Päť spevákov, ktorí majú najväčší hlasový rozsah

Nie je samozrejme možné vytvoriť súpis s rozdelením veľkoleposti hlasu všetkých ľudí na svete schopných chopiť sa mikrofónu. Vybrali sme však aspoň zopár mien, ktoré sa podľa oficiálnych meraní nachádzajú vysoko vo sférach najmocnejších hlasiviek.

Vo svete spevu sú väčšie i menšie hviezdy. Teda, pokiaľ netriedime ich hlasy na základe rozsahu. Lebo pri takomto delení aj mnohé, v šoubiznise monumentálnymi písmenami napísané mená zostávajú takmer až na smiech. Takmer všetky „veľké hlasy“ majú jedno spoločné. Väčšinou tvoria v oblasti metalu.

Mike Patton

Mnohým je dobre známa kapela Faith No More. Najväčší oficiálne nameraný hlasový rozsah má práve spevák zmienenej kapely Mike Patton so šiestimi oktávami. Kalifornský spevák má povesť workoholika, pretože pracoval už v množstve zoskupení a neustále je na turné.

Je špecifický tým, že dokáže spievať v technikách crooning (typický spev jazzových interpretov), falzet, scream, death growl (čo má „nemetalista“ bežne zaškatuľkované ako krik a niečo pripomínajúce zvuky zvracania, metalista to rozlíši buď na growl, harsh alebo scream), rappovanie, beatbox či scatting (technika hlasovej improvizácie bez slov, prípadne s použitím nezrozumiteľných slabík – hlas je používaný ako hudobný nástroj).

Corey Taylor

Fanúšikom metalu sú dobre známe kapely Slipknot a Stone Sour. Mimo metalových kruhov toto meno nie je až také známe. Mnohým sa môže zdať, že iba jačí do mikrofónu bez ladu a skladu. Rozhodne však nejde len o akési jačanie. Coreyho hlasový rozsah je päť a pol oktávy.

Pokiaľ sa o tom chcete presvedčiť pusťte si Stone Sour, kde Corey svoj hlasový potenciál využíva oveľa výraznejšie ako v Slipknote. Corey je pre mnohých lídrom Slipknotu, no rozhodne ním nie je. Do skupiny sa dostal ako jeden z posledných členov na miesto pôvodného speváka Andersa Colsefniho.

Dokáže rýchlo prepínať medzi melodickosťou, growlom, screamom, shoutingom a rappom. Niekedy dokonca môžete počuť kontrasty v skladbách. V jednom momente ani neveríte, že vlastne spieva Corey, keď počujete jemný hlas. Potom však opäť prepne do shoutingu, growlu a screamu, ktoré sú pre neho viac charakteristické.

Axl Rose

Líder Guns N ‘Roses má rozsah cez päť oktáv. Axl je ako človek veľmi charakterný. Dokazuje to aj fakt, že keď ho v jednom z rebríčkov spevákov s najväčším hlasovým rozsahom umiestnili na prvé miesto, napísal do redakcie list. Chcel, aby si to opravili, lebo Mike Patton má väčšie rozpätie ako on. Keď Brian Johnson, vokalista AC/DC, začal prichádzať o sluch a musel odísť z kapely, ako náhradu si vybrali  práve Axla.

Ville Valo

Jeho hlboký hlas je dobre známy aj širokej verejnosti. Kedysi bol spevákom HIM, ale tí nedávno ukončili kariéru a tak Ville pokračuje so svojimi piatimi oktávami ďalej sám. Veľmi známe je logo spomínanej kapely. Spojenie srdca a pentagramu, pričom srdce sa nachádza v strede tak, že jeho zaoblené konce sú zároveň dvomi špicmi diablovej hviezdy. U mnohých ľudí to automaticky evokuje satanizmus.

Jedna z teórií znak interpretuje ako lásku k satanovi. V skutočnosti ho však Ville Valo vymyslel oveľa prepracovanejšie. Má symbolizovať tvrdú a jemnú stránku, muža a ženu, yin a yang. Po hudobnej stránke srdce reprezentuje jemnejšiu stránku kapely, pričom pentagram naopak zhmotňuje surovejšie časti ich zvuku.

Mariah Carey

Z nemetalového prostredia je táto veľmi populárna R&B a popová speváčka. Jej päťoktávový hlas rovnako stojí za zmienku. Vďaka hlasu sa nachádza aj v Guinessovej knihe rekordov. Má ho silný, melodický, s veľkým rozsahom. No najmä ho dokáže potiahnuť do až piskľavých výšok, čo dokáže iba málo spevákov.

Absolútny rekordman

Pokiaľ by sme chceli spomenúť skutočne len rekordmanov, potom by sme na vrchol rebríčka neusadili Mika Pattona, ale bol by tam Tim Storms so svojimi desiatimi oktávami. Ten drží dva rekordy, a to za najväčší hlasových rozsah a za najnižšiu notu zaspievanú človekom. Plný rozsah jeho hlasu sa v určitých miestach pohybuje za hranicou počuteľnosti ľudského ucha.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: