Predaj či darovanie skrípt: Ako sa študenti dostávajú k poznámkam z vyšších ročníkov?

Nie je ničím výnimočným, ak sa študenti učia na skúšky z poznámok starších študentov. Ku niektorým sa dostane takmer každý, za iné si treba priplatiť.

Mnoho študentov sa pripravuje z podkladov aj o päť a viac rokov starších predchodcov. Jedny poznámky, ak sú kvalitne vypracované, zvyčajne kolujú po škole a rozširujú sa aj roky. Najčastejším spôsobom je ponúkanie ich prostredníctvom Facebooku. Niektorí ich dostanú od známych. Nájdu sa aj takí, ktorým „spadnú z neba“.

Darovanie poznámok je pre niekoho takmer povinnosťou

„Poznámky som dostal od vyšších ročníkov,“ hovorí študent Matej, „vždy som ich potom aj posúval ďalej. Nikdy mi však nenapadlo požadovať za to niečo. Robil som to z dobrej vôle,“ vysvetľuje ďalej. Kedysi mal vo zvyku dávať aj vlastné poznámky. Neskôr však takto ponúkal už iba tie, ktoré sa ku nemu dostali od starších študentov.

„Vždy sú nejaké poznámky, ku ktorým sa dostane takmer každý. Koluje to tu takmer generácie,“ zasmeje sa. Pri posúvaní poznámok mladším študentom mal iba jednu podmienku. „Chcel som, aby ich potom chlapec, ktorému som ich daroval, poslal spolužiakom a neskôr aj nižším ročníkom,“ dodáva.

Niektorí študenti sa delia aj o poznámky ku záverečným skúškam. „Kedysi som dostala podklady na štátnice. Tie som doplnila aj o nejaké svoje veci a chcela som ich darovať. Bola by som rada, ak by poslúžili aj niekomu ďalšiemu. Tak, ako pomohli mne,“ hovorí absolventka Ľudmila. „Ponuku som dala aj na Facebook, nikto však na ňu nereagoval,“ dodáva.

foto: Viktória Záčeková

Za vlastnú zbierku poznámok si niekedy treba priplatiť

„V prvom ročníku som si poznámky kúpila. Našla som ponuku prostredníctvo skupiny UKF na Facebooku. Chcela som nejakú pomôcku, aby som v prvom ročníku nebola taká stratená,“ vysvetľuje študentka Ivana. „Tieto poznámky neboli zlé, mnoho vecí v nich však chýbalo. Tak som si ich doplnila aj o svoje poznatky a takéto skompletizované som ich posunula známej z nižšieho ročníka,“ hovorí.

„Pôvodne som ich cela ponúknuť ďalej na Facebooku, ale potom sa mi ozvala známa, ktorá ich odo mňa chcela kúpiť. Nedá sa presne povedať, koľko stoja jedny poznámky. Ja som celý obrovský zakladač s kompletne vyznačenými vecami, ktoré sú potrebné ku skúške, predala za 35 eur. Bolo v nich však úplne všetko,“ objasňuje Ivana cenu. „Tie pôvodné podklady, ku ktorým som doplnila množstvo svojich poznatkov, som kúpila za 25 eur,“ dodáva.

Skúsenosť s kúpou skrípt a ich predajom má aj Štefan. „Zopár skrípt som zadarmo dostal od starších študentov. Niektoré som si však musel kupovať. Neboli drahé, žiadne z nich nestáli viac ako päť eur. Ja som ich neskôr predal mladším ročníkom za symbolické jedno či dve eurá,“ opisuje študent manažmentu.

Titulná fotografia: pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: