Za spisovnosť mu poďakoval aj minister. Profil upozorňuje na chyby médií i politikov

Sociálne siete sú už neodmysliteľnou súčasťou propagácie jednotlivcov, médií, ale aj politikov. Do sprievodných komentárov k príspevkom sa však neraz dostane výraz, ktorý tam nepatrí alebo je nespisovným. Práve na takéto chyby upozorňuje na sociálnej sieti Instagram známe spravodajské portály i politické strany účet Hovorme spisovne.

Instagramový účet nabádajúci k správnemu používaniu jazyka už funguje viac ako rok a jeho tvorcom je grafik Richard. Nápad smerujúci k založeniu edukatívneho profilu podľa jeho slov nevzišiel z obľuby samotnej slovenčiny, ale z pracovných skúseností. Richard si totiž potrebu spisovnosti plne uvedomil pri komunikácii so zákazníkmi.

Spisovná slovenčina sa niekedy stáva terčom žartov a u mnohých nie je práve v obľube. Tvorca projektu Hovorme spisovne sa rozhodol osloviť tých, ktorým na spisovnosti naozaj záleží. Podobne ladený vzdelávací účet sa v tom čase na Instagrame nachádzal len jeden, a tak sa Richard rozhodol vyplniť nedostatky. „Motiváciou bola aj skutočnosť, že sa učíme celý život a každý vzdelávací profil je prínosom,“ vysvetľuje ideu profilu jeho zakladateľ.

Chyby sa niekedy objavia aj v médiách a majú preto veľký dosah na čitateľov. Foto: Pixabay

Chyby sú často i v médiách

Hoci ide o profil, ktorý slúži na edukatívne účely, na sociálnej sieti je aktívny a rastie jeho popularita, čomu nasvedčujú aj pribúdajúci fanúšikovia. Komentáre účtu Hovorme spisovne sa neraz objavia pod príspevkami známych médií, kde upozorňujú na nespisovné slová.

Podľa zakladateľa projektu však nejde o kritiku: „Práve chyby v médiách ma mrzia najviac, pretože majú enormný dosah. Preto sledujem rôzne spravodajské profily a keď objavím nespisovný výraz, komentujem ho. Samozrejme, že vždy slušne a priateľsky. Nechcem totiž, aby to vyznelo ako oprava, ale ako rada. Nikto totiž nemá rád, keď ho niekto opravuje.“

Oslovuje aj politikov

Chybné výrazy sa nevyskytujú len v prípadoch niektorých médií, ale aj politikov. Ani tu však chyby neostávajú bez povšimnutia. „Keďže politici sú sledovaní širokým spektrom divákov, aj v tomto prípade sa im zvyknem ozvať prostredníctvom Instagramu a poslať im jeden z mojich príspevkov. Nedávno som sa ozval ministrovi obrany, ktorý ma prekvapil pohotovým poďakovaním hneď po skončení relácie,“ opisuje Richard z Hovorme spisovne.

V politickej komunikácii dochádza k nesprávanému používaniu slov aj vo vyjadreniach hovorcov. Využitie nesprávneho výrazu dokáže zmeniť význam vety, niekedy sa vyjadrenie môže stať dokonca nezmyselným.

Instagramový profil Hovorme spisovne sa dostáva čoraz viac do pozornosti Slovákov. Ako hovorí jeho zakladateľ, stretáva sa prevažne s pozitívnymi ohlasmi. „Môžem povedať, že aj slovenčina má svojich fanúšikov,“ uzatvára Richard.

Jazykové okienko podľa Hovorme spisovne

Zlý výraz verzus správny výraz:

negatívny dopadnegatívny vplyv
zdieľaťšíriť, vymieňať, deliť sa o
závislý nazávislý od
akonáhlehneď ako
jedná sa oide o
častokrátčasto
kraťasyšortky
lomítkolomka
donutšiška
vadachyba
Zdieľajte článok

Komentáre: