Myslieť na budúcnosť sa oplatí: Vedia si mladí ľudia sporiť peniaze?

Rozumne uvažujúci mladí ľudia sa po možnosti sporenia obzerajú už teraz. Alebo ho majú a pravidelne si peniaze šetria. Takéto sporenie môže po skončení štúdia pomôcť pri zakladaní si vlastného života. Taktiež mladého človeka naučí lepšiemu hospodáreniu s financiami. 

Výhodou sporiaceho účtu pre študentov (denného štúdia) je možnosť privyrobiť si vďaka úrokovej sadzbe z vkladov. Banky alebo poisťovne študentom ponúkajú možnosť si svoje peniaze zúročiť. Každá banka alebo sporiteľňa má inú výšku percenta úrokovej sadzby. Je teda na rozhodnutí študenta, ktorá ponuka ho zaujme najviac a kde si svoje peniaze bude šetriť.

Chcem začať sporiť

Množstvo mladých ľudí o nakladaní s financiami veľa nevie. V prípade zakladania si sporiaceho účtu je však tieto znalosti dobré ovládať. Môže sa ľahko stať, že si vyberiete nevhodný účet alebo vám banka ponúkne účet, ktorý nie je pre študentov výhodný a budete platiť zbytočné poplatky za jeho vedenie. Vždy treba preukázať to, že ste študentom denného štúdia. Postačí vám k tomu tlačivo potvrdenie o návšteve školy.

Ilustračné foto (zdroj: Pixabay.com)

„Študentský sporiaci účet funguje podobne ako bežný účet. Na bežnom účte však nedostávate žiadne úrokové sadzby z vkladov,“ vysvetľuje Beáta Bednárová z nemenovanej sporiteľne. Čím väčšiu sumu peňazí na tomto účte máte, tým viac môžete na úrokoch získať.

Na sporiaci účet si môžete prispievať pravidelne určitou sumou peňazí tým, že si zadáte trvalý príkaz z bežného účtu. Alebo si tam môžete poslať väčšie množstvo peňazí len občas, keď sa vám podarí si nejaké ušetriť. „Všetko je na možnostiach študenta a výbere sporenia, ktoré mu najviac vyhovuje,“ uviedla Beáta Bednárová.

Mladí ľudia myslia na svoju budúcnosť

Výhodu študentského účtu vníma viacero mladých ľudí. Medzi nimi aj Nikoleta, ktorá si sporí už od štúdia na gymnáziu. Dnes je študentkou štvrtého ročníka na vysokej škole. Založiť si ho rozhodla kvôli svojej budúcnosti. „Viem, že v budúcnosti sa mi peniaze zídu a vďaka tomuto účtu ich aspoň neminiem všetky, ale nejaké si viem aj odložiť,“ uviedla.

Ilustračné foto (zdroj: Pixabay.com)

Výhodu vidí práve v úrokovej sadzbe z vkladov, na ktorej môže získať. „Zarobím si určitú čiastku, ktorú potom môžem použiť na čokoľvek a taktiež získam úrokovú sadzbu z vkladov,“ dodáva Nikoleta. Niektorí študenti si však nešetria, lebo si myslia, že tieto úroky sú nízke a neoplatí sa im kvôli ním začať sporiť. „Popri bežnom účte mám aj sporiaci, ale nevyužívam ho. Neoplatí sa mi posielať si tam peniaze kvôli nízkej úrokovej sadzbe,“ povedal študent Marek.

Zdieľajte článok

Komentáre: