Sedem jednoduchých tipov, ako byť viac EKO

Ľahostajnosť ľudí je najväčším ekologickým problémom dneška a naším správaním dávame planéte riadne zabrať. Výrub lesov, znečisťovanie ovzdušia, oceány plné odpadu, hubenie vzácnych zvierat či kontaminácia potravín. Strojcami týchto scenárov je ľudstvo samotné.

Niekedy stačí tak málo, aby sme životnému prostrediu trochu pomohli a začali žiť ekologickejšie. V konečnom dôsledku, tým pomôžete nie len našej planéte, ale aj sebe a vašej peňaženke. Najdôležitejšie je predsa začať od seba.

Trieďte odpad

Do kontajnera s modrým vekom patrí papier, do žltého patrí plast, do zeleného sklo a červený kontajner je miestom pre kov. Ak si osvojíte základné znalosti triedenia odpadu, výrazne tým redukujete celkový počet komunálneho odpadu na skládkach. Týmto procesom dokonca eliminujete čierne skládky, šetríte prírodné zdroje a suroviny, ktoré môžu byť následne opäť využité, a hlavne znižujete nepriaznivé dopady na životné prostredie. Triedenie dokonca umožňuje odpad opätovne využiť recykláciou, čím umožňuje jeho ďalšie spracovanie.

Všade si berte vlastnú fľašu

Sklenenú, nerezovú či dokonca z nehrdzavejúcej ocele. Okrem toho, že ušetríte odpadkové koše o milióny plastových pohárov a fliaš ročne, šetríte aj vašu peňaženku a zdravie. Obyčajné PET fľaše totiž do vody vypúšťajú rôzne chemikálie a toxíny, ktoré nášmu zdraviu neprospievajú. Okrem toho, práve taký obyčajný plast sa v prírode rozkladá neuveriteľných 500 rokov. Tento rozklad však zďaleka nie je dokonalý, skôr sa drobí na menšie čiastočky a vylučuje mnoho nebezpečných látok do pôdy. Dokonca aj pri recyklácii plastových fliaš to nie je také jednoduché, pretože sa reálne využije len malá časť. Najlepším prostriedkom znižovania produkcie plastového odpadu je predsa neprodukovať žiaden plastový odpad.

Zaobstarajte vlastné nákupné tašky a vrecká

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko má bežná taška z obchodu životnosť? V prírode sa rozkladá niekoľko stovák rokov a dokonca ani recyklovať sa nedajú úplne. Papierové tašky možno vyzerajú ekologickejšie, avšak aj tie sú častokrát už z recyklovaného papiera, ktorý sa môže recyklovať iba osemkrát. Z dlhodobého hľadiska to nemá s ekológiou nič spoločné. Namiesto toho, si môžete zakúpiť rôzne bavlnené a textilné vrecká, ktoré sú opätovne využiteľné a ešte k tomu sú aj módne a vkusné. Len pre porovnanie, plastové tašky môžeme použiť 42-krát, papierové 45-krát, zatiaľ čo bavlnené až 20 000-krát.

Navštevujte obchody, kde sa dá nakupovať bez obalov

Počuli ste už o pojmoch ako čapovaná drogéria alebo nakupovanie bez odpadu? Už aj na Slovensku existujú miesta, kde si môžete naplniť potraviny a produkty rôzneho charakteru do vlastnej nádoby. Žiadne zbytočné plastové obaly či vrecká. Podľa potreby si môžete do vašich nádob načapovať drogériu, ako sú pracie gély či čistiace prostriedky. V bezobalových obchodoch si zakúpite múku, strukoviny, oriešky, semiačka, oleje, mlieko či jogurty. V Nitre môžete navštíviť bezodpadové obchody ako Ecoterra Nitra na Štefánikovej triede 50, Delizia na Novozámockej 3/B, Bez obalu Nitra na Štefánikovej triede 27/43, ďalej Energocentrum na Braneckého 12 či v obchode Babičkina záhrada na Priehradnej 1.

Obmedzte nakupovanie vecí, ktoré nepotrebujete

Veľkým ekologickým problémom dneška je fakt, že ľudia nakupujú veci, ktoré nie sú schopní využiť. Či už ide o oblečenie alebo potraviny, ktoré sa nestihnú skonzumovať do dátumu spotreby. Nakupujeme bez rozmýšľania a následne produkujeme kvantum odpadu. Najlepším riešením je zostavenie si zoznamu vecí, ktoré potrebujeme kúpiť a držať sa ho. Vyhýbajte sa veľkým akciám a zľavám, ktoré nás nútia kupovať produkty, ktoré nevyužijeme.

foto: pixabay.com

Využívajte alternatívne dopravné prostriedky

Nie len bicykel, ale aj kolobežky a skateboardy sa tešia čoraz väčšej obľube u bežných ľudí. Nie len na dedine, ale aj v mestách. Že pohyb prospieva nášmu zdraviu vie každý, no vo veľkej miere tým pomôžete aj životnému prostrediu. Občas nie je na škodu znížiť počet emisií, ktoré do ovzdušia vypúšťajú dopravné prostriedky a spraviť niečo aj pre svoje telo.

Šetrite vodou

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko vody spotrebuje priemerný človek? Aj keď sa môže zdať, že na povrchu Zeme máme vody dostatok, nie je tomu tak. Počet ľudí na našej planéte narastá a globálne otepľovanie spôsobuje, že pitnej vody na Zemi ubúda. Voda vhodná na pitie pokrýva iba 1,2 percenta povrchu našej planéty. Dokonalý príklad plytvania vody uvádza britský portál FOE, ktorý v jednom zo svojich článkov píše o tom, ako priemerný obyvateľ Anglicka môže spotrebovať denne až neuveriteľných 4 645 litrov.

Toto množstvo zahŕňa sprchovanie, splachovanie toalety, prípravu jedál a, samozrejme, pitný režim. Nakoľko sa plytvanie vody týka každého jedného človeka na planéte, pomôcť by ste mohli tým, že začnete používať úsporné vodovodné hlavice, prestanete umývať riad ručne, doprajete si radšej kúpeľ ako sprchu a začnete si napúšťať toľko vody, koľko aj spotrebujete. A hlavne, pamätajte, vodu nikdy nevylievajte! Vodu, ktorú už nepotrebujete, môžete použiť napríklad na polievanie.

Autor: Diana Myšáková

Zdieľajte článok

Komentáre: