Dôležitosť kníh a autorských práv pripomína dnešný deň

Knihy sú dôležitou súčasťou života viacerých ľudí. Súvisí s nimi práve aj pojem autorské právo, ktoré je dôležité pre každého, kto tvorí vlastný kreatívny obsah, nielen knihy. Aj z tohto dôvodu sa UNESCO rozhodlo vyčleniť knihám a autorským právam špeciálny deň. 

S dátumom 23. apríl sa spája viacero významných udalostí, ktoré tento deň robia unikátnym pre svetovú literatúru. V roku 1616 zomreli anglický spisovateľ William Shakespeare či španielsky literát Inca Garcilaso de la Vega. Zároveň sa dátum spája s narodením ďalších významných autorov, medzi nimi Francúz Maurice Druon, ale aj Kolumbijčan Manuel Mejía Vallejo.

Práve z tohto dôvodu sa UNESCO rozhodlo na svojom zasadnutí v roku 1995 venovať dátum Svetovému dňu kníh a autorských práv. Návrh organizácii predložila španielska vláda, z ktorej pochádza viacero významných spisovateľov. Účelom je prejaviť vďaku tvorcom obsahov, vydavateľom či kníhkupectvám a šíriť dôležitosť ich uchovania ďalším generáciám.

Autorské práva sa nevzťahujú len na knižné publikácia. (Foto: Alexandra Bednárová)

Autorské právo by mal poznať každý autor

V tento deň si treba uvedomiť aj dôležitosť autorkého práva. Ten sa spája nielen so spisovateľmi, ale mal by o ňom vedieť aj každý autor vlastných obsahov – novinár, fotograf, skladateľ hudby. Treba však na ne myslieť aj pri písaní záverečných prác. V tomto prípade nielen ako tvorca vlastného obsahu záverečnej práce, ale aj pri preberaní textov z kníh, ktoré treba dôkladne zdrojovať.

Sankcie sa porušenie autorských práv sú uvedené aj v Trestnom zákone. Podľa zákona o porušovaní autorského práva hrozí najvyššia sankcia odňatím slobody až na dva roky. „Miernejšou” formou trestu za ich porušeniu sú finančné odškodnenia.

Titulná fotografia: Pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: