Pri rieke Nitre si môžete posedieť na Lavičke nitrianskych fanúšikov či zaskákať na lavičke Človeče, nehnevaj sa

Popri rieke Nitre si dennodenne krátia cestu do práce či školy stovky ľudí. Chodníky lemované stromami sú niekedy príjemnejšou voľbou ako ulice plné áut. Neďaleko petangového ihriska pred časom pribudlo deväť Netradičných lavičiek.

Zaujímavé miesta na sedenie vznikli v rámci projektu Mením moje mesto 2018, ktorý vyhlásila Nitra. Cieľom tohto grantového programu s celkovou podporou päťdesiat tisíc eur je budovať pre obyvateľov kvalitnejšie a zaujímavejšie verejné priestranstvá. Vytvárajú tak tiež možnosti pre aktívne využitie voľného času. Na základe hlasovania finančnú podporu vo výške päť tisíc eur získalo dvanásť verejnoprospešných projektov. Medzi víťaznými sa nachádzala i myšlienka zábavných lavičiek, ktorej autorom je Ivan Janček.

Ľudová lavička. Foto: autorka

Každá z deviatich lavičiek je unikátna, má vlastné meno i príbeh. Podľa čoho dostali názov a s akou udalosťou sa viažu, si môžete prečítať na tabuľkách, ktoré sú pri nich umiestnené. Keď si sadnete na Ľudovú, na chvíľu sa prenesiete do dávnych časov, Pohodlná vás dozaista bude lákať oddýchnuť si, no dávajte si pozor – je čerstvo natretá. Nezabudlo sa ani na Corgoňa, nitrianskeho kováča zo stredoveku, ktorého váhu nezvládla ani železná lavička. O pár metrov ďalej sa naopak miesta na sedenie nesú v športovom duchu, keďže Nitra je Mestom športu pre rok 2018. Nechýba Cyklolavička vo farbách Slovenska, Posilňovacia či Lavička nitrianskych fanúšikov.

Cyklolavička. Foto: autorka
Corgoň lavička. Foto: autorka

Študentov zaujímajú kreatívne inovácie

Študenti Univerzity Konštantína Filozofa sa kvôli vyučovaniu musia neraz presúvať z jednej katedry na inú. Pokiaľ je to možné, volia si často cestu popri rieke. Ich pozornosti neunikli nové miesta na sedenie, ktoré tu prednedávnom pribudli. „Zaujali nás postavičky z hry Človeče nehnevaj sa, ktoré sa objavili neďaleko chodníka. Boli sme zvedavé, či nás prerástli,“ hovorí študentka Klaudia. Figúrky sú súčasťou lavičky Človeče nehnevaj sa a na hracej ploche si s nimi môžete zaskákať i vy. Hracie kocky poslúžia ako príjemné miesto na oddych. „Je to veľmi pekný nápad,“ oceňuje aj študentka Lenka, ktorá túto inováciu zaregistrovala ešte v dokonalom stave.

Lavička Človeče, nehnevaj sa. Foto: Lenka Klobučníková

Nie je všetko také ružové, ako sa na prvý pohľad zdá

Slávnostné otvorenie a uvedenie projektu sa konalo 27. októbra, no už po veľmi krátkej dobe niektorí skúšali, čo lavičky vydržia. Hracie pole s postavičkami nadmernej veľkosti si už odnieslo prvé poškodenia. Zdá sa, že nie všetci porozumeli inštrukciám, ktoré sú napísané na tabuli hneď vedľa a to, že sa s figúrkami hýbať nedá. S použitím hrubej sily s nimi síce niekto naozaj pohol, no zničil pri tom časti hracieho poľa. Momentálne si teda po políčkach nezaskáčete.

Poškodená plocha lavičky Človeče, nehnevaj sa. Foto: autorka
Informačná tabuľa. Foto: autorka

 

Zdieľajte článok

Komentáre: