Chcem byť hlasom vedcov, ktorí hovoria o ekológii, tvrdí Marta Fandlová

Klimatická aktivistka Marta Fandlová pred piatimi rokmi ani netušila, že sme v klimatickej kríze. Teraz je súčasťou najväčšej slovenskej petície za klímu a taktiež viedla profil na Instagrame Mladí za klímu.

Študovala si žurnalistiku na Univerzite Komenského. Prečo si sa rozhodla pre tento odbor?

Na začiatku som bola na VŠMU, lebo som mala chuť písať a tvoriť. Potom som zistila, že to nie je pre mňa. Žurnalistika je naozaj taká všeobecná. Prešla som tam a začala som odznova. Vybrala som si to preto, lebo sa zaujímam o všetko, čo sa deje vo svete a som zvedavá. Vedela som, že ma to veľmi veľa naučí. Viem využiť veci, ktoré som sa naučila v praxi, ako napríklad komunikáciu. Celkovo mi to prišlo zaujímavé, najmä keď som sa zaujímala o svet a dianie.

V priebehu štúdia si absolvovala stáž v Prezidentskom paláci u prezidentky Zuzany Čaputovej. Ako si sa k takejto stáži dostala?

Dostala som sa k tomu veľmi záhadnou, ale príjemnou cestou. Dobrovoľne som pomáhala pani prezidentke v kampani, pretože posledné dva roky sa v tom angažujem. Zaujíma ma verejné dianie. Martin Strižinec, môj vyučujúci, sa dozvedel, že bude hovorcom pani prezidentky. Ja som práve vtedy obhajovala bakalársku prácu. Zrazu sa stal zázrak a ja som mohla ísť na stáž do paláca. Bola som tam celé leto. Zároveň som bola aj prvou stážistkou na komunikačnom oddelení. Povedali mi, že tam dovtedy nemali stoličku pre iného človeka. Väčšinou tam chodili stážisti na odbor diplomacie, vnútornej politiky alebo zahraničných vecí.

Aká bola tvoja náplň práce?

Starala som sa o sociálne siete prezidentky, hlavne o Instagram, ktorý mi je veľmi blízky. Pomáhala som tiež s tlačovými besedami či prípravou rôznych textov. Na komunikačnom oddelení sme boli asi štyria. Ja som robila všetko, čo bolo potrebné. Mala som na starosti hlavne komunikáciu s novinármi, ale pomáhala som s čímkoľvek.

Čo ti táto stáž dala?

Naučilo ma to, že aj napriek tomu, že ,,prezidentský palác” znie honosne, je to normálna práca. Boli tam mladí, šikovní ľudia, ktorí to mysleli úprimne. Tak, ako to myslela úprimne aj pani prezidentka. Pochopila som, že aj politika sa dá robiť čestne a dobre. To mi ukázalo, že sú svetlé príklady a pani prezidentka je mi veľkým vzorom. Stáž ma naučila, ako by mal komunikovať politik a ako by to všetko malo vyzerať.

Okrem toho, že sa venuješ žurnalistike, si aj klimatická aktivistka. Ako si sa prepracovala k ekologickým témam?

Pred piatimi rokmi som sa prvýkrát začala o túto tému zaujímať. Bola som na Novom Zélande, kde som sa učila angličtinu. Tam nás profesor brával do prírody a rozprával nám rôzne zaujímavosti. Vtedy som sa prvý raz dozvedela, že sme v klimatickej kríze. Dovtedy som to vôbec nevedela, pretože na Slovensku sme sa o tom ešte nerozprávali. Videla som, ako sa stavajú k prírode, ako správne sa správajú. Keď som prišla na Slovensko, zistila som, že máme problém.

Druhý bod bol asi pred dvoma rokmi, kedy ma oslovil kamarát s ponukou, či mu nechcem pomáhať so štrajkami Fridays for Future Slovakia, ktoré organizoval. Začala som pomáhať s médiami. To bola moja prvá skúsenosť s aktivizmom. Potom som aj ja postupne začala meniť svoje správanie. Som vegánka, nenakupujem oblečenie, nejazdím autom a podobne. Boli to všetko postupné kroky. Po čase som zistila, že keď nezačnem o tom celom probléme hovoriť ja a nebudem chcieť byť zmenou, tak nezačne nikto. Rozhodla som sa tak, lebo to považujem za veľký problém. Potrebujeme konať.

Dôležité je o ekológii rozprávať a vzdelávať sa. Foto: Tomáš Thurzo

Ako si spomínala, bola si aj súčasťou protestov Fridays for Future. Ako protesty hodnotíš?

Určite to bolo super. Ja som rada, že vznikli. Stále si myslím, že aj Greta Thunberg veľmi zmenila svet. Tieto protesty začala ona a je silným hlasom celej generácie. Je dôležité na tento problém upozorňovať a veľmi sa teším tomu, koľko mladých ľudí sa do toho zapojilo. Globálny klimatický štrajk sa pre pandémiu nemohol odohrať na námestí. Prešli sme preto do online priestoru. Bola som prekvapená, že tam to bolo ešte silnejšie ako na námestiach. Mám radosť a teším sa aj z Grety, lebo potrebujeme ľudí, ako je ona, ktorí sú hlasní a apokalyptickí. Je nevyhnutné, aby aj ona viac a viac prebudila svet.

Čo sa zmenilo po protestoch? Začalo sa o týchto témach rozprávať viac?

Určite. Mám pocit, že ona bola tak hlasná, že si ju začali všímať aj politici, aj ľudia. Myslím si, že Európska únia je lídrom v tejto téme na celom svete. Aj vďaka Grete začali istým spôsobom konať. Určite sa veľa vecí začalo meniť k lepšiemu. Je dôležité pokračovať a nútiť politikov robiť viac. My sa môžeme ako jednotlivci snažiť, ale naozaj potrebujeme aj systémovú zmenu, aby aj politici začali konať. Veľa vecí sa zmenilo, ale ešte veľa vecí sa zmeniť môže.

Kto ťa v oblasti ekológie inšpiruje najviac?

Podľa mňa je veľmi veľa inšpiratívnych ľudí. Ja som veľmi rada, že sme s petíciou Klíma ťa potrebuje vytvorili takú šestku. Sú v nej veľmi zaujímaví ľudia. Pre mňa každý jeden z nich je inšpiráciou. Jakub Filo vie veľmi veľa informácií, chcela by som byť taká vzdelaná ako on. Natália Pažická vie veľmi pekne komunikovať určité veci. Tých ľudí je už viac. Pre mňa je tiež príkladom aj pani prezidentka a bratislavský primátor.

Autormi petície za klímu sú Zuzana Dutková, Marta Fandlová, Natália Pažická, Jakub Filo, Jakub Hensel a Michal Sabo. Foto: Tomáš Thurzo

Na základe ekologických oblastí si viedla aj profil na sociálnej sieti Instagram s názvom Mladí za klímu. Ako vznikol?

Bolo to tak, že Mladí za klímu vznikli už dávnejšie, kedy ich založil Marek Mach. Pochopil, že na profile Mladí proti fašizmu sa mladí ľudia zaujímajú aj o enviromentálne témy. On sa ma po prvej vlne pandémie spýtal, či by som nechcela tento účet spravovať. Súhlasila som a viedla som ho tri mesiace. Podľa mňa má veľký potenciál, lebo za tri mesiace sme získali cez 20-tisíc fanúšikov. Z toho sa veľmi teším, lebo som nevedela, že by sa to mohlo podariť takto rýchlo.

Čo je cieľom projektu Mladí za klímu?

Pre nás je dôležité komunikovať témy jasne a zaujímavo. Preto sa tam nenachádzajú veľmi komplexné informácie. Mnohokrát sa v tom ľudia strácajú. Pre nás je dôležité zjednodušiť informácie, aby ich mal každý. Je to nesmierne dôležité, lebo konať začneme až vtedy, keď budeme informovaní. Tridsať rokov vedci hovorili v zložitých vetách a súvetiach a my sme nevedeli, čo nám chcú povedať. Chcem byť hlasom tých vedcov, ktorí hovoria, že problém existuje a my ho musíme dostať do ľudského jazyka.

Stalo sa, že ti prišli aj negatívne správy od ľudí, ktorí si ešte stále neuvedomujú klimatickú krízu?

Na začiatku som odpovedala hneď všetkým. Bolo to v pohode, lebo mi to prišlo, že ,,hejty” mi nevadia, snažila som sa im to nejak vysvetliť. Teraz je tam už toľko ľudí, že nemám častokrát kapacitu na odpisovanie. Snažím sa niektorým poslať odkaz na článok ako dôkaz, že čerpáme z relevantných zdrojov. ,,Hejteri”, čo mi píšu, sú väčšinou ľudia, ktorí veria dezinformáciám. Mám aj novú frázu ,,dobre”, ktorou odpisujem na správy. Niekedy sa chcú hádať, mnoho ľudí si prišlo vyventilovať svoje emócie na sociálne siete. Skúšam, čo funguje, ale pre mňa je dôležité, aby aj oni pochopili, že tomuto problému čelíme všetci. Tak, ako aj teraz čelíme pandémii, o pár rokov sa bude stupňovať aj problém klimatickej krízy. Sme všetci na jednej lodi.

Si súčasťou najväčšej slovenskej petície Klíma ťa potrebuje, ktorú podpísalo vyše 125-tisíc ľudí. Ako petícia vznikala?

To bolo zaujímavé. Vznikli sme tak, že na Instagrame vytvoril novinár zo SME Jakub Filo spoločný chat. Napísal nám, či by sme nechceli niečo spoločne spraviť na globálny štrajk, ktorý sa konal 25. septembra. Každý z nás sa o túto tému zaujíma a bolo by super, keby sme sa spojili. Pôvodne to malo byť istým spôsobom protest, ale kvôli pandémii sa to nedalo. Alebo niečo na Instagrame, ako bolo Black Lives Matters. Keďže sme všetci maximalisti, tak sme sa zhodli, že by bolo fajn urobiť niečo väčšie. Nakoniec to bola obrovská kampaň, ktorú sme robili vo voľnom čase na kolene. Dopadla výborne a mala super ohlasy. Konečne sme to dostali aj k širšej mase ľudí. Takto začala vznikať petícia, lebo sme si povedali, že treba naplno využiť online priestor, keďže v ňom musíme zostať.

Petíciu Klíma ťa potrebuje podpísalo vyše 125-tisíc ľudí. Foto: Tomáš Thurzo

Aký prvý krok by mali urobiť ľudia, ktorí by chceli začať žiť ekologickejšie?

Úplne prvý krok je vzdelávať sa. To je základ. Snažiť sa vyhľadať informácie a prípadne ich posúvať ďalej. Ja rozprávam o mojich troch bodoch, ktoré môžu pomôcť. Som vegánka, ale pre mňa je omnoho dôležitejšie než vegánstvo u ľudí to, aby sme sa všetci snažili obmedziť živočíšnu výrobu. Jesť mäso menej ako každý deň. Kedysi sme ho nejedli tak často, ako ho jeme teraz.

Druhá vec je, aby sme nenakupovali fast-fashion kúsky, aby ľudia neboli stále v nákupnom centre. Oblečenie sa dá získať aj iným spôsobom. Máme tu swapy, rôzne secondhandy a bazáry. Ja nenakupujem oblečenie viac ako rok a pol. Je to oslobodzujúce, pretože ušetrím peniaze a vďaka novým možnostiam viem oblečenie nájsť hocikde. Tretím bodom je nechodiť tak často autom, ale chodiť viac pešo alebo na bicykli.

Posledným, pre mňa veľmi dôležitým bodom je, aby sme sa o tejto téme rozprávali. Aby sme si uvedomovali, že aj jeden hlas môže zavážiť. Je pre mňa dôležité, aby sme pri volebných urnách volili zodpovedne a premýšľali nad tým, že potrebujeme zvoliť ľudí, ktorí túto tému riešia.

Titulná fotografia: Marta Fandlová/foto: Tomáš Thurzo

Zdieľajte článok

Komentáre: