztof Wielicki z Poľska. Ako piaty človek na svete vystúpil na všetkých štrnásť osemtisícoviek a na troch z nich stál v zime ako prvý človek v histórii, konkrétne na Mount Evereste, Kančendžonge a Lhotse. Na svojom konte má aj prvovýstupy, sólo výstupy a výstupy alpským štýlom. Jednoducho, počúvať o všetkom, čo je pre mnohých iba sen, bolo neuveriteľne inšpiratívne. Počas prezentácie Moja voľba zaviedol divákov po jeho cestách, porozprával o svojich začiatkoch, o pokore a potrebnej viere na horách, spomenul nielen úspechy, ale zaspomínal si aj na nie vždy šťastné konce.

„Ďakujem za pozvanie na váš festival. Je to skvelé stretnutie ľudí milujúcich hory s veľkou úrovňou horskej kultúry. Deň plynul v srdečnej a pohostinnej atmosfére. Dobre zorganizovaný a bohatý program mohol uspokojiť očakávania aj tých najnáročnejších poslucháčov. Len tak ďalej. Srdečne pozdravujem a želám ďalšie úspešné ročníky,“ vyjadril sa o podujatí práve Wielicki.

Túžby, spomienky, zážitky a úcta

„Zem! Konečne normálna zem!“ Aj takto sa dajú opísať pocity horolezca na vrchole hory. Rodák z Nitry Dušan Myslivec odprezentoval fotografie z lezenia po rôznych miestach Zeme. Slovenskú Javorovú dolinu priblížil vo filme Titánová pasca. Druhý diel filmu z dielne Pavla Barabáša s názvom Vábenie Výšok: Krutý Everest premietol sny Slovákov preliezť masív najvyššej hory.

Pamiatkou na Ľuba Rybanského, jedinečného a skvelého človeka, bol film Teória šťastia podľa Rybanského, ktorý natočil Rastislav Hatiar.

Aké náročné i zábavné zároveň môžu byť jachting, lezenie a paragliding v zamrznutej Antarktíde, zistili diváci vďaka snímke Seven virgin summits, Part Antarctica od Juraja Koreňa a Michala Sabovčíka.

Ďalší rodák z Nitry Pavol Medovič zaujal nejedného diváka svojou vášňou k extrémnej cyklistike. Pätnásť rokov jazdil na bicykli, teraz trávi svoj čas filmovaním tohto športu. Výborne spracované video, ktoré nazval Forgotten Treasure spustilo v krvi lavínu adrenalínu, všetkým, čo sedeli. Okrem spomenutého mali návštevníci možnosť prezrieť si videopozdrav a vystavené fotografie Alexandra Luczyho, ktoré boli spolu s ostatnými súčasťou výstavy.

foto: Peter Michalik

Festival priamo z hôr oceňoval

Festival Vysoké hory Nitra sprostredkuje každoročne naozaj unikátny zážitok a výnimkou nebol ani tento ročník. Koniec programu zavŕšili organizátori odovzdávaním cien. Horská cesta od Tatier až po Himaláje, o ktorej rozprával Krzysztof Wielicki, získala Hlavnú cenu. Cenu poroty v kategórií Fotografia získal za vystavenú sériu fotografií Bangladéš Ján Šranko. Divákov najviac zaujal film Teória šťastia podľa Rybanského, čo potvrdil veľký potlesk a Cena diváka pre Rastislava Hatiara.

Sobota ponúkla neobyčajný zážitok pre milovníkov prírody. O tom, že je tento festival veľmi priateľský a vedený v rodinnej atmosfére nie je pochýb. Viac informácií o ňom je možné nájsť na stránke www.vysokehorynitra.sk alebo na Facebooku samotného festivalu.

 

Zdieľajte článok

Komentáre: