Tvorca animovaných postavičiek: Bolo by dobré, keby RTVS dávalo viac priestoru autorskej filmovej tvorbe

Boris Šíma je animátor, ilustrátor a režisér pochádzajúci z Nitry. Tvorí najmä pre deti. Svojou skromnosťou a nezáujmom o popularitu sa mu darí strážiť si súkromie a popri tom prispievať do sveta umelcov. Ako spoluautor vytvoril napríklad aj obľúbené detské postavičky Mimi a Líza.

Už ako malý chlapec vynikal v kreslení a rôznych umeleckých činnostiach, ktoré ho neskôr doviedli až k štúdiu animácie v Zlíne, odkiaľ sa presunul na Vysokú školu múzických umení.

Ako ste sa dostali k myšlienke, že práve animácia a kreslenie je to, čo chcete v živote robiť?

Už od malička som rád kreslil, čítal komiksy, knižky a ilustrácie v nich ma výrazne ovplyvňovali, no vtedy mi ani nenapadlo, že raz ma to bude živiť. Až koncom základnej školy som si začal uvedomovať, že kreslenie v mojom živote zohráva dôležitejšiu úlohu a nie je to len záľuba. Navyše, ako každé dieťa aj ja som mal rád animované filmy, a tak som spojil príjemné s užitočným.

Koľko projektov vzišlo z vašej ruky a ktorý z nich je vášmu srdcu najbližší?

Ešte v rámci štúdia som vytvoril dva krátke animované filmy Dnes mám prvé randevú a Chyťte ho!. Po škole som sa nejaký čas venoval reklamnej tvorbe a počas tohto obdobia sme spolu s Paťom Paššom ml. urobili krátky animovaný film Hurá na hrad!, ktorý tak trochu vychádzal z filmu Chyťte ho!. Ten bol súčasťou niekoľkých dokumentov a animovaných filmov, ktoré vznikli na objednávku Slovenského národného múzea.

Neskôr ma oslovila Katka Kerekesová, ktorá mi ponúkla spoluprácu na jej novovznikajúcom animovanom seriáli Mimi a Líza. Doňho som sa zapojil ako výtvarník a na výtvarnej post-produkcii. Už počas výroby tohto projektu začala Katka vyvíjať nový seriál Websterovci, ktorý vyniká 3D technológiou. Na ňom pracujem doteraz ako výtvarník. Rovnako ako Mimi a Líza aj Websterovci neskôr vyšli aj ako knižná verzia, ktorú som ilustroval.

Popri tom všetkom sme spolu s mojou ženuškou, ktorá sa venuje tomuto umeniu rovnako ako ja, vytvorili animovaný film 39 týždňov, 6 dní. Ťažko sa mi vyberá, ktorý z týchto projektov je môj najobľúbenejší, lebo na každom z nich už teraz vidím veľa chýb. (smiech)

seriál Websterovci foto: Osobný archív autora

Vyhrali ste už mnohé ocenenia. Ktoré z nich považujete za svoj najväčší úspech?

Ocenenia nie sú to najdôležitejšie. Za svoj najväčší úspech považujem to, že robím, čo ma baví.

Majú slovenskí tvorcovia zložitejšiu cestu k úspechu ako tí zahraniční?

Všetko to závisí od šikovnosti tvorcov. Nestačí film len vyrobiť, treba ho vedieť aj odprezentovať, hľadať distribútora, ktorý ho dostane k divákom. Tu je potom veľmi dôležitá úloha producenta filmu, no vo všeobecnosti sa podmienky na Slovensku zlepšujú.

Je podpora animačného priemyslu na Slovensku zaostalejšia v porovnaní so západným svetom? Čo všetko musí zvládnuť tvorca filmu takéhoto typu?

Za posledné roky išlo v tomto smere veľa vecí smerom nahor, podpora audiovizuálnych diel je, podľa môjho názoru, momentálne veľmi dobrá, hoci, vždy je čo zlepšovať. RTVS začala podporovať aspoň detskú tvorbu. Bolo by super, keby dali šancu aj autorskej filmovej tvorbe. Napríklad tým, že by dostala aspoň nejaký priestor vo vysielaní. Tvorca už musí myslieť nielen na umeleckú stránku, ale aj na tú producentskú.

Kde čerpáte inšpiráciu pri kreslení postavičiek?

Hlavnou inšpiráciou je scenár, kde sa buduje prvotný charakter postavy a toho sa musím držať. Potom napríklad robím rešerše na internete. Občas na ulici stretnem človeka, ktorý ma niečím zaujme a inšpiruje a snažím sa zapamätať si ho. Nefotím ho, lebo to by nemuselo dopadnúť dobre. (smiech)

Mimi a Líza Foto: Osobný archív autora

Na čom momentálne pracujete?

Momentálne venujem čas najmä práci na seriáli Websterovci.

Vieme, že máte dve dcérky. Majú aj ony špecifický vzťah k vami vytvoreným postavám a filmom? Črtá sa u nich podobný záujem o umenie?

Zatiaľ som si nevšimol, že by mali špecifický vzťah k filmom, ktoré som vytvoril. Ale je pravda, že so staršou dcérkou sme radi čítali obidve knihy Mimi a Líza. Snažíme  sa im spolu s manželkou Asiou, nenápadne „podsúvať“ veci, o ktorých si myslíme, že sú kvalitné a nám sa páčia. Ale nie vždy sa nám to darí. Obidve dcérky majú rady kreslenie, ale určite ich vedome netlačíme do názoru, že toto je to, čo by mali robiť. Ony samy si, dúfam, vyberú, čo ich bude baviť.

Boris so staršou dcérou. foto: Osobný archív autora
Zdieľajte článok

Komentáre: