Raj v čase vírusu? V ostrovnej krajine môžete počas pandémie vyjsť von len po odoslaní SMS

Keby mi niekto niekedy povedal, že berie skoro dva mesiace strávené na slnečných plážach ako väzenie, určite by som sa mu vysmiala. Nikdy sa však nesmejte niečomu, čo sa môže stať i vám. Strany sa môžu veľmi ľahko obrátiť a vpísať neočakávanú kapitolu do života.

Autorka je redaktorka Občasu nečasu, momentálne kvôli situácii okolo koronavírusu žije na Cypre.

Malo to byť len päť dní strávených na Cypre s mojím priateľom a mojou mamou, ktorá tam pracuje a práve sa jej začalo pracovné voľno. Jedenásteho marca zahodíme starosti a šestnásteho sa vrátime do starých zabehnutých koľají. Ako je však známe, „nehovor hop, kým si nepreskočil“

Nemysleli sme si, že v tejto situácii na letiskách nebudú skoro žiadne opatrenia. Kamera snímajúca teplotu prichádzajúcich, tak nás uvítajú na cyperskom termináli pre pristávajúcich pasažierov. Všetko zatiaľ vyzerá byť v poriadku, tak nám nič nebráni v milom privítaní a radosti z konečne odlišne voňajúceho vzduchu. 

Hranice Slovenska i okolitých krajín sa zavreli doslova zo dňa na deň (foto: osobný archív Eleny Halačovej)

Zavreli hranice

„Slovenská republika zavrie všetky letiská dňa 13. marca,” hovorí bývalý slovenský premiér. Atmosféra hustne a začíname tušiť, že dostať sa domov nebude také ľahké, ako sme si naplánovali. Rýchlo ideme preskúmať možnosti.

Takto radilo ministerstvo dopravy Slovákom v zahraničí. (foto: screenshot z FB/Ministerstvo dopravy a výstavy SR)

Poľský Krakov sa zdá byť ideálny, keby sa aj ten neplánuje odstrihnúť od zvyšku sveta. Nakoniec rýchlo kupujeme letenky do maďarskej Budapešti. Dohodneme sa s priateľovou rodinou, že auto nám nechajú pristavené pri hraniciach, ktoré by sme prešli po strastiplnej ceste z letiska autobusom, vlakom a nakoniec po vlastných nohách.

Poľsko zavrelo letiská. (foto: screenshot FB/Letenky za babku)

Takáto dohoda bola nutná, pretože každý, kto by po nás chcel prísť, musel by sa obetovať a zostať v štrnásťdňovej domácej karanténe, tak ako my. Už sme znova pokojní a užívame si šťastie, ktoré nám bolo dopriate vo forme dovolenky v marci. 

„Maďarsko uzatvára letisko dnes v noci,” uviedol zdroj na facebookovej stránke Cestovateľská poradňa. V noci na ten deň, v ktorý sme mali odlietať. Myšlienky sa opäť nevedia naladiť na optimistickú vlnu.

Maďarsko taktiež zavrelo letisko. (foto: screenshot FB/Letenky za babku)

Zisťujeme, že ľudia, ktorých na letiskách v destináciách, v ktorých sa nachádzali, síce do Budapešti pustili, ale problém bol dostať sa z letiska v Maďarsku.

Urobíme rozhodnutie, ktoré bude najlepšie pre všetkých. Ostaneme tu.

Nemáme vybavené ubytovanie, batožinu len na päť dní, o notebooku, potrebnom k práci môžeme len snívať. No potom sme našli strechu nad hlavou, poslali nám notebook extrémne predraženou DHL službou, pretože poštové zásielky zo Slovenska na Cyprus boli pozastavené. Pomohli nám najbližší a zvykli sme si na každodenné slnko a piesok premieľajúci sa medzi prstami na nohách. Úsmev na perách sme získali späť. 

Príliš drahá repatriácia

Slovenské veľvyslanectvo na Cypre je veľmi spoľahlivé a s príjemným personálom. Od prvého dňa, ako sme sa s nimi kontaktovali a evidovali sa u slovenských pracovníkov, nás informovali o novinkách a dávali nám rady, ako pokračovať v našej situácii.

Po tridsiatich piatich dňoch strávených v zahraničí nám prišiel od ambasády e-mail, v ktorom nás informovali o prvom repatriačnom lete do Bratislavy. Cena však bola veľmi vysoká. Osemsto eur je, už po nejakom čase nakupovania potravy a ubytovania v cyperskej krajine, na požiadanie o študentskú pôžičku.

Repariácia z Cypru by stála stovky eur. (foto: osobný archív Eleny Halačovej)

Preto ešte počkáme na máj. Na vtedy sú vyhliadky na otvorenie liniek Cyprus – Rakúsko veľmi pozitívne a dúfame, že i cenovo dostupnejšie. Potom by sme hneď šli do štátnej karantény.

Po pár týždňoch sa situácia na ostrove upokojuje, každým dňom počet nakazených klesá. Možno je to zapríčinené i tým, že opatrenia ako zatvorenie letiska či dezinfikovanie rúk, následné nasadenie si rukavíc a, po spomínaných úkonoch, vpustenie do supermarketu po šiestich nakupujúcich, cyperská vláda riešila veľmi urýchlene.

Okrem uvedeného sa proti pandémii Cyperčania chránia i obmedzenými vychádzkami občanov. Von môžeme ísť na dve hodiny denne, ktoré začínajú plynúť poslaním SMS správy na určené telefónne číslo. Tá obsahuje číslo občianskeho preukazu a číslicu od jedna po osem, pričom pod každou sa skrýva jedna situácia, kvôli ktorej idete von. 

Takto vyzerajú SMS správy, ktorými sa ľudia na Cypre nahlasujú, že idú von.

Určite neberiem tento predĺžený pobyt s tými, ktorých mám najradšej, ako väzenie v pravom slova zmysle. Jediné, čo je pre mňa frustrujúce, je pocit neslobody dostať sa do rodnej krajiny a každý deň v neistote, pretože stále nevieme, kedy nám bude umožnené sa dostať domov.

I keď sa iná krajina, napríklad spomínaný Cyprus, stane po určitom čase druhým domovom, bohužiaľ, škola a iné povinnosti čakajú na Slovensku. 

Naša univerzita a jej pracovníci sú veľmi prístupní. Vďaka internetovým vymoženostiam nielen študenti, ktorí môžu byť v podobnej situácii, ale aj ostatní, majú prístup a možnosti vzdelávať sa prostredníctvom mnohých portálov alebo aplikácií prakticky kdekoľvek.

Titulná fotografia: osobný archív Eleny Halačovej

Zdieľajte článok

Komentáre: