Zakladateľ Banky Lásky: Nápad vznikol nad hrobom Sládkovičovej Maríny

Banská Štiavnica sa považuje za romantické mesto. Aj to bol jeden z dôvodov vzniku Banky Lásky, kde sa nachádzajú verše najdlhšej ľúbostnej básne Marína. Ročne ju navštívi okolo 20 000 návštevníkov.

Nápad zachovať dom, v ktorom žila Marína Pischlová, sa zrodil na jar v roku 2015. Historická budova z prvej polovice 16. storočia sa mala predať investorovi, ktorý tam plánoval urobiť byty. ,,Aby sme zachránili Genius Loci tohto úžasného miesta, rozhodli sme sa kúpiť tento dom a zaumienili sme si, že tu urobíme niečo výnimočné. Aby sa kvôli tomu mohla stať celá Banská Štiavnica novou Veronou,” hovorí jeden zo zakladateľov Banky Lásky Igor Brossmann.

Igor chcel v Banskej Štiavnici vytvoriť niečo, čo by sa venovalo silnému príbehu lásky Maríny a Sládkoviča. ,,S mojím kamarátom Jančim sme sa práve na cintoríne pri hrobe Sládkovičovej Maríny začali rozprávať o tom, prečo sa tak romantické mesto ako Banská Štiavnica takmer vôbec nevenuje príbehu lásky Maríny a Sládkoviča.”

Príbeh Maríny a Sládkoviča je podľa neho oveľa silnejší, ako napríklad príbeh Rómea a Júlie, pretože je skutočným príbehom lásky. ,,Sme presvedčení, že keď Sládkovičova Marína bude vo svete rovnako populárna ako Shakespearova Júlia, tak Banka Lásky v Banskej Štiavnici bude autentickejším pútnickým miestom lásky ako je dnes balkón vo Verone,” dodáva.

Inšpiráciu nenašli na cestách

Za inšpiráciou cestovali a navštevovali desiatky zážitkových expozícií, ktoré sa nachádzajú v Európe. Žiaľ, žiadny podnet sa im na ich cestách nepodarilo nájsť. ,,Rozhodli sme sa, že pôjdeme vlastnou cestou. Banka Lásky je náš originálny nápad. Pracovalo na ňom niekoľko desiatok ľudí takmer dva roky,” hovorí Igor.

O Banke Lásky sa v médiách rozprávalo po celom svete. Opisujú ju ako niečo unikátne a zároveň jediné na svete. ,,Banka Lásky je fundraisingový projekt. Chceme zachrániť Dom Maríny a celosvetovo spopularizovať Sládkovičovu Marínu ako najdlhšiu ľúbostnú báseň sveta,” popisuje. Ďalej dodáva, že cieľom Banky Lásky je aj to, aby bolo na svete viac lásky.

Trezor Lásky

Hlavnou atrakciou je Trezor Lásky, ktorý je zároveň jediný na svete. Je vytvorený z veršov najdlhšej ľúbostnej básne Marína a nachádza sa v ňom až 100 000 schránok, ktoré sú pokryté Sládkovičovým rukopisom. ,,V schránkach si ľudia z celého sveta uchovávajú symboly svojej lásky alebo šťastia. Veria, že vďaka magickej sile najdlhšej ľúbostnej básne sveta im ich láska a šťastie vydržia večne,” hovorí Katarína Javorská, ktorá má na starosti budovanie značky a komunikáciu.

Schránky, ktoré sa v Trezore Lásky nachádzajú, majú majiteľov z celého sveta. Svoje symboly si v nich uložilo už viac ako 4 000 ľudí. ,,Minulé leto k nám pricestoval muž z Indie, pretože o Banke Lásky videl reportáž a zamiloval sa do myšlienky zriadiť si u nás Schránku pre svoju milovanú partnerku. Krásnym zážitkom bola aj návšteva holandského páru. Tí nám priamo v Trezore pripravili obrovské prekvapenie, keď sa pred našimi očami zasnúbili. O ruku tu žiadala žena a bolo to naozaj dojímavé.”

To, čo si ľudia ukladajú do Schránok, je vedené diskrétne a návštevníci si to môžu nechať pre seba. Sú však aj návštevníci, ktorí prezradili, čo si do Schránky uložili. ,,Mnohí si do svojej Schránky ukladajú fotografie, zaľúbené listy, lístky do kina z prvého rande. Mali sme mamičku, ktorá si do Schránky uložila mliečny zúbok svojej dcérky, ktorej ten zúbok vypadol práve počas prehliadky Banky Lásky. Nádherný je aj príbeh vnuka, ktorý do Schránky Lásky vložil zaľúbený list svojej babičky, ktorý dostala od svojho nápadníka po šesťdesiatich rokoch,” dodáva Katarína.

V Trezore Lásky sa nachádza až 100 000 schránok. Foto: archív Banky Lásky

Hovoriace obrazy ako v Harry Potterovi

Okrem Trezoru Lásky sa v Banke Lásky nachádzajú aj Hovoriace obrazy. Ilúzia starobylých olejomalieb štyroch portrétov v drevených rámoch bola vytvorená pomocou projektorov Epson. Na portrétoch sú zobrazení Marína, Sládkovič, Marínina mama a Marínin manžel Gersza.

Obrazy ožijú a začnú medzi sebou komunikovať priamo počas prehliadky. Pomocou high-tech technológie vyrozprávajú, ako sa v skutočnosti odohral najslávnejší príbeh lásky. ,,Veľmi sa tešíme, že úloh postáv príbehu sa ujali tie najúžasnejšie herecké osobnosti ako Emília Vášaryová, Táňa Pauhofová, Robo Roth či Luboš Kostelný,” dodáva Katarína.

Obrazy počas prehliadky vyrozprávajú príbeh Maríny a Sládkoviča. Foto: archív Banky Lásky

Romantická hra

Romantická hra s názvom ,,Objav 21 miest, ktoré zrodili najkrajšie verše z Maríny” je novinkou od júna tohto roku. Spája reálny svet s digitálnym. ,,Na autentických miestach, kde Marína a Sládkovič skutočne boli, je umiestnených 21 lavičiek s farebnými postavičkami zaľúbencov. Každému z týchto 21 miest je zasvätený iný ľúbostný verš z Maríny,” vysvetľuje Katarína.

Na lavičkách sú QR kódy, ktoré návštevníkov presmerujú na web stránku. Prostredníctvom veršov môžu objavovať príbeh lásky Maríny a Skádkoviča aj vo svojom telefóne. ,,Príbeh môžu návštevníci odkrývať náhodne alebo postupne. Ak pôjdu podľa mapy na webe, zažijú všetky kapitoly ľúbostného príbehu tak, ako ho prežívali Marína so Sládkovičom. Od prvotného očarenia cez vášnivé túženie, zaľúbenie, zásnuby, smútok z odlúčenia a núteného rozchodu, až po dojímavé spomínanie a zmierenie vo večnosti.”

Mininámestie Zaľúbencov

Mininámeste Zaľúbencov sa nachádza pred Bankou Lásky a je zároveň aj východiskovým bodom interaktívnej hry. Interaktívna socha Zaľúbencov, ktorí si čítajú Marínu, je dominantou celého Mininámestia. ,,Kvôli svojej unikátnej schopnosti sa už od svojho vzniku stala veľmi populárnou. Skúste aj vy nežne položiť dlaň na srdiečko v knihe. Možno aj vám sa podarí Zaľúbencov oživiť a budete počuť, ako si vyznávajú lásku najslávnejšími veršami z Maríny.”

Postavičky Zaľúbencov sú symbolom všetkých ľudí, ktorí sa zamilovali do Banskej Štiavnice tak, ako sa Andrej Sládkovič zaľúbil do Maríny. ,,Konečne aj na Slovensku máme typ interaktívnej zážitkovej hry, aké sú v posledných rokoch v historických európskych mestách na vzostupe. Návštevníkom prináša novú možnosť, ako vzrušujúcim spôsobom môžu spoznávať historické mestá alebo príbehy v nich ukryté.”

Socha Zaľúbencov, ktorí si čítajú Marínu, na Mininámestí je dominantou. Foto: archív Banky Lásky

Niektorí návštevníci nevedia, čo pred vstupom čakať

Návštevníci si Banku Lásky chvália. Dokazujú to aj hodnotenia, ktoré dostávajú nielen na sociálnych sieťach, ale aj osobne. ,,Často sa nám stáva, že ľudia pred vstupom nevedia, čo majú čakať. No na konci prehliadky nám zvyknú hovorievať, že to bol pre nich úžasný zážitok, že sa opäť zaľúbili, ale aj zasmiali, či niektorým dokonca vybehli slzy dojatia.”

Banka Lásky nie je určená len pre páry či zaľúbencovi. Ako hovorí Katarína, je pre všetkých, pretože každý z nás má niečo alebo niekoho rád. ,,Navštevujú nás rodinky s deťmi, páry, jednotlivci, ale aj celé školské výlety či dokonca aj kluby dôchodcov,” uzatvára Katarína.

Titulná fotografia: archív Banky Lásky

Zdieľajte článok

Komentáre: