Zdravie tela aj mysle môžete podporiť hlbokým dýchaním

Rýchly životný štýl nás ovplyvňuje viac, ako by sme si mohli myslieť. Neraz kvôli nemu takmer „zabúdame“ aj dýchať. Správna technika tejto základnej činnosti nám však môže pomôcť k lepšiemu zdraviu.

Zrýchlenému tempu sa v dnešnej dobe nevyhne skoro nikto, kto má každodenne na pláne predovšetkým povinnosti. Tomuto životnému štýlu už prispôsobujeme všetko, dokonca aj dýchanie. Poctivé alebo naopak zanedbávané hlboké dýchanie môže mať obrovský vplyv na kvalitu života.

Hlboké dýchanie – základ zdravého organizmu

Všetko, čo človek vykonáva pravidelne, precízne a správne, prináša výsledky. Či je to cvičenie alebo učenie, vždy sa za úspechom skrýva pravidelnosť a precíznosť. Toto osvedčené pravidlo platí aj pri hlbokom dýchaní. Ak sa človek dokáže naučiť správne hlboko dýchať, dokáže docieliť pohodu a harmóniu v mysli, v tele a aj v duši. Veľkým bonusom je potom zlepšená imunita a zdravý organizmus, ktorý lepšie bojuje s chorobami a zdravotnými problémami.

Ide to celkom rýchlo, stačí si len každý deň nájsť čas na pár minút a sústrediť sa na správnosť dýchania. Pozitívne výsledky sa skôr či neskôr dostavia.

Športom k správnemu dýchaniu

Ak si nie ste istí, či sa učíte správne dýchať v pohodlí vášho domova, cenné a profesionálne rady dostanete aj od inštruktorov na rôznych lekciách a športových aktivitách. Najznámejšou z nich je joga, kde sa človek skôr, než začne cvičiť, musí naučiť techniky dýchania. Medzi základné patrí takzvaný plný jogový dych. Ten je charakteristický nádychom do brucha cez rozšírenie rebier. Jeho cieľom je dýchať pomaly, precízne a s pokojom.

Okrem jogy existujú aj rôzne iné druhy športov, pri ktorých sa dá naučiť lepšie dýchať, aj keď si to človek priamo pri športovaní neuvedomuje.

Kedysi bol súčasťou školského vyučovania

Správny spôsob dýchania pomáha ľuďom aj pri koncentrácií a búraní stresu. Tento fakt najviac oceňujú žiaci a študenti, ktorí sa vďaka lepšiemu dýchaniu dokážu viac sústrediť a zo skúšok nemávajú stresy. Staršie ročníky neraz spomínajú na ich školské časy, kedy sa každé vyučovanie začalo dýchacím cvičením.

Domáca technika hlbokého dýchania

Pravidelný domáci tréning by mal trvať aspoň desať minút, kedy si sami skontrolujeme techniku dýchania. Malo by byť pomalé, prechádzať cez nos a vychádzať až z brucha. Nádych, ako aj výdych by mali trvať od troch do piatich sekúnd.

Autorka: Adriána Fejesová

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: