Výberové predmety sú voľbou študenta. Na niektoré veci si však dávajte pozor

Výberové, alebo inak povedané C-predmety, sú neodmysliteľnou súčasťou rozvrhu každého študenta. Študenti si ich často vyberajú aj z iných odborov, katedier či dokonca fakúlt. Ako následne prebieha priznávanie kreditov? Kedy môže nastať problém?

V Študijnom poriadku sa píše, že výberové predmety sú ostatné predmety v študijnom programe. Teda tie, ktoré nie sú povinné alebo povinne-voliteľné. Môže ísť aj o ostatné predmety v ponuke študijných programov iných fakúlt alebo dokonca vysokých škôl.

Pre pripustenie k obhajobe bakalárskej alebo diplomovej práce je potrebné nazbierať z týchto predmetov určitý počet kreditov. Ten je individuálne stanovený v študijnom pláne každého odboru.

Prečítajte si aj: Štúdium v zahraničí: je skutočne investíciou do kvalitného vzdelania?

Problémom nebývajú ani predmety z iných fakúlt

Pri výbere predmetu z inej fakulty je potrebné sledovať obsadenosť, ročník, pre ktorý je daný predmet určený a v ktorom semestri sa predmet vyučuje. Základom je podrobne si prečítať informačný list a miesto, kde výučba prebieha, pretože možno zrejme bude potrebný presun medzi budovami univerzity. Ak ste si už konkrétny predmet vybrali, je dobré informovať sa aj u vyučujúceho predmetu. Hoci to nie je nutnosťou, prax hovorí, že je lepšie prihlásenie sa na predmet s vyučujúcim konzultovať.

zdroj: freepik.com

Výberom C-predmetu z inej fakulty si pomohla aj Veronika, študentka žurnalistiky. „Mne sa výberové predmety vždy prekrývali s povinnými predmetmi, tak som si vyhľadávala v AiS-e predmety z inej fakulty. Chcela som si zvoliť nejaký cudzí jazyk a do oka mi padla maďarčina. Už ako malú ma babka učila po maďarsky, takže nejaké základy som mala. Následne som na predmet prišla a informovala vyučujúcu, nemala s tým žiaden problém. Predmet som absolvovala a bol mi uznaný,“ vysvetľuje bezproblémové priznanie kreditov.

Podobnú skúsenosť má aj Adriana: „So spolužiačkou sme si chceli dať nejaký výberový predmet hneď v prvom ročníku, aby sme si kredity nemuseli zháňať na poslednú chvíľu. V AiS-e sme si našli archeológiu, odsedeli si prednášky a dostali potrebné kredity.“         

Kedy sú výberové predmety problémom?

Po pridaní výberových predmetov by ste si mali skontrolovať zápisný list, či na ňom nezostali aj predmety, ktoré nakoniec nemôžete absolvovať.

Lenka tak nespravila a musela akceptovať hodnotenie Fx z predmtu, na ktorý ani nemala možnosť chodiť: „Ja som si prezerala C predmety v AiS-e a náhodou som si asi zvolila predmet fínsky jazyk v maďarčine. Nemám potuchy, ako sa to tam mohlo dostať. Ani z jedného jazyka neovládam základy. Prišla som na to až na konci semestra, keď som si tlačila výkaz. Na študijnom oddelení mi ho vymazať už nevedeli, takže som si z neho musela dať zapísať Fx.“

zdroj: freepik.com

V prípade hodnotenia Fx nie je nutné si tento predmet nahradiť, píše sa o tom aj v študijnom poriadku. Ak ste predmetom neprešli, nemusíte si ho znova zapísať do rozvrhu a absolvovať ho. Stačí si len zvoliť náhradný výberový predmet. Pokiaľ sa ho však rozhodnete absolvovať o rok opäť, platí pravidlo, že za dve hodnotenia Fx z jedného predmetu nasleduje vylúčenie zo štúdia.

Titulná foto: freepik.com

Zdieľajte článok

Komentáre: