Inšpirácia je všade naokolo, hovorí slovenský ilustrátor Adrián Macho, ktorý dodal knihám Harry Potter nový šat

Kreslenie bolo pre neho veľmi dôležitou súčasťou života už od malička. Neskôr sa rozhodol svoj umelecký talent zdokonaliť a dnes vytvára originálne ilustrácie, ktoré dostali dobrý ohlas aj v agentúre J. K. Rowlingovej.

Ako ste sa dostali ku kresleniu a kedy ste začali s vašou tvorbou?

Už od útleho detstva som veľmi rád kreslil, bolo to pre mňa prirodzené. Neskôr som začal navštevovať umeleckú školu, kde som sa začal zdokonaľovať. V puberte som nemal veľké ambície a v tom čase bola trochu sci-fi predstava, že by som sa mohol živiť kreslením. Okrem kreslenia ma bavilo aj sochárstvo a práca s hlinou. Keramike sa síce teraz nevenujem, ale občas si niečo vymodelujem.

Čo je pre vás najväčšou inšpiráciou?

Je to rôzne a podľa projektov, na ktorých práve pracujem, či už sú to knihy pre deti, alebo len obálky. Aktuálne všetky ilustrácie, ktoré robím, sú na zákazku. Vo všeobecnosti platí, že inšpirácia je všade naokolo, len treba chodiť s otvorenými očami. Veľa nápadov mi skutočne prichádza hlavne popri mojej prechádzke v prírode. Niekedy sa môže zdať, že iba tak sedím, napríklad v kaviarni s neprítomným pohľadom, no myseľ mi pracuje na plné obrátky.

Inšpiruje sa najmä počas prechádzok v prírode. Foto: osobný archív A. M.

Koľko literárnych diel ste ilustrovali?

Pracoval som asi na piatich knihách pre deti a naposledy na výročných obálkach k Potterovi. 

Ako sa vám darí presunúť sa z reality do toho, čo práve ilustrujete?

Ako pre každého umelca, tak aj pre mňa je odstrihnúť sa od sveta a popustiť uzdu fantázii. V poslednom čase cítim, že musím vynaložiť viac úsilia sústrediť sa. Situácia okolo Covid-19 je vyčerpávajúca, no teším sa z jarného počasia a dlhších dní. 

Ako ste reagovali na žiadosť, aby ste vytvorili ilustráciu pre knihy Harry Potter?

Do projektu, v ktorom som mal vytvoriť ilustrácie ku knihám Harry Potter, ma oslovilo vydavateľstvo. Najskôr som neveril vlastným očiam. Samozrejme, že som sa z toho veľmi tešil, no zároveň som bol aj nervózny a s hlavou plnou očakávaní. Kým som sa mohol pustiť do práce, museli ma schváliť v agentúre J.K. Rowlingovej. Našťastie sa im moja práca páčila a dali mi zelenú. Samotné kreslenie bolo celkom rýchle, no veľa času zabrala príprava, výber scén a upravovanie detailov. Všetky návrhy sa schvaľovali na Slovensku a následne sa posielali na schválenie aj do Londýna.

Na vytvorenie obálok kníh Harry Potter ho oslovilo vydavateľstvo. Foto: osobný archív A. M.

Vydali ste aj knihu Gerda? Čo vás doviedlo k tejto myšlienke?

Mal som vymyslený charakter veľryby. Prišlo mi to ako dobrý nápad, celé to rozvrhnúť do nejakého príbehu. Keď sa na to pozerám spätne, bol som asi dosť odvážny, no ako sa vraví, za vyskúšanie nič nedáš. Veľa som sa pri tom projekte naučil a teším sa z toho, že to ľudí oslovilo. Do dnešného dňa kniha vyšla v desiatich prekladoch, čo som si pred dvomi rokmi ani nevedel predstaviť.

Plánujete v blízkej budúcnosti nové projekty?

Pracujem teraz na dvoch knihách pre deti, možno stihnem tento rok aj tretiu. Tiež mám v pláne ďalšie knižné obálky pre beletriu. Dostávam teraz viac pracovných ponúk, ako som schopný riešiť. Vzhľadom na to, aká je situácia všade naokolo, veľmi ťažko sa mi plánuje práca v dlhšom horizonte, takže uvidíme, čo život prinesie.

Adrián Macho je slovenský grafik a dizajnér. Ilustroval obálky kníh o známom čarodejníkovi Harrym Potterovi pri príležitosti 20. výročia od vydania prvej knihy. Je absolventom umeleckej školy v Modre. Okrem ilustrovania sa venuje grafickému dizajnu. Ilustroval niekoľko kníh, ktoré sa aj vďaka jeho kresbám stali bestsellermi. Najviac inšpirácie čerpá z prímorského prostredia a z letného obdobia, ktoré má najradšej.  

Autor: Michal Králik

Titulná fotografia: osobný archív A. M.

Zdieľajte článok

Komentáre: