Viktor Vincze: Niektorí tvrdili, že si chorobu vymýšľame a že nás platia

To, že je naša planéta v ohrození, už berie na vedomie čoraz viac ľudí. Dozvedajú sa o tom rôznymi spôsobmi a mnoho známych osôb propaguje tému ekológia aj na sociálnych sieťach. Jeden z najznámejších profilov, ktorý sa venuje tejto téme, je Instagram moderátora televízie Markíza Viktora Vinczeho. Ten na svojom účte rieši nielen plasty alebo fast fashion, ale aj tému kompostovania, voči ktorej je mnoho ľudí skeptických.

Aký je dôvod, pre ktorý ste sa ekológii začali venovať? Inšpiroval vás niekto?

Keďže robím v televízii Markíza redaktora, dostal som sa k číslam, ako to vyzerá s našou planétou v skutočnosti. Boli to zdroje, ku ktorým by som sa asi bežne nedopátral. Počas toho som zistil, že Zem je naozaj v hroznom stave a ja ako mladý človek som sa rozhodol o tom písať aj na internete. Druhým dôvodom je, že som sa oženil s mojou manželkou, ktorej rodina už dlho funguje ekologicky, dokonca ešte z čias minulého režimu. Tým pádom má eko návyky už aj z detstva a nosí si ich dodnes.

Ako vznikol nápad pridávať na Instagram príspevky na tému ekológia?

Mal som pocit, že o tom mladí ľudia veľa nevedia a mali by, tak som si povedal, že by sa to mohlo nejako rozšíriť. Keďže som si vybudoval základnú platformu na sociálnych sieťach, najmä kvôli šou Tvoja tvár znie povedome, napadlo mi, že by som cez tento kanál mohol posúvať dôležité informácie. A zdá sa, že to funguje.

Prečítajte si aj: Novinár Vladimír Šnídl: Nezdá sa to, ale aj s voličmi Kotlebu máme veľa spoločného

Zaberá vám veľa času ich príprava?

Zaberá to veľa času, keďže to robím predovšetkým v dobe voľna. Tie témy by som vedel spracovávať aj kvalitnejšie a intenzívnejšie, ale tým, že to je len vypĺňanie priestoru, v ktorom nerobím niečo iné, je to obmedzené. Ale vždy to robím na maximum, ako viem.

Odkiaľ témy čerpáte?

Prichádzajú samé. Buď si ich odsledujem v bežných dňoch, alebo mi niekedy napíšu aj samotní fanúšikovia námety, ktoré by som mal spracovať. Aktuálne pracujem na téme Foodwaste. Spracovávam ju už niekoľko týždňov. Vždy sa jej snažím venovať, keď mám čas, takže neviem, kedy bude online.

Témy prichádzajú samé, tvrdí Vincze. Zdroj: Instagram V. Vinczeho

Spomínate svojich fanúšikov. Reagujú na vaše príspevky pozitívne, alebo sa na vašom profile nájdu aj negatívne reakcie?

Tí ľudia sú tam preto, lebo sa im páči, čo robím. Veľa negatívnych postojov mi nechodí, ale niekedy sa tým nechávam príliš pohltiť. Rozumiem, že hneď vo vedľajšej bubline by ten pomer názorov mohol byť iný, lepší.

Jednou z mnohých tém je kompostovanie. Ako ste prišli na nápad, že začnete kompostovať?

Kompostovanie som zvažoval dlhú dobu, kedže doma poctivo separujeme odpad, no biologická zložka tvorila naozaj veľké množstvo a tak som na narodeniny od kamarátov a brata dostal domáci bytový kompostér. Cez prvú vlnu pandémie sme sa na tom podujali a odvtedy pravidelne kompostujeme.

Mnoho ľudí si myslí, že kompostovanie zapácha. Je to tak?

Je to mýtus. Mnoho ľudí to tvrdí, lebo s kompostovaním nemajú skúsenosť. Predstavujú si to ako niečo, čo kedysi bývalo na záhradách. Povedal by som, že ako odpadkový kôš v záhrade, ktorý cítiť už na pätnásť metrov. Toto však bytové kompostovanie jednoznačne nie je. Kompost nemá žiaden zápach, nemá mušky, neláka hlodavce. Je to preto, že kým proces kompostovania počas poveternostných podmienok prebieha, dážďovky jedia jedlo a automaticky ho premieňajú na kompost. Sú efektívne a tak sa tam nevykonávajú žiadne hnilobné procesy. Kompostovanie je vlastne veľmi rýchly a efektívny proces, ako sa zbaviť svojho biologického odpadu.

Prečítajte si aj: Práca s ľuďmi s mentálnym postihnutím je namáhavá, no krásna, hovoria autori projektu BIVIO

Ďalšou zaujímavou témou, ktorej sa venujete, sú second handy. Nakupujete v nich často?

Nenakupujem v nich často, ale keď si už čosi kúpim, primárne to zameriavam na second hand. Naposledy som si tam niečo zaobstaral v novembri. Ja všeobecne veci nenakupujem veľa. Je to aj tým, že v práci mám pracovné oblečenie ako obleky a kravaty a tak si s vecami, čo mám doma, vystačím dlho.

Veľa ľudí second handmi pohŕda. Prečo je to podľa vás tak?

Má to asi dve roviny. Prvá je tá, že to má v sebe historický odraz našej mladej demokracie. Po zmene režimu, od tých deväťdesiatych rokov, bola túžba po tom, čo bolo zakázané a každý chcel vlastniť to, čo bolo nevyhnutne nové. Ale myslím si, že ten postoj sa obracia. Ľudia, ktorí second handy navštevujú, vravia, že mnohokrát sa tam dajú nájsť kvalitné značkové veci. Je to opäť využiteľné oblečenie, ktorému nič nemusí byť. Ale to osoby, ktoré tam nechodia, nemusia vedieť.

Vincze sa zapojil aj do hnutia Klíma ťa potrebuje. Zdroj: Instagram V. Vinczeho

Preferujete aj produkty od domácich výrobcov? Prečo je podľa vás dobré ich podporovať?

Je dobré ich podporovať, lebo sú to vlastne naše výrobky a nemusia cestovať cez pol sveta. Nie som ale úplný fanúšik tvrdenia, že všetko, čo je domáce, musí byť aj kvalitnejšie a lepšie. Vôbec to tak nie. Príslušnosť k miestu produkcie daného tovaru nemusí absolútne hovoriť o environmentálnej záťaži. Ani o tom, ako človek výrobok vyrába a o spôsobe, akým sa kŕmia zvieratá. Kľúčové je, aby si ľudia zisťovali o produktoch viac.

Najznámejším faktom o vás je, že často cestujete MHD. S akou reakciou ste sa stretli? Využívajú podľa vás ľudia v súčasnej dobe hromadnú dopravu viac?

Napísalo mi niekoľko osôb, ktoré zobrali svojich rodinných príslušníkov na jazdu v MHD, lebo takýmto spôsobom necestovali už dlhú dobu. Všetci nakoniec zistili, že je to v pohode. V niektorých mestách je doprava lepšia, ale na druhej strane, v malom meste, ktoré celé prejdem za dvadsať minút, by som v podstate nepotreboval ani auto. Je správne chodiť verejnou dopravou, lebo odľahčujeme cesty a šetríme životné prostredie aj peňaženku. Nemyslím si však, že by z toho vznikla masová aktivita. Všimol som si, že ľudia kvôli pandémii nachádzajú čaro pohybu aj inak, ako s motorovými prostriedkami.

Prečítajte si aj: Vedátor: Popularizuje vedu a známy je aj vyvracaním hoaxov

Keď už spomínate pandémiu, vy ste s manželkou nedávno prekonali koronavírus. Ako na to reagovali ľudia?

Naša rodina to brala ako akceptovanie reality. Neboli nejako vydesení, svoj stav sme monitorovali, panika by aj tak k ničomu neprospela. Okolie na to reagovalo podobne. Prišlo nám mnoho podporných správ, aby sme sa dali dokopy a boli čoskoro zdraví. Samozrejme, objavili sa aj takí, ktorí tvrdili, že si to vymýšlame a že nás za to niekto platí. Tieto správy ignorujem. Takých ľudí nie je veľa, len sú hluční.

Pár čelil obvineniam, že si chorobu vymýšľa. Zdroj: Instagram V. Vinczeho

Mali ste aj typické príznaky?

Mal som ochorenie trochu špecifické tým, že moja manželka už bola pozitívna, no ja som ešte stále mal negatívne testy, hoci som s ňou bol v karanténe. Očakával som, že to príde a prišlo to. Úplne prvý príznak bol, keď som vonku pozeral sviečky a začali ma pichať pľúca. Musel som si aj ľahnúť a zhoršilo sa mi to. Potom prišli každý deň iné príznaky – horúčky, suchý kašeľ, malátnosť, bolesť chrbta. Nastala aj strata chuti a čuchu, ale tá sa mi vrátila o tri dni.

Cítite sa lepšie? Máte nejaké následky?

Niekedy cítim tlak na hrudi. Nie je to predvídateľné a prichádza to v podstate bez znamenia, napríklad po nejakej fyzickej aktivite alebo po zadýchaní sa na schodoch. Chystáme sa na testovanie protilátok a pôjdeme aj na bežné vyšetrenie, nech vieme, aké následky to na nás zanechalo. Objektívne sa však cítim úplne v pohode.

Autorka: Barbara Virágová

Titulná fotografia: Instagram Viktora Vinczeho

Zdieľajte článok

Komentáre: