Čo čítame v lete? Inšpirujte sa našimi tipmi

Či už ležíte na pláži alebo hľadáte dobrú knihu po celodennej turistike, v našom zozname si určite nájde každý tú svoju.

Niekoľkonásobný finalista súťaže Anasoft litera Richard Pupala napísal zbierku poviedok Ženy aj muži, zvieratá. Ak už poznáte tvorbu Pupalu viete, že spisovateľ sa vo svojich textoch venuje sociálnym témam, ako napríklad neharmonická rodina, alkoholizmus či straty. V niektorých poviedkach nechýba ani humor. Vo všeobecnosti platí, že Pupala píše skvelé dialógy a inak to nie je ani v poslednej zbierke. Kniha vás zaujme premyslenou obálkou a po dočítaní vo vás zanechá mierny melancholický odtlačok.

Autorka čitateľom predstavuje príbeh o dôchodkyni, ktorá prežíva jeseň opustená na nemocničných chodbách. Foto: archív Martina Marka

Naničhodnica

Pozornosť si zaslúži aj slovenská spisovateľka Jana Juráňová. Autorka sa rozhodla, že čitateľom predstaví príbeh o dôchodkyni, ktorá jeseň svojho života prežíva opustená na nemocničných chodbách. Kniha nesie názov Naničhodnica. Postupne sa stretávame s ďalšími postavami, ktoré viac-menej ovplyvňujú život opustenej seniorky. Napríklad novinára, ktorý sa rozhodol, že o pani napíše do novín, alebo prominentnú lekárku, ktorá sa túži dostať späť na vrchol spoločenského života. Čitateľ zistí, že pomoc, ktorú jej ľudia podávajú, nie je úplne nezištná – napríklad správanie lekárky, ktorá nemá žiadne morálne zásady a túži len po sláve na úkor nešťastia druhých ľudí.

Dejiny naruby

Slovenský čitateľ sa s Laurantom Binetom mohol stretnúť, ak čítal knihy ako HHhH alebo Sedmé funkce jazyka. Francúz sa tentokrát rozhodol venovať alternatívnej histórii. Román Civilizace sa riadi pravidlom, že Španieli nedobyli Inkskú ríšu, ale naopak, Inkovia sa vylodili v Európe a postupne si podmaňovali západnú civilizáciu.

Román opisuje, ako by vyzeral denník Krištofa Kolumba, ktorého väznia Inkovia. Foto: archív Martina Marka

Čitateľ môže čakať zábavu, ktorá sa znásobuje, ak pozná historické pozadie a vie, ako minulosť vyzerala. Binet hrá totiž hru, v ktorej všetko pretočil. V románe sa dozviete, ako by vyzeral denník Krištofa Kolumba, ktorého väznia Inkovia, a ako prebiehali jednania medzi Habsburgovcami a náčelníkom Atahualpom.

Dovolenkový raj

Ak sa toto leto ocitnete na brehoch Baskicka v Španielsku, spomeňte si, že za oponou teplého raja sa skrýva dlhoročný národný konflikt. Do problematiky čitateľa zasvätí oceňovaný román Vlasť od Fernanda Aramburu. Kniha opisuje klasické malé baskické mestečko, v ktorom každý pozná každého, všetci si rozumejú a správajú sa k sebe ako rodina. Avšak v momente, keď baskická teroristická organizácia ETA začne po mestečku písať hanlivé nápisy smerujúce k otcovi rodiny, verejnosť sa začne otáčať.

Román nemá chronologickú výstavbu, jednotlivé kapitoly zaznamenávajú inú časť príbehu. Atentát na otca rodiny vidíme z niekoľkých uhľov. Rovnako aj jeho následky sú prerozprávané pomocou viacerých postáv, či už je to dotknutá rodina alebo strojca atentátu. Kniha je úžasnou príručkou, ako dokáže národný fanatizmus rozvrátiť životy.

Pokiaľ zostávate doma na gauči, románová klasika Na ceste od Jacka Kerouaca vás zavedie po obrovskej Amerike. Notoricky známy príbeh zachytáva postrehy z ciest Kerouaca, na ktorých spoznáva ľudí a miesta. Čitateľ pri čítaní neraz dostane chuť nasadnúť do auta a stopom prejsť celú Ameriku, a veľkými dúškami hltať atmosféru slobody. Taký je Kerouac. Slobodný. Rovnako taká je aj kniha Na ceste – o slobode a spoznávaní.

Mix westernu a detektívky

Spisovateľ David Grann sa pustil do dokumentovania príbehov, ktoré sú pre Európanov viac-menej neznáme. V 20. rokoch minulého storočia v USA začali záhadne umierať príslušníci Osagov. Indiánske územie ležalo na ropnom ťažisku a samotní indiáni mali kvôli tomu prístup k rozprávkovým peniazom.

Územie Osagov sa nachádzalo na ropnom ťažisku, čo im dalo prístup k rozprávkovým peniazom. Foto: Nikola Michalková

Kto zabíjal príslušníkov Osagov? Kto všetko zohral v tomto sprisahaní úlohu? David Grann sa snaží po rokoch rozmotávať klbko. Okrem toho sa čitateľ dočíta, ako a prečo vznikla americká FBI. Kniha je zmesou detektívky, dokumentaristiky a thrilleru.

Titulná fotografia: unsplash.com

Autor: Martin Marko

Zdieľajte článok

Komentáre: