V Nitre vyrába oblečenie zo závesov a košieľ. Zo zákazníkov sú niekedy spolupracovníci, vraví

Sestry Katarína a Natália prišli do Nitry s myšlienkou second handu s výberovým oblečením a vlastnou kolekciou vyrobenou z nevyužitých látok. Čo nepredáme, darujeme charite, vravia.

Odkiaľ získavate oblečenie do second handu?

Natália Rjabiniová: V našom Sekáči nájdete predovšetkým výberový vintage tovar, ktorý objednávame zo zahraničia od kvalitných dodávateľov a darované oblečenie od našich zákazníkov, ktoré poctivo čistíme a triedime. 

Aké nároky naň kladiete, aby ste ho mohli predávať?

N.R.: Naše nároky na oblečenie sú nadčasovosť, kvalita, originálnosť. Tieto kritériá spĺňajú našu predstavu udržateľnej módy, ktorej odkaz chceme šíriť v našom meste. 

Ako recyklujete to oblečenie, ktoré nepredávate či neupcyklujete?

Katarína Kožená: Oblečenie, ktorému nie je možné nájsť nového majiteľa, darujeme na charitu, najčastejšie do Červeného kríža. Snažíme sa podporiť aj neziskové organizácie, z predaja darovaného oblečenia putuje každý mesiac určitá čiastka pre nejaké združenie. Najčastejšie je to Československý kastračný program (pomoc zvieratám zneužívaným na množenie, pozn. red.), ktorých prácu si veľmi vážime a obdivujeme.

Ako vyberáte kúsky na upcyclovanie? Kde hľadáte inšpiráciu?

K.K.: Inšpiráciu hľadáme v módnych trendoch, no snažíme sa dané oblečenie vytvoriť udržateľným spôsobom. Veľa vecí nájdeme i na internete a kúsok pretvoríme podľa seba, vdýchneme mu niečo z nás. Množstvo látok sme zdedili po starej mame a taktiež nám veľa ľudí darovalo svoje už nevyužívané kusy. Oblečenie je ale napríklad aj z nepoužívaných závesov zaujímavých farieb a materiálov a predovšetkým z pánskych košieľ, ktoré sú gro pre tvorbu našej značky Upcyklové. Pánske košele sú výnimočné svojou univerzálnosťou, možností na pretváranie na dámske kusy je nevyčerpateľne veľa.

Inšpiráciu hľadajú v módnych trendoch, no snažia sa dané oblečenie vytvoriť udržateľným spôsobom. Zdroj: Instagram Sekáč

Katarína, vy navrhujete oblečenie kolekcie Upcyklové. Ako ste sa dostali k šitiu? Šili ste len pre seba, či ste prípadne už predtým robili veci pre niekoho ďalšieho?

K.K.: Dlhšiu dobu som mala problém nájsť v obchodoch niečo, čo ma zaujme, navyše som už nechcela podporovať rýchlu módu a nebezpečný textilný priemysel. Začala som pretvárať veci a šiť vlastné šaty, ohlasy môjho okolia ma príjemne prekvapili a motivovali ma k ďalšej tvorbe. Veľké ďakujem patrí mojej trpezlivej mamine, ktorá bola pri mojich prvých šijacích krokoch a môžem sa s ňou radiť dodnes. Roky som šila len pre seba, nakoľko som si vtedy ešte netrúfla vytvoriť niečo pre niekoho iného, na jeho obraz a postavu. Aj preto je kolekcia našich Upcyklové šiat v univerzálnej veľkosti, aby sa nestalo, že niekomu nebudú pasovať.

Väčšina second handov ponúka množstvo oblečenia, vy sa viac sústredíte na kvalitu ako na kvantitu. Kde ste sa inšpirovali pri založení tohto konceptu obchodu?

K.K.: Cítili sme deficit priestoru v našom meste, ktorý by ponúkal výberový a kvalitný tovar z druhej ruky a bol by aj priateľským miestom pre stretávanie ľudí s rovnakou vášňou pre módu a ekológiu. Príbeh nášho Sekáču začal pred rokom a pol, kedy sa uvoľnil priestor nášho súčasného obchodíku – bývalého talianskeho second handu. Dizajnovo sa nám veľmi páčil, upravili sme ho na vlastný obraz a túžili sme z neho spraviť niečo viac ako len obchod s oblečením. Keďže som už niekoľko rokov šila a mojím snom bolo vytvárať vlastnú značku, nebolo lepšej príležitosti, ako tieto dve veci spojiť. Vo veľkej miere nás inšpirovali zahraničné second handy, ktorých úroveň je naozaj vysoká. 

Prečítajte si aj: Majiteľka EtikButik: Na výrobu jedného trička sa minie až 2700 litrov vody

Ako vznikla myšlienka pridať k obchodu aj kaviareň?

N.R.: Niekoľko rokov som pracovala v kaviarni, navyše sa mi vždy páčili koncepty dva v jednom. Dávalo nám zmysel spojiť obchod s oblečením z druhej ruky s útulnou kaviarňou, v ktorej si budú môcť naši zákazníci posedieť a vychutnať kvalitnú kávu po vydarených nákupoch – aby u nás mohli spomaliť od rušného sveta tam vonku. Prezeranie oblečenia v second handoch je činnosť, ktorá vyžaduje určitý čas, je to tak trochu terapia. 

Kaviareň ste otvorili v lete 2020, teda medzi dvoma vlnami pandémie koronavírusu. Aké to bolo v týchto časoch rozbiehať kaviareň? Spomalila prípadne pandémia toto otvorenie? Ako poznačili novú kaviareň následné opatrenia?

N.R.: Otvoriť kaviareň sme mali v pláne oveľa skôr. Keďže prišla pandémia, báli sme sa o prežitie nášho Sekáču, nie to ešte o kaviareň. V lete sa situácia mierne zlepšila a prišlo uvoľnenie niektorých opatrení. Mohli sme organizovať naše pravidelné bazáre oblečenia a práve vtedy sme sa rozhodli, že prišla tá správna chvíľa otvoriť kaviareň a ponúknuť návštevníkom našich bazárov osvieženie v podobe ľadových limonád a chutnej kávy. Kaviareň sme si však doteraz príliš neužili, vždy nás stopnú nové nariadenia, my si však aspoň môžeme v práci dopriať dobrú kávu (smiech). Ponúkame možnosť vziať si kávu so sebou, tak ako všetky kaviarne. Nechceme im byť konkurenciou, to sa ani nedá, v Nitre máme množstvo výborných a zaujímavých kaviarní. Kaviareň berieme skôr ako doplnok k nášmu obchodíku.

Čítala som jeden starší rozhovor s vami, kde hovoríte, že by ste chceli osloviť slovenských návrhárov a dať priestor aj im. Posunuli ste sa v tomto nejak? 

N.R.: Keďže sme začali vyrábať svoju vlastnú značku Upcyklové, od návrhárov sme mierne upustili. Oslovili sme však niekoľkých lokálnych výrobcov šperkov a doplnkov, ktorých handmade výrobky oživia našu predajňu. Momentálne spolupracujeme s viacerými šikovnými a nadanými ľuďmi z nášho mesta, ktorí oblečeniu vdýchnu niečo vlastné a originálne. Napríklad využívame maľovanie na textil a batikovanie nepredajných kúskov.

Vo veľkej miere ich inšpirovali zahraničné second handy. Zdroj: sekacjelaska.sk

Lokálna umelkyňa Soňa Kunová pomáhala dotvárať upcyclované oblečenie. Ako vznikla táto spolupráca?

K.K.: Sme nesmierne radi, že Sonička s nami spolupracuje a dotvára naše upcyklované oblečenie a tašky svojím talentom. Každá spolupráca vzniká vždy veľmi spontánne. Najčastejšie pri nezáväzných rozhovoroch u nás v predajni, kedy sa zo zákazníčky vlastne stane náš spolupracovník. Naďalej sme otvorení akejkoľvek spolupráci, teší nás dávať šancu šikovným ľudom, ktorých práca sa nám páči.

Zdá sa, že ste rôznymi podujatiami v Nitre vytvorili zaujímavú komunitu ľudí s podobnými záujmami. Aké máte na to ohlasy od ľudí? Narušila vám prípadne pandémia nejaké plány na podujatia?

N.R.: Naše pravidelné bazáre oblečenia sú predovšetkým o našich predávajúcich a kupujúcich. Oni sami dodávajú bazárom tú správnu atmosféru a vytvárajú komunitu, ktorá má vzťah k zodpovednej móde, čo nás nevýslovne teší. Máme už svoje stálice, ktoré sú na každom bazári a vždy nás príjemne prekvapí každý pozitívny ohlas a veľký záujem. Je skvelé vedieť, že to, čo robíme, má zmysel. Prednášajúcich si vyberáme podľa seba, ale pri výbere počúvame aj našich zákazníkov. Do budúcna máme v rukáve ešte veľké mená, je sa na čo tešiť. Pandémia narušila dva naše bazáre a tiež zimné, ktoré organizujeme počas Vianoc. Chýbajú nám tieto aktivity, je to príjemná zmena a možnosť lepšie sa spoznať sa s ľuďmi, ktorí ich navštevujú. 

Prečítajte si aj: Vedátor: Popularizuje vedu a známy je aj vyvracaním hoaxov

Pravidelné bazáre oblečenia sú predovšetkým o našich predávajúcich a kupujúcich, hovorí Natália Rjabiniová. Zdroj: Instagram Sekáč

Ako vznikol nápad otvoriť aj e-shop? Mala na to prípadne vplyv prvá vlna pandémie?

N.R.: E-shop nám vytváral náš brat už tri mesiace pred vypuknutím pandémie, ide o zdĺhavý proces, nevedeli sme, kedy presne ho budeme môcť sprístupniť. Množstvo zákazníčok z iných miest nám už dlhšiu dobu písalo a informovalo sa o možnosti zaslania tovaru. Bez e-shopu sme však boli limitovaní. Nakoniec sa to kvôli pandémii trošku urýchlilo a aj vďaka tomu sme celú situáciu ako-tak ustáli. 

Máte nejaké plány, kam chcete Sekáč posunúť, či pripravujete nejaké novinky? Neuvažovali ste napríklad nad rozšírením sa do iných miest?

N.R.: Chceme sa predovšetkým neustále zlepšovať, či už v ponuke nášho výberového vintage tovaru na predajni a v e-shope, alebo našej značky Upcyklové, rovnako v kvalite služieb našej kaviarne. Rady by sme v našom tíme privítali nové tváre, ktoré nám pomôžu v naplnení tejto predstavy. Taktiež chceme organizovať bazáre a swapy oblečenia počas celého roka, nebyť obmedzovaní počasím alebo veľkosťou našej predajne. Máme v pláne zostať iba v Nitre, nakoľko nemáme taký blízky vzťah ani potrebné zázemie v prípade iného mesta. Chceme všetok čas a energiu venovať Sekáču v našom rodnom meste, máme tu veľa priateľov a známych, ktorí s radosťou uvítali náš koncept, z čoho čerpáme najviac energie.

Sekáč je obchod so second hand oblečením a vlastnou značkou upcyklovanej módy Upcyklové (vyrába sa z nevyužitých kusov látok a oblečenia). Vznikol v Nitre v roku 2019, keď ho založili sestry Katarína Kožená a Natália Rjabiniová. V súčasnosti spolupracujú s viacerými lokálnymi umelcami. Kolekciu Upcyklové navrhuje zakladateľka Katarína.

Titulná fotografia:  sekacjelaska.sk

Zdieľajte článok

Komentáre: