Cestovanie ako práca. Aké máte možnosti?

Práca v zahraničí a ešte k tomu na cestách? Pre mnohých Slovákov je to sen. Nielen pre platové podmienky, ale aj pre množstvo skúseností.

Prác, ktoré možno vykonávať v zahraničí alebo na cestách, je mnoho. Niektorí sú z tohto zamestnania nadšení, iní majú strach. Aké je to pracovať na palube lietadla, výletnej lodi či v hotelových rezortoch? O svoje poznatky sa s nami podelili ľudia, ktorí majú s prácou v zahraničí dlhoročné skúsenosti. 

Práca letušky

Pri práci letušky je dôležitá komunikatívnosť a skvelá znalosť reči. „Je potrebné počítať s rôznymi situáciami a človek musí byť pripravený na všetko,“ hovorí Nikoleta, ktorá bola zamestnaná ako stevardka pre istú leteckú spoločnosť. Nikdy totiž nie je zrejmé, či pasažier bude chcieť diskutovať len o svojich bežných problémoch, alebo o politickej situácii niekde vo svete.

Táto práca si vyžaduje obrovskú flexibilitu, pretože každý pracovný deň vyzerá úplne inak. Človek veľmi rýchlo stratí pojem o čase, keďže sa pracuje cez víkendy aj sviatky. Niekedy je potrebné prísť do práce o štvrtej ráno a let trvá iba hodinu, iný deň zas o jednej v noci a let trvá aj osem hodín.

Prísne podmienky

Okrem toho musí každá letuška spĺňať aj ďalšie dôležité kritériá. Nevyhnutnosťou je vedieť dobre plávať a mať potrebnú výšku, aby mohla zložiť batožiny z horných ukladacích priestorov. Samozrejme, veľmi dôležitú rolu hrá aj celkový vzhľad a príjemné vystupovanie.

Bežný pracovný deň zahŕňa množstvo činností, o ktorých pasažieri počas letu nemajú možnosť vedieť. Zmena sa začína na letisku, kde je potrebné zistiť všetky informácie o konkrétnom lete. Nasleduje prezlečenie sa do uniformy a tzv. „briefing“ – stretnutie celej posádky a rozdelenie pracovných úloh.

Následne si pracovníci zopakujú bezpečnostné postupy, prvú pomoc a rozloženie núdzových východov v konkrétnom lietadle. Potom sa posádka presúva k lietadlu, kde očakávajú cestujúcich. 

Rodinný život je obmedzený

Časová náročnosť je jednou z nevýhod tejto profesie a niekedy je problém skĺbiť ju s rodinným životom či záľubami. Všetko je hlavne o kompromisoch a tolerancii zo strany rodiny. Po každom lete má stevardka predpísaný počet hodín, ktoré musí stráviť oddychom. Preto je dostatok priestoru na relax.  

Hlavnou náplňou tejto práce je síce cestovanie, no málokedy zostáva priestor nato, aby okrem letiska bolo možné vidieť aj niečo viac z danej destinácie. Všetko závisí od typu letu.

„Pri kratších letoch je možnosť vidieť krajinu iba z lietadla, no pri tých, ktoré trvajú dlhšie a prespáva sa v mieste príletu, je možnosť užiť si aj mesto. To je veľké pozitívum tohto zamestnania,“ vysvetľuje Nikoleta.

Prečítajte si aj: Sociálne siete sú populárnou platformou cestovateľov. Mnohé profily prezentujú aj Nitru

Mnohí ľudia si pod profesiou letušky predstavujú lietanie z krajiny do krajiny, no v skutočnosti to nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. 
(foto: Pixabay)

Ak je pre niekoho táto profesia záľubou, dá sa vykonávať aj počas celého života. Nikoleta mala v práci kolegyne, ktoré pracovali ako letušky 50 rokov.

„Všetko závisí od toho, či tento životný štýl človeku vyhovuje. Ja osobne si túto prácu neviem predstaviť vykonávať dlhšie obdobie, ale určite to každému odporúčam zažiť na vlastnej koži,“ uzatvára. 

Práca na výletnej lodi

Jachta alebo výletná loď sú častou atrakciou pri letných dovolenkách. Veľa ľudí už takúto plavbu zažilo, no aké je to na lodi pracovať? Tak, ako je zamestnanie na palube lietadla plné neočakávaných situácii, pracovné dni na výletnej lodi sú takmer rovnaké.

„Rozdiel spočíva len v tom, či ma v daný deň čaká ranná alebo poobedná služba,“ vysvetľuje Renáta, ktorá pracuje viac než 13 rokov ako chyžná na výletnej lodi. „Pokiaľ mám v daný deň voľno, môžem sa spolu s cestujúcimi vydať na spoločný výlet či na nákupy. Stále je čo navštevovať a obdivovať,“ hovorí.

Možností na cestovanie je pre Renátu mnoho, keďže výletná loď sa plaví po Dunaji a postupne navštevuje rôzne európske metropoly. Cesta vždy začína vo Viedni, pokračuje Budapešťou, Belehradom a končí pri Čiernom mori. 

Výhody aj pre zamestnancov

Okrem toho trávia svoj voľný čas pracovníci rôzne: „S členmi posádky sme jedna veľká rodina, keďže spolu trávime takmer všetky pracovné a aj voľné chvíle.“

Na lodi je vyhradený priestor pre posádku, tzv. „crew messe“. Tam sa po skončení služby stretávajú a trávia voľno napríklad hraním spoločenských hier. Na vrchnej palube má posádka vymedzené miesta na sedenie a ležadlá na opaľovanie. Fitness a bazén majú možnosť využívať až vo večerných hodinách, keď tam už nie sú hostia. 

V službe a na verejných miestach musia zamestnanci lode komunikovať len anglicky či nemecky. Medzi sebou sa však rozprávajú rôznymi jazykmi, keďže tam pracujú ľudia mnohých národností: „Za pár rokov na lodi som si už osvojila frázy vo viacerých jazykoch. Viem sa poďakovať či pozdraviť aj po indicky a čínsky.“ 

Na rodinu nie je čas

Pri tejto práci priestor pre rodinný život nezostáva, zosúladiť sa to nedá. Počas roka má posádka len zopár týždňov dovolenky, ktoré má možnosť stráviť v rodnej krajine. Pracuje sa aj počas Vianoc a Nového roka. Najhoršie to znášajú pracovníci zo vzdialených krajín a kultúr, ktorí sa musia najviac prispôsobiť európskemu životnému štýlu. Do štátu, z ktorého pochádzajú, sa dostanú len raz za niekoľko rokov. 

„Pre každého z nás je to nejakým spôsobom ťažké, no po určitej dobe si človek zvykne nato, že takmer celý svoj život trávi na hladine mora,“ priznáva Renáta, „určite však túto prácu odporúčam všetkým, ktorých baví cestovať. Je to skvelá skúsenosť.“ 

Možností na cestovanie je mnoho, keďže sa výletná loď sa plaví po Európe a postupne ľudia navštevujú rôzne európske metropoly.
foto: Pixabay)

Práca animátora v zahraničí

Letné brigády sú pre študentov zaujímavým spôsobom, ako si zarobiť peniaze a aktívne vyplniť letné chvíle. Množstvo študentov zaujme práca animátora, hoci v momentálnej situácii nie je celkom isté, či sa túto sezónu kvôli pandémii koronavírusu bude dať vykonávať. Kreativita a komunikácia sú povinnou výbavou. Náplňou práce je vytvoriť a zrealizovať kvalitný program.

Radka začala s prácou animátorky, keď mala 17 rokov. V súčasnosti má 23 a leto bez detských táborov si už nevie ani predstaviť: „Začiatky boli náročné, bolo pre mňa ťažké si získať rešpekt pred deťmi, keďže som v tej dobe nemala toľko skúseností.“ 

Vďaka tejto práci sa dá naučiť samostatnosti, taktiež človeku prinesie mnoho nových poznatkov. Naučí aj pracovať s deťmi, čo niekedy nie je jednoduché.

Deti treba odmeňovať

„Ak človek niečo od detí chce, musí ich za to odmeniť. Toto hodnotím ako dobrú skúsenosť do života,“ hovorí Radka. Netreba však zabúdať ani na pochvalu, tá deťom v každej chvíli vyčaruje úsmev na tvári. 

Deti prichádzajú veľkým autobusom, a to na začiatku môže vyvolať strach.

Až časom, keď vidíte tie detské tváre plné radosti, zistíte, že je to pocit na nezaplatenie,“ spomína si. Najdôležitejšie je vymyslieť čo najzaujímavejšie aktivity, ktoré deti zaujmú. Užitočnou radou pre začínajúcich animátorov je hlavne to, aby deti nemali ani minútu čas na nudu, pretože keď sa nudia, začína sa boj.

Netreba sa však obávať ani o svoj voľný čas. Prestávky sú zvyčajne poobede, vtedy deti oddychujú, a večer, keď sa začína povinná večierka. Vtedy môžu animátori tráviť čas so svojimi kolegami, alebo sa môžu venovať sami sebe.

„Jedinú nevýhodu, ktorú vidím pri práci animátora, je vzdialenosť od rodiny a blízkych, ale dá sa nato zvyknúť,“ ukončuje túto tému skúsená animátorka.

Pandémia koronoavírusu v obrovskej miere ovplyvnila aj práce v oblasti cestovného ruchu.
(foto: Pixabay)

Koronavírus poznamenal prácu v zahraničí

Letušky počas karanténnych opatrení pracujú v obmedzenom režime, keďže bolo množstvo letov zrušených. Výhodou sú poloprázdne lietadlá, vďaka čomu sa cestujúci môžu od seba odsadiť a tak si udržiavať väčší odstup. Z pasažierov je však cítiť nervozitu. Pre stevardky je teraz práca ešte o niečo náročnejšia, pretože majú strach o vlastné zdravie. 

Renáta ako pracovníčka na lodi v tomto období nepracuje, pretože je momentálne výletná loď mimo prevádzky. Karanténa jej však priniesla aj určité pozitíva: „Po dlhšom čase som opäť na rodnom Slovensku, trávim čas oddychom a užívam si chvíle s rodinou.“ 

Pri otázke o práci animátora na toto leto to Radka nevidí veľmi pozitívne: „V čase pandémie nevieme ani my animátori predpokladať, či sa budú konať detské tábory. Jediné, čo nám ostáva, je dúfať, že príde pozitívna zmena a vrátime sa späť do bežných dní,“ hovorí Radka.

Titulná fotografia: Pixabay.com

Zdieľajte článok

Komentáre: