Umelkyňa tvorí obrazy z machu: V každom výrobku máme kus duše a svoj dizajnový podpis

Paula Gažová sa so svojim priateľom rozhodla pustiť do podnikania s nezvyčajným materiálom. Vyrábajú obrazy z machu. Firma BotanicArt. O atypické dekorácie je veľký záujem. V rozhovore pre Občas nečas sa mladá umelkyňa zdôverila, ako sa k machu dostala či ako sa o takéto výrobky starať.

Prečo ste sa rozhodli podnikať v tejto oblasti? Mali ste nejakú inšpiráciu?

Určite to nebol môj prvotný zámer. Ja som vždy inklinovala k umeniu, venovala som sa hlavne maľbe, ale rada som experimentovala, tak som sa dopracovala až k machu. Spojila som svoju lásku k prírode a umenie. Podnikania samotného som sa vždy bála, ale raz som zobudila s tým, že som ochotná vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a začať to brať vážne. Z hobby sa stala moja práca.

Ako dlho funguje koncept BotanicArt?

BotanicArt je ešte mladá značka. Oficiálne funguje zhruba rok, no ak rátam aj vytvorenie konceptu, logo, marketing či uchytenie sa na trhu, zabralo to oveľa viac času a úsilia. Veľmi nás to však bavilo a postupne sme získavali stále väčší záujem o našu tvorbu, až kým to nedospelo k založeniu firmy.

Máte na Slovensku alebo v susedných krajinách veľkú konkurenciu?

Určite. Konkurencia je veľmi veľká, keďže Slováci sú šikovní a kreatívni. Keď sme sa rozhodli vyrábať machové produkty, nebolo to také rozšírené ako teraz. Máme však v každom výrobku kus duše a svoj dizajnový podpis, ktorý sa snažíme zachovať, aby bolo vidno, že daný produkt je práve od nás. 

Čomu okrem výrobkov z machu sa v BotanicArt venujete?

Pôvodne sme začali vyrábať drevené šperkovnice, no o tie nebol taký záujem, tak sme sa museli prispôsobiť trhu. Momentálne máme na trhu hlavne machové obrazy, ale dlho sme chystali rozšírenie sortimentu, ktoré prišlo práve na nový rok. Ide o originálne stabilizované machové, ale aj rastlinné dekorácie na stôl a zrkadlá. Chystáme toho viac, takže časom budú určite prichádzať aj nové produkty.

Do každého výrobku dávajú kus duše a svoj dizajnový podpis. Foto: súkromný archív Paulíny Gažovej

Podnikáte so svojím priateľom online. Plánujete firmu rozšíriť ďalej? 

Tu som mala veľké šťastie, že som nemala podporu len mojej rodiny, ale aj priateľa, ktorý je zručný a išiel do toho so mnou. Pekne sme si to podelili, on rieši technickú stránku výroby a ja tú estetickú a administratívnu. Niekedy je to problém zladiť, lebo každý máme svoju víziu o výslednom projekte, ale našťastie sa zatiaľ vždy našiel kompromis a vo výsledku boli všetky strany spokojné. 

Vždy som snívala o malej útulnej prevádzke alebo obchodíku s umením, aké sú v Banskej Štiavnici s typickou nenahraditeľnou atmosférou. Chceli by sme prepojiť umenie s niečím iným a vytvoriť čosi originálne, ale nemôžem dopredu prezrádzať podrobnosti, lebo je to ešte len vo hviezdach.

Majú Slováci o takéto prírodné dekorácie záujem?

Prírodné dekorácie sú podľa môjho skromného názoru vždy v kurze. Navodzuje to príjemnú atmosféru v každom interiéri, ktorá dosť ovplyvňuje našu psychickú pohodu. Keďže ide o výrobky zo stabilizovaného machu a rastlín, človek nemusí vynaložiť žiadnu námahu pri starostlivosti o ne. Toto je veľké pozitívum, ktoré hrá dôležitú rolu pri rozhodovaní o kúpe. 

Prečítajte si aj: V Nitre vyrába oblečenie zo závesov a košieľ. Zo zákazníkov sú niekedy spolupracovníci, vraví

Ako sa o obrazy z machu treba starať? Nemôže im niektoré prostredie uškodiť? Napríklad prílišná vlhkosť či naopak sucho?

Naše machové obrazy sú vhodné práve len do interiéru. V exteriéri by sa poškodili vplyvom nevyhovujúcich podmienok. Stabilizovaný mach nenesie dobre veľké teplotné výkyvy ani vysokú vlhkosť. Ideálne prostredie je v interiéri, kde si vieme podľa potreby regulovať podmienky. Životnosť machu je 10 až 15 rokov, rastliniek päť až 10 rokov.

Vďaka svojej bezúdržbovosti sú takéto výrobky veľmi vďačné. Pri starostlivosti musíme dbať len na niekoľko pravidiel, aby sme si svoje vytúžené machové dielo udržali čo najdlhšie svieže ako nové. Treba sa vyvarovať kontaktu s vodou, neumiestňovať ich do vlhkého prostredia, nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu a blízkosti zdrojov svetla a čistiť ich len štetcom alebo handričkou. Miestnosť, kde ich umiestnite, by mala mať ideálne od piatich do 25 stupňov Celzia.

Koľko vám trvá výroba jedného obrazu? Pracuje sa s machom dobre?

Dĺžku výroby ovplyvňuje veľa aspektov, ako napríklad formát, dizajn, typ machu a podobne. V každom prípade je celý proces výroby veľmi zdĺhavý. Mach aj rastlinky musia prejsť procesom stabilizácie, ktorý trvá zhruba týždeň. Následne príde na rad zaobstarávanie ostatného materiálu, montáž rámu, lakovanie a ošetrenie dreva a ako posledné prichádza samotné dekorovanie.

Kompletne celý proces trvá asi 14 dní, keďže oceňujeme kvalitu a sme perfekcionisti, všetko je dotiahnuté do najmenšieho detailu. Je to však individuálne. Závisí to od veľkosti objednávky a občas sa nám stane, že všetko nevychádza hneď podľa našich predstáv. Preto následne komunikujeme so zákazníkom, aby sme našli riešenia. Zatiaľ sme však nepresiahli stanovenú výrobnú dobu 14 dní. 

Machové obrazy sú najvhodnejšie do interiéru. Foto: súkromný archív Paulíny Gažovej

Zvyknete kupujúcim radiť, či sa k ich nábytku vôbec takéto prírodné materiály hodia? Predsa len ide o špecifický druh dekorácie.

S každým zákazníkom si prejdeme celú objednávku bod po bode. Veľakrát ľudí zaujme dizajn, no nevedia presne, kam by taký obraz umiestnili, alebo si nevedia vybrať formát. Všetko prekonzultujeme poprípade upozorníme na nevhodné podmienky pri umiestňovaní alebo po zaslaní fotky miestnosti zrealizujeme vizualizáciu. Otázku nechodiaceho sa nábytku riešime prispôsobením farby rámu alebo rozložením obsahu obrazu. 

Pripravujete aj objednávky na vlastné želanie? Podľa predstáv zákazníka?

Každý jeden obraz je vyrábaný na mieru, nie sériovo. Práve to nás baví, že máme zadané vždy iné parametre. Stáva sa aj to, že niekto chce taký istý obraz, ako zahliadol na našej stránke, no to jednoducho nejde. Vieme ho vyrobiť s rovnakým machom, podobným dizajnom, ale nikdy nie vernú kópiu. Každý obraz je originál. Predsa je to práca s prírodným materiálom a ten je premenlivý. 

Prečítajte si aj: Jednorazové verzus udržateľné plasty. Čo sa oplatí viac?

Čo všetko sa dá z machu okrem obrazov vyrobiť?

Mach je veľmi poddajný materiál, z ktorého sa dá vykúzliť naozaj veľa nápadov. Bohužiaľ, nápadov je veľa a času málo.

Raz sme mali však voľnejší týždeň, počas ktorého sa nám podarilo zrealizovať jeden z našich návrhov – bonsai. Sama som mala tri živé bonsaje, ale všetky mi postupne odišli. Toto bol podnet pre tento projekt. Takýto bezúdržbový bonsai sa ako dekorácia perfektne hodí aj do kúpeľne, kde sa množstvu živých rastlín nedarí kvôli nedostatočnému svetlu. Takéto nehostinné podmienky pre živý bonsai naopak tomu nášmu vyhovujú. 

Aký rozmer mal najväčší machový obraz, ktorý ste vyrobili? 

Najväčší obraz bol skôr panel na stenu do kúpeľne. Pozostával z jedného druhu machu, ktorý vytváral veľkú zelenú plochu ako koberec. Rozmery mal 250 na 150 centimetrov. Celkom časté sú formáty 160 na 80 centimetrov. Tieto obrazy majú už väčšiu váhu, tak na ne musíme prichytávať špeciálny závesný systém, aby nespadli. 

Ovplyvnila vaše podnikanie koronakríza?

Koronakríza ovplyvnila celý svet, čiže sa tomu vyhnúť. V podnikaní je to o niečo komplikovanejšie, pocítili sme to aj my, no vždy sme boli optimisti a veríme, že všetky prekážky je možné prekonať. Keby išlo všetko hladko, bolo by to monotónne a začalo by nás to nudiť.

Titulná foto: súkromný archív Paulíny Gažovej

Zdieľajte článok

Komentáre: