Jednorazové verzus udržateľné plasty. Čo sa oplatí viac?

Jednorazové plasty nájdete doslova všade. Už len pri obyčajnej návšteve potravín ich bežný človek spotrebuje niekoľko. Ľudia však začínajú čoraz viac myslieť na planétu a na trh sa preto dostalo niekoľko produktov, ktoré pomôžu nielen ľuďom, ale najmä prírode. No ako je to s cenovou ponukou?

Pojem udržateľnosť sa v súčasnosti začína skloňovať čoraz viac najmä v módnom priemysle. Je však veľmi dôležité poukázať na fakt, že žiť ekologickejšie sa dá aj v každodennom živote. Jednorazové produkty, akými sú mikroténové vrecká, vatové tampóny a podobne, zohrávajú veľmi veľkú rolu v živote väčšiny ľudí. Sú pomerne lacné a to mnohým stačí. Udržateľné produkty sú cenovo náročnejšie a preto po nich ľudia nesiahajú tak často, ako po lacnejších jednorazových. Aj napriek tomu sa pripája čoraz viac ľudí, ktorí sa snažia hľadať iné, lepšie a zdravšie možnosti, ako nahradiť plasty.

Prečítajte si aj: Viktor Vincze: Niektorí tvrdili, že si chorobu vymýšľame a že nás platia

Látkové odličovacie tampóny vydržia roky

Vatové tampóny používajú najmä ženy pri odmaľovávaní sa, no využiť sa dajú aj inak. Práve preto sú používané vo veľkom a nový balík je nutné kupovať niekedy aj viac než raz za mesiac. V obchodoch ich nájdeme už od menej než dvoch eur za 50 kusov. Sú síce lacné a v balíku sa ich nachádza viac, ale pri dlhodobom používaní takýchto tampónov sa peniaze utratené za ich nákup nahromadia. Ročne za ne môžeme zaplatiť viac než 20 eur, pri dlhodobom používaní však táto cena rýchlo stúpa.

Trh však ponúka aj inú, udržateľnejšiu možnosť. Látkové tampóny sú síce drahšie ako jednorazový balík vatových tampónov, ale ich veľkou výhodou je, že ich môžeme používať naozaj dlhodobo. Stačí ich preprať rovnako ako bielizeň a sú pripravené na opätovné použitie. Ich cena sa pohybuje od necelých šesť eur za sedem kusov. To znamená, že si za ne síce zo začiatku priplatíte, ale táto cena je v porovnaní s dlhodobým kupovaním jednorazových vatových tampónov neporovnateľná. A ak si látkové tampóny kupovať nechcete, na internete existuje množstvo návodov, ako si ich vyrobiť zo zvyškov látok, ktoré nájdete doma.

Látkové odličovacie tampóny vydržia roky. Zdroj: unsplash

Aby to nezostalo len pri cenovom porovnaní, ako to je s nimi z ekologického hľadiska? Jednorazové vatové tampóny sú vyrobené z plastových čiastočiek a vytvárajú veľké množstvo odpadu, ktorý často končí v pôde či v oceánoch. Látkové tampóny sa však nevyhadzujú po prvom použití, naopak, používať sa môžu roky, a tým pádom nevytvárajú žiadny odpad. Látkové tampóny sú jemnejšie k pokožke, čo sa o jednorazových až tak povedať nedá. Bežne sa stáva, že narazíme na vatové tampóny, ktoré sú drsné a škriabu.

Mikroténové vrecká – večný postrach prírody

Azda najväčším znečisťovateľom prírody sú mikroténové vrecúška. Bežný človek ich pri každom nákupe spotrebuje niekoľko. Väčšinou sú zadarmo, preto mnohí nepremýšľajú nad inou možnosťou. Podľa viacerých zdrojov je však len jedno percento spotrebovaných mikroténových vrecúšok zrecyklované. Zvyšok končí na zemi či v prírode. Dokonca ani na smetisku sa nikdy celkom nerozložia. Stávajú sa z nich mikroplasty a tie naďalej znečisťujú prostredie.

Uchovať potraviny sa dá aj inak, než mikroténovými vrecúškami. Zdroj: pixabay

Najlepším variantom, ktorý si možno zvoliť, je siahnuť po textilných vreckách. Dajú sa totiž používať opakovane. Ich cena sa na trhu pohybuje od necelých troch eur. Táto alternatíva by navyše mohla dopomôcť k zníženiu množstva mikroténových vrecúšok vo vodných plochách a tým pádom aj v telách živočíchov.

Uchovať potraviny sa dá aj inak

„Bežní ľudia si myslia, že tzv. igelitky a mikroténové vrecká sú pre človeka neškodné. Problém však nastáva pri pôsobení tepla na plast, kedy sa uvoľňujú škodlivé látky ako bisfenol. Preto by ste v letnom období nemali vystavovať plastové obaly prílišnému slnečnému žiareniu,“ hovorí šéfka komunikácie Envi-pak Silvia Nosálová.

Podobný plast, potravinová fólia, sa používa aj pri zakrývaní potravín. Ekologickejšou a zdravšou možnosťou sú pomerne nové výrobky na trhu – včelobaly. Sú vyrábané spojením živice, jojobového oleja a včelieho vosku. Okrem toho, že sa môžu využívať dlhodobo, udržia potraviny čerstvé omnoho dlhšie ako mikroténové vrecko či potravinová fólia.

Včelobaly udržia potraviny čerstvé omnoho dlhšie ako mikroténové vrecko. Zdroj: pixabay

Vyrábajú sa kombináciou prírodných surovín a stopercentnej BIO bavlny, vďaka čomu sú včelobaly priedušné a tým udržiavajú jedlo čerstvé. Sú navyše antibakteriálne. Tieto obaly sú síce pomerne drahé, ich cena sa pohybuje aj okolo 30 eur, vydrž však naozaj dlho a navyše, včelobal si viete jednoducho vyrobiť aj doma.

Plast verzus iné materiály

Okrem vatových tampónov a mikroténových vreciek je veľa ďalších jednorazových produktov, ktoré majú svojho udržateľnejšieho konkurenta. Plastové fľaše ľudia síce používajú dlhodobo, no mnoho štúdií ukazuje, ako škodia zdraviu. Preto sa začali vyrábať sklenené fľaše, ktoré sa môžu používať dlhodobo a neohrozujú nás. Slamky sa vo väčšine kaviarní začínajú nahrádzať kovovými alebo papierovými, menštruačné vložky začínajú ženy nahrádzať menštruačným kalíškom.

Prečítajte si aj: Práca s ľuďmi s mentálnym postihnutím je namáhavá, no krásna, hovoria autori projektu BIVIO

Je veľa možností, ako pomôcť nielen nášmu zdraviu, ale aj prírode. Pretože jednorazové plasty sa nepoužívajú len od nedávna. Sú našou súčasťou každý deň, každý rok a ich spotreba sa neustále zvyšuje. Preto je na každom individuálne, ako sa postaví k ochrane životného prostredia. Či bude prostredie aj naďalej znečisťovať vytváraním odpadu, alebo vyjde z komfortnej zóny a siahne po udržateľnejších a zdravších možnostiach. Zmena je len v našich rukách.

Titulná fotografia: pixabay

Zdieľajte článok

Komentáre: