20. november je dňom bez cigariet

Deň, ako každý iný, no predsa deň, kedy si človek môže uvedomiť hodnotu svojho zdravia. Svet si v tento dátum pripomína Medzinárodný deň bez fajčenia. Pre mnohých ľudí tento deň symbolizuje veľkú zmenu. Ak aj vy patríte medzi tuhých fajčiarov alebo sa už dlhšie snažíte tejto závislosti zbaviť, možno práve 20. november môže byť tým zlomom.

Medzinárodný deň bez fajčenia vznikol z iniciatívy Medzinárodnej spoločnosti onkológov s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie. Je vedecky dokázané, že fajčenie je závislosťou, ktorú si osvojujú hlavne mladí ľudia.

Odkiaľ tabak prišiel

Tabak sa do Európy dostal v pätnástom storočí z Ameriky. „Vinníkom“ by sme mohli označiť svetoznámeho moreplavcac, mylne označovaného za objaviteľa Ameriky Krištofa Kolumba. Boli to práve jeho lode, ktoré okrem kukurice a zemiakov priniesli aj túto „pandorinu skrinku.“

Prvé negatívne vplyvy vdychovania tabakového dymu sa objavili v medicínskych záznamoch na začiatku dvadsiateho storočia.

Fajčenie škodí zdraviu

Pre niekoho žiadna novinka, no našli by ste ľudí, ktorí vám budú ponúkať argumenty typu, že ich dedko sa dožil deväťdesiatky a denne vyfajčil tridsať cigariet. V tom prípade to bol šťastný človek, pretože fajčenie je aktuálne jedným z najväčších globálnych zdravotných problémov.

foto: freepik.com

Potreba mať denne v ústach cigaretu je problémom z hľadiska zdravotného, psychického, i sociálno-kultúrneho. Tabakizmus, ako sa odborne hovorí závislosti od fajčenia, je najsilnejšou závislosťou. Výskumy potvrdili, že fajčenie nie je zlozvykom, ako si veľa fajčiarov myslí. Závislosť od tabaku je silnejšia ako v prípade heroínu, kokaínu či alkoholu. Inhaláciou tabakového dymu navyše fajčiar zvyšuje šancu, že sa stane obeťou onkologických alebo srdcovo-cievnych ochorení. Práve fajčenie je rizikovým faktorom, ktorý spôsobuje najvyššie percento predčasných úmrtí.

Proces vdychovania tabakového dymu je výsledok spaľovania cigaretového papiera a tabaku pri teplote okolo 800 °C. V tabakovom dyme sa nachádza viac ako 4 000 chemických látok. Nehovoriac o tom, že prídavné arómy, ktoré cigaretový priemysel prináša, spôsobuje vdychovanie ešte viac koncentrovaných chemických látok. Najznámejšou látkou je návykový nikotín.

Pasívny fajčiar

Počul iste už o pojme pasívne fajčenie? Fajčiarov tento pojem zaujímať nemusí, pretože dym z cigarety vdychujú dobrovoľne. Ľudia, ktorí však vdychujú dym nedobrovoľne, sa nazývajú pasívni fajčiari. Čo je horšie? Sú v rovnakom ohrození ako samotní fajčiari.

Mnohokrát sa v spoločnosti stretávate s ľuďmi, ktorí bez vône tabaku nevydržia ani pol hodinu. Jednoducho, pasívnemu fajčeniu sa nemožno niekedy vyhnúť.

foto: freepik.com

Úrad verejného zdravotníctva otvoril v rokoch 2003 – 2004 diskusiu týkajúcu sa ochrany nefajčiarov. Výsledkom bolo prijatie opatrení na ochranu nefajčiarov v roku 2004 a 2005. V spolupráci s ďalšími krajinami Európskej únie Slovensko prijalo novelu, ktorá zlepšila ochranu fajčiarov na verejnom priestranstve. Veľkým krokom bolo aj zakázanie reklám propagujúcich tabakové výrobky. Striktné opatrenia zaviedla Veľká Británia, ktorá uplatnila úplný zákaz fajčenia v baroch a reštauráciách. Na Slovensku musia byť fajčiarske a nefajčiarske priestory stavebne oddelené.

Čo získate, keď prestanete fajčiť?

  • Ako prvé, prekonáte samého seba a zistíte, akým silným v skutočnosti ste.
  • Zlepšíte svoj zdravotný stav.
  • Znížite riziko vzniku kardiovaskulárnych a onkologických chorôb.
  • Výrazne sa vám zlepší kondícia.
  • Zbavíte sa nepríjemného zápachu z úst a zápachu pokožky.
  • Váš finančný rozpočet sa určite zlepší.

Na stránkach Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky sa uvádza, že podľa výskumov a ankiet až 70 – 75 percent fajčiarov si želá s fajčením prestať. Až 50 % fajčiarov vyfajčí desať a viac cigariet denne. Medzinárodná zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že v roku 2025 vzrastie počet fajčiarov z 1,1 miliardy na 1,6 miliardy. Počet úmrtí zároveň vzrastie na desať miliónov.

foto: pixabay.com

Je vedecky dokázané, že fajčenie tabakového dymu nijakým spôsobom neprispieva k zníženiu krvného tlaku. Nezbaví vás teda stresu ani nervozity. Argument, že si musím ísť zapáliť, pretože som pod tlakom, je teda absolútne bezdôvodný.

Trh ponúka alternatívy

Ak zvolíte alternatívu, aspoň trocha pomôžete sebe i svojmu okoliu. Žuvací tabak je jednou z možností, ktorá pomáha človeku so závislosťou od cigariet. Navyše dym nevdychujete priamo a zároveň ho nevdychuje ani vaše okolie.

Modernou alternatívou je zariadenie s názvom IQOS, ktoré si získalo mnoho fanúšikov, no i neprajníkov. Tabak totiž nehorí, ale vytvára aerosól s príjemnou príchuťou a pridaným nikotínom. Technológia pre zahrievanie tabaku podľa výrobcu produkuje o 90 až 95 % škodlivých látok menej. Označovať ho ale za lepšiu alternatívu by bolo stále odvážne.

Zdieľajte článok

Komentáre: