Michal Krištof: Bolo by krásne zahrať si na domácich majstrovstvách sveta

Slovenský reprezentačný útočník a študent Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Michal Krištof si užíva pôsobenie vo Fínsku. Porozprával o rozdieloch medzi fínskou a slovenskou ligou, ale aj ako je na tom s fínskym jazykom.

Po úspešnej sezóne v Nitre ste prestúpili do Oulu. Ako hodnotíte doterajší priebeh sezóny?

Sezónu zatiaľ môžem hodnotiť veľmi pozitívne. Darí sa mužstvu, vyhrávame a nálada v kabíne je skvelá. Je vidieť, že si nepomáhame len na ľade v zápasoch, ale aj mimo neho. Sezóna je síce ešte len na začiatku, ale ja verím, že takýto priebeh bude pokračovať po zvyšok ročníka.

Radili ste sa pred podpisom zmluvy s Tomášom Záborským o pomeroch, kvalite či všeobecne o situácii v lige?

Nie, s Tomášom Záborským som o tom nehovoril. Vedel som, že sa jedná o  výbornú ligu plnú kvalitných hráčov a tímov. Kärpät  je aktuálny majster a jeden z najúspešnejších tímov posledného obdobia, takže pri podpise zmluvy nebolo čo riešiť.

Aktuálne nehrávate na pozícii centra. Ľudia, ktorí vás sledujú, vedia, že práve to je vaša pozícia. Čim to je, že vo Fínsku hrávate na inom poste?

V úvode sezóny som začal na poste centra, no zranenia niektorých hráčov prinútili trénera pomeniť zloženie jednotlivých formácii a ja som sa ocitol na krídle. Je to vždy na rozhodnutí trénera, kde ma postaví. Samozrejme, najlepšie sa cítim na pozícii centra, ale som súčasť mužstva a všetci ťaháme za jeden povraz.

Fínska liga je považovaná za jednu z najdefenzívnejších v Európe, je ťažšie sa tam ofenzívne presadiť?

Určite áno. Všetky zápasy sú nesmierne vyrovnané a hrá sa o víťazstvo do konca duelu. Náš tím nesmie vypustiť ani jeden zápas, musíme ísť v každom striedaní naplno. Vtedy máme šancu na úspešné zvládnutie stretnutia. Tabuľka je veľmi vyrovnaná, môže vyhrať pokojne aj posledný nad prvým. My sa musíme sústrediť hlavne sami na seba, pretože sa to môže odraziť v tabuľke v náš neprospech.

Ako hodnotíte klubovú úroveň? Je zázemie v Oulu porovnateľné s Nitrou?

V Nitre boli dobré podmienky, ale predsa len tu je to na vyššej úrovni. Klub má veľké nároky na výkony a aby hráč mohol herne rásť a podávať výkony na patričnej úrovni, tak tomu prispôsobujú aj servis pre hráčov mimo ľadu. Podmienky sú tu naozaj skvelé a každý sa môže sústrediť iba na hokej.

Je citeľný kvalitatívny rozdiel medzi Tipsport ligou a SM-liigou ? V čom je ten rozdiel najväčší?

Najväčší rozdiel vidím určite v korčuľovaní. V tom sú Fíni dlhé roky majstri remesla a v zápasoch to cítim. Treba sa neustále hýbať, lebo keď hráči nekorčuľujú, budú všade neskoro. Tu sa ide naplno aj v tréningu a núti nás to sa neustále sa zlepšovať, čo je môj cieľ.

Ako sa vám páči vo Fínsku? Oulu je situované na severe Fínska, prichádza tam zima skôr? Čo hovoríte na mesto a počasie?

Mesto je veľmi pekné a vždy, keď mám voľno, tak sa idem prejsť a spoznávať ho. V posledných týždňoch je teplota okolo nuly, ale problém mi to nerobí. Najväčším problémom je, že je tu málo slnka, ktoré veľmi skoro zapadá, ale dá sa na to zvyknúť. My však veľa cestujeme. Dosť času trávim aj so svojou snúbenicou, takže som veľmi šťastný, že tu nie som sám.

Máte odskúšané aj nejaké fínske špeciality či nápoje? Obľúbili ste si niečo?

Majú tu fantastické kuracie krídelka, ktoré som si veľmi obľúbil a keď je na to príležitosť, tak práve toto jedlo si dám. Všeobecne mi však fínska kuchyňa nie je až taká blízka, preferujem hlavne našu slovenskú.

Ako sa vo Fínsku dorozumievate? Naberáte už aj poznatky z domáceho jazyka?

V našom tíme väčšina chalanov rozumie angličtine, takže v tomto problém nie je. Fínsky jazyk je naozaj náročný, skúšam hlavne tie základné frázy, ako pozdraviť sa, vypýtať si niečo, alebo poďakovať. Veľkou výhodou ale je to, že aj ľudia v meste vedia komunikovať v angličtine.

Naznačujú vám reprezentační tréneri, či s vami počítajú aj pre domáci šampionát?

To vôbec neviem, či so mnou počítajú. Ja sa snažím na každom tréningu a v zápase hrať čo najlepšie a uvidím, či presvedčím trénerov. To je jediné, čo môžem pre to spraviť. Samozrejme, bolo by krásne si zahrať na majstrovstvách pred domácim publikom, ale výsledná nominácia je len na tréneroch.

Autor: Filip Mišudík

Zdieľajte článok

Komentáre: