Heslo nikdy sa nevzdávaj je moja životná filozofia, hovorí maratónsky bežec Štefan Karak

Odhodlanie, vytrvalosť a pevná vôľa. To sú slová charakterizujúce Štefana Karaka, maratónskeho bežca, ktorý má na svojom konte mnoho úspechov. Aj keď tento rok oslávi 70. narodeniny, život bez trénovania si nevie predstaviť a jeho športové ciele do budúcnosti sú vysoké. 

Už od detstva bol športovým nadšencom. Venoval sa kolektívnym hrám a atletike, neskôr mu učarovalo horolezectvo. Vo veku 55 rokov sa Štefanovi Karakovi zhoršil zdravotný stav a lekári mu naordinovali oddych a zákaz akéhokoľvek športu. Zanietený športovec si život bez trénovania nevedel predstaviť a tak sa proti bolestiam chrbtice rozhodol bojovať pohybom. Kúpil si turistické palice a začal sa venovať turistike. 

Prečítajte si tiež: Atlétka Emma Zapletalová: Úspech si vyžaduje bojovnosť a pozitívne myslenie

Neskôr chôdzu zamenil za beh, a s tým začali aj jeho prvé úspechy. „Stál som na rázcestí. Buď sa zo mňa postupom času stane invalid, alebo budem zdravý. Nerozhodoval som sa dlho. Nerozumiem tomu, ako sa niektorí ľudia môžu pobrať tou prvou cestou,“ popisuje Štefan Karak hlavné dôvody, prečo začal zdolávať vrcholy hôr. 

Motivácia je dôležitá

Triumfy na seba nenechali dlho čakať. Dnes je držiteľom slovenského rekordu, keďže sa mu podarilo zdolať vrchol Vtáčnika šestnásťkrát v priebehu 48 hodín. Taktiež obsadil druhé miesto v behu okolo Mont Blancu a stal sa tak najlepším Európanom v absolvovaní tejto disciplíny. 

O svojej ceste píše Štefan Karak v knihe „Ako som prekonal sám seba“. Foto: osobný archív Štefana Karaka

Ako jediný Slovák sa zúčastnil na prestížnom behu Leadville Trail 100 run v Colorade v USA, a to všetko je len malá časť jeho úspechov. „Motiváciou je pre mňa hlavne prekonávať sám seba. O tom píšem aj vo svojej knihe. Okrem toho som patriot, takže vždy chcem ukázať vo svete, čo dokáže malý národ Slovákov,“ priznáva.

Prečítajte si tiež: Ak sa naučíme mať radi samých seba, bude sa nám žiť lepšie, hovorí trénerka jogy

Pravidelnosť je základom úspechu a v športe to platí dvojnásobne. Štefan Karak neoddychuje ani v aktuálnej situácii a bežecký tréning absolvuje každý druhý deň, aby malo telo dostatok času na oddych. Bez regenerácie by totiž nedokázalo znášať veľkú telesnú záťaž a forma by postupne klesala namiesto toho, aby stúpala. Počas voľných dní posilňuje brušné a chrbtové svaly, ktoré pri behu na seba preberajú časť záťaže a odľahčujú nohy.

Ciele má nastavené vysoko

To, že tento rok oslávi 70. narodeniny, preňho neznamená, že by plánoval svoju športovú cestu zavesiť na klinec. Práve naopak, ciele má Štefan Karak nastavené vysoko: „Mojím tohtoročným vrcholným cieľom je absolvovanie jedného z najťažších svetových maratónov UTMB. Beh má dĺžku 170 kilometrov, prevýšenie 10-tisíc metrov a časový limit na jeho absolvovanie je 46 hodín. Motiváciou pre mňa je skutočnosť, že za posledných päť rokov ho nikto na svete v kategórii nad 70 rokov nedokázal dokončiť v časovom limite a chcel by som, aby sa to podarilo práve Slovákovi.“

Štefan Karak úspešne absolvoval niekoľko ultramaratónov. Jedným z nich je aj Leadville Trail 100 Run, ktorý sa každoročne koná v Colorade. Foto: osobný archív Štefana Karaka

Odporúčanie pre bežcov začiatočníkov

Ako hovorí Štefan Karak, najdôležitejšie je nájsť si pravý dôvod, prečo začať trénovať. Bez toho je každý štart ťažký a celý proces potom nemá dlhé trvanie. „Poznám ľudí, ktorí hneď na začiatku dokázali s odhodlaním zabehnúť desať kilometrov, ale potom ich týždeň boleli svaly a povedali si, že beh pre nich nie je. Zvyčajne rýchly nástup má aj rýchly koniec,“ tvrdí. 

Je dobré si o behu prečítať nejaké knihy, aby človek hneď nezačal nesprávne. Najlepšie je spojiť sa so skúsenejším bežcom, ktorý všetko vysvetlí rýchlejšie. A vynikajúce je nájsť si niekoho, kto má rovnaké alebo podobné problémy a chce ich tiež riešiť. Viacerí sa môžu vzájomne podporiť a potiahnuť aj vtedy, keď sa niekomu inému nechce. „Radosť z pohybu, postupné zlepšovanie sa a z toho vyplývajúca stále väčšia chuť pokračovať je zárukou, že to bude mať dlhé a možno celoživotné trvanie,“ uzatvára. 

Titulná fotografia: osobný archív Štefana Karaka

Zdieľajte článok

Komentáre: