V nedeľu si pripomíname Svetový deň bez mäsa a deň práv zvierat. Má tento sviatok zmysel?

Aj zvieratá sa v posledných rokoch dočkali viacerých práv. 25. november patrí Svetovému dňu bez mäsa a právam zvierat. Napriek tomuto dňu však nemôžeme povedať, že majú všetky zvieratá skutočne práva.

Vznik tohto dňa iniciovali v Indii ešte v roku 1986. Spojiť svetový deň bez mäsa s dňom práv zvierat malo viacero účelov. Sviatok je jednak určený všetkým milovníkom zvierat, ktorí si chcú svoje zvieratá uctiť. Práve preto sa rozhodnú nekonzumovať mäso. Zároveň má poukazovať na negatívne javy spojené s prílišnou konzumáciou mäsa. Postoj ľudí ku konzumácii mäsa je rôzny a súvisí najmä s ich vierovyznaním a kultúrou.

Na Slovensku je zviera živým tvorom len od septembra

So zvieratami stále v mnohých krajinách zaobchádzajú ako s neživými tvormi. Na Slovensku poslanci prijali zákon, že zviera nie je vecou len tento rok. V zákone je od septembra každé zviera definované ako živý tvor a cítiaca bytosť. Nové opatrenia majú zabrániť týraniu zvierat a donútiť majiteľov k čipovaniu psov.

Býčie zápasy sú súčasťou kultúrneho dedičstva v Španielsku. (Zdroj: Pixabay.com)

Napríklad Američania berú zvieratá inak. V USA zákon proti týraniu zvierat tzv. Cruelty to Animals Acts in the United States vznikol ešte v roku 2001. Nezaostali za nimi ani krajiny ako Veľká Británia a Kanada. Základy tohto zákona boli položené dokonca ešte v roku 1835. Každý majiteľ je povinný poskytovať svojmu zvieraťu pravidelný prísun stravy, vody, liekov v prípade potreby a nemôže ho vystavovať činnosti, ktorá mu fyzicky ubližuje.

Týranie zvierat môže ohlásiť každý 

V období Vianoc sa množstvo ľudí rozhodne zadovážiť si nového domáceho maznáčika. No po Vianociach ich skončí viacero na ulici. Útulky a ulice sú plné psov a mačiek. Sú však aj takí majitelia, ktorí svojich psov nechajú na reťaziach bez potravy a vody. Fyzické útoky na zvieratách tiež nie sú ojedinelé. Zviera z útulku alebo z chovu si môže zadovážiť každý. Aký človek sa ho ujal zistí zviera na vlastnej koži až neskôr.

Keďže po novom je zviera u nás definované ako živý tvor, inak je to aj s trestami za jeho týranie. Nahlásiť ho možno viacerým orgánom – príslušnej veterinárnej správe, polícii a prokuratúre na ktorejkoľvek úrovni. Dá sa ohlásiť aj online cez formulár Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Takéto konanie sa ohlasuje ako ktorýkoľvek iný trestný čin. Ak sa skutok páchateľovi dokáže, môže dostať finančnú pokutu alebo dokonca dvojročný trest vo väzení.

Zvieracie zápasy ako bežná súčasť kultúrneho dedičstva

Na druhej strane, niektoré národy majú ubližovanie zvieratám zakotvené vo svojej kultúre. Tvoria tzv. výnimky, ktoré súvisia s tradíciami ich krajiny. Patria sem býčie zápasy v Španielsku a kohútie a psie súboje v niektorých ázijských krajinách. Do tejto kategórie ale patria aj zoologické záhrady, dostihy alebo niektoré formy masového hospodárskeho chovu.

Voľne žijúce zvieratá v cirkusoch sú vystavované neľudským podmienkam. (Zdroj: Pixabay.com)

Krajiny ako Švédsko, Rakúsko, Kostarika, India, Fínsko a Singapur zakazujú využívanie zvierat v zábavnom priemysle, ako sú zábavné programy alebo cirkusy. Niektoré cirkusy už začali reagovať na zmeny prístupu obyvateľstva pri využívaní zvierat a zavádzajú program bez ich používania. Napríklad v Británii budú zvieratá v cirkusoch zakázané v roku 2020. Na Slovensku v cirkusoch od septembra tohto roku nemôžu vystupovať napríklad levy a slony.

Titulná foto: Pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: