Divadlo Andreja Bagara prichádza s Hlavou XXII, ktorá chce na vojnu nazrieť so svojskou dávkou humoru

Divadlo Andreja Bagara v Nitre pripravuje inscenáciu, ktorá je divadelnou adaptáciou kultového románu Josepha Hellera Hlava XXII. Premiéra je v Štúdiu DAB naplánovaná na ôsmeho marca 2019.

Hlavný hrdina inscenácie, mladý Yossarian, pokračovateľ svojho predchodcu, dobrého vojaka Švejka, sa v armáde konfrontuje s byrokratickou mašinériou, subordináciou a nezmyselnými predpismi korunovanými Hlavou XXII. Reflexia druhej svetovej vojny je plná humoru, grotesknosti a absurdity.

Inscenáciu vybralo divadlo ako súčasť tohtoročnej divadelnej sezóny s názvom Muži bez hraníc. „Vybrali sme tento titul, pretože si myslíme, že je svojou témou stále aktuálny. Vojnu, ktorá je nosným motívom Hellerovho románu sa snažíme rozviesť aj do vojen, ktoré nie sú reprezentované len bombami a zbraňami. Sú to aj vojny, ktoré zažívame každý deň, od korupcie, svojvôle mocipánov, v podobe vojny vzťahov pri chýbajúcej empatii a morálke. Tie absurdnosti, ktoré Hlava XXII popisuje, sú dosť ľahko prenosné do absurdnosti z dnešných novín,“ povedal o hre jej režisér Ján Luterán.

Barbora Andrešičová, Miro Dacho, Ján Luterán

Dramatizáciou pochádza priamo z pera autora románu Jospeha Hellera. Hlavnú postavu Yossariana stvárni hosťujúci herec Daniel Ratimorský, ktorý bol pred niekoľkými rokmi členom hereckého súboru DAB. „Je to výzva, na ktorú sa teším a dúfam, že ten výsledok bude takisto potešujúci. Zatiaľ nemám konkrétnu predstavu, ako postavu stvárniť, takže sa nechám viesť pánom režisérom, ktorému verím. Dúfam, že nebude plochá, že bude ľudská a o to dôveryhodnejšia,“ uviedol Ratimorský.

Aj napriek tomu, že Hlava XXII je veľkým vojnovým románom, tvorcovia sa rozhodli uviesť tento titul v priestoroch Štúdia DAB. „My sme posunuli dramatizáciu tým smerom, že sa nevenujeme nejakému historizmu, nejakej dobe, robíme to univerzálnejšie. Tomu zodpovedá aj scéna. Divadelné štúdio využijeme trošku spôsobom site specific. Naša scéna je celý oktagon štúdia a hrať sa bude aj na balkónoch. Ľudia budú sedieť akoby v aréne na štyroch miestach a bude sa hrať medzi nimi. Tým chceme vtiahnuť divákov viac do tej chobotnice Hlavy XXII, z ktorej sa nedá uniknúť a z ktorej sa snaží ujsť aj Yossarian, ale je v nej zacyklený a nedarí sa mu to,“ vysvetlil režisér.

Peter Oszlík, Daniel Ratimorský, Juraj Ďuriš, Andrej Remeník

„Je to veľký vojnový román s množstvom postáv a hrá tam podstatná časť súboru Divadla Andreja Bagara, ale napriek tomu je to v Štúdiu DAB, ktoré umožňuje taký experimentálnejší pohľad. Veľká sála divadla by neumožňovala to, čo umožňuje toto štúdio. Napriek tomu si nemyslím, že to bude pôsobiť komorne alebo intímne, ale naopak, asi to bude divadlo takého väčšieho gesta,“ doplnil dramaturg hry Miro Dacho.

Diváci sa tak môžu tešiť na zaujímavú hru o absurdnosti vojny a násilia. „Ja by som bol veľmi rád, keby sa nám podarilo ten román a tú ťažkú tému podať s humorom. Tak, ako sa to podarilo aj Hellerovi. To je základ, na ktorom budeme stavať všetky tie absurdné situácie, ktoré musia byť vtipné a musia ľudí zabaviť. Aj keď ide o veľké obludnosti, tak pre nás je základné vymedzenie toho žánru v rámci tragikomédie,“ povedal Luterán.

Tvorivý tím inscenácie Hlava XXII

Práve tragikomickosť podľa dramaturga Mira Dacha najlepšie vystihuje Hellerovu Hlavu XXII. „Smiech a vtip a tá absurdita, ktorá je tam dôležitá a podstatná a ktorá vyvoláva ten úsmev. To sú tie najzákladnejšie atribúty inscenácie, ktoré by tam mali byť a ktoré by mali diváci pociťovať,“ dodal.

V inscenácii hrajú: Barbora Andrešičová, Lenka Barilíková, Juraj Ďuriš, Martin Fratrič, Branislav Matuščin, Martin Nahálka, Peter Oszlík, Andrej Remeník, Tomáš Turek, Marián Viskup, Daniel Ratimorský.

 

Zdroj: tlačová správa

Zdieľajte článok

Komentáre: