Atlétka Emma Zapletalová: Úspech si vyžaduje bojovnosť a pozitívne myslenie

emma zapletalová os. archív

Emma Zapletalová je 21-ročná atlétka, ktorá sa venuje športovej disciplínebehu 400 metrov cez prekážky. Momentálne študuje na našej univerzite odbor učiteľstvo telesnej výchovy a ruského jazyka. Za jeden zo svojich najväčších doterajších úspechov považuje 5. miesto na majstrovstvách sveta juniorov a jej najväčším cieľom momentálne je vybojovať si miestenku na olympiádu.

Študentke Univerzity Konštantína Filozofa Emme Zapletalovej sa podarilo získať miestenku na Olympijské hry v Tokiu. Z archívu preto prinášame rozhovor s touto športovkyňou z leta 2020.

Ako si sa dostala k športu? Kedy si s ním začala?

K športu ma priviedla mamina, keď som mala sedem rokov. Priniesla ma na hádzanú, ktorej som sa venovala do roku 2014. Medzitým som na základnej škole začala chodiť do atletickej triedy, keďže ma bavil šport všeobecne. Absolvovala som rôzne školské súťaže a jednou z nich bola postupová súťaž – „Hľadáme nových olympionikov.“ Na krajskom kole som dobehla tesne druhá a tým pádom som postúpila do celoslovenského finále. Po tomto behu prišiel za mnou môj súčasný tréner Peter Žňava s otázkou, či by som nechcela chodiť na jeho atletické tréningy, aby som sa pripravila na to finále. Po debate s maminou som sa rozhodla, že to skúsim a začala som aj s atletikou. Neskôr som v tom istom roku skončila s hádzanou a začala som sa venovať už iba atletike.

Podporovalo ťa tvoje okolie od začiatku?

Mám to šťastie, že podpora od rodiny u mňa vždy bola a je.

Prečítajte si aj: Odvrátená strana slovenskej reprezentácie: Zastupovali krajinu, no štát ich podporil iba minimálne

Kedy si zistila, že si v atletike naozaj dobrá? Ktorý tvoj úspech považuješ za hnací motor, ktorý ťa posunul ďalej?

V roku 2013 prišli moje prvé výsledky. Stala som sa majsterkou Slovenska vo viacboji. Od roku 2014 sa mi každoročne podarilo dostať sa na medzištátne súťaže staršieho žiactva, dorastu a neskôr juniorov. V roku 2016 bolo moje prvé vystúpenie na vrcholnom podujatí – majstrovstvá Európy do 17 rokov v behu na 400 m a 400 m cez prekážky. Okrem toho sa mi pomerne dosť darilo získavať medaile na majstrovstvách Slovenska.

Na ktoré úspechy si najviac hrdá?

Napríklad 8. miesto na majstrovstvách Európy 2018 (Berlín) alebo že som držiteľkou troch slovenských rekordov v behu na 400m cez prekážky v kategórii juniorov do 23 rokov a dospelých, taktiež som mnohonásobná majsterka Slovenska. Momentálne ôsma vo svetových tabuľkách a tretia v európskych tabuľkách v kategórii dospelých.

Vytvorila si dokonca nový slovenský rekord v behu na 400 m cez prekážky. Išla si na preteky s pocitom, že to dáš, či si mala skôr obavy?

Išla som na preteky s tým, že to idem dať. Verila som si, že na to mám. Nebyť chýb v predošlom behu v českom Kladne, už vtedy by som to zabehla. Ale také sú prekážky, milión možností urobiť chybu.

Takže s výkonom v Kladne si nebola spokojná? Bol to taký typický výkon, ktorý keď podáš, nie si s ním spokojná?

Povedala by som, že som zdravo nespokojná. Tešila som sa, že sa dostanem konečne pod hranicu 57 sekúnd, ale zároveň som vedela, že tam boli chyby, takže mám ešte rezervy na lepší čas.

Emme sa podarilo vybojovať miestenku do Tokia. Foto: osobný archív Emmy Zapletalovej

Ako vyzerajú tvoje tréningy? Ako často trénuješ?

Trénujem šesťkrát do týždňa, väčšinou dvojfázovo. Na úvod dýchacie cvičenia a uvoľnenie svalov s masážnym valčekom, rozklus, rozcvička, švihové cvičenia, špeciálne bežecké cvičenia, následne rozbehanie sa, hlavná časť tréningu, výklus a na záver strečing a kompenzačné cvičenia.

Je nejaký cvik počas tréningu alebo nejaká časť atletiky, ktorú nemáš rada?

Myslím, že nie. (smiech)

Máš nejaké obmedzenia v strave? Ako vyzerá tvoj bežný jedálniček, ak práve nie si tesne pred súťažou?

Mám upravenú stravu, vyhýbam sa sladkému, pečivu a zemiakom, neskorému jedeniu a nezdravým jedlám. Obľúbenú mám ryžu a zeleninu. Na raňajky mávam zvyčajne ovsenú kašu s ovocím, na obed nejaké rizoto alebo cestoviny a večeru mávam väčšinou podobnú s obedom alebo niečo ľahšie, ako napríklad šalát.

Viem, že tvoj najväčší cieľ je zúčastniť sa olympiády. Máš aj nejaký konkrétny cieľ, ktorý by si tam chcela dosiahnuť alebo je pre teba dôležité zúčastniť sa jej?

V prvom rade sa jej zúčastniť a až potom by som rozmýšľala o konkrétnom cieli, ktorý by som tam chcela dosiahnuť.

Ako ovplyvnila súčasná koronakríza tvoje tréningy?

Počas korony som sa snažila trénovať na miestach, kde som nestretávala ľudí, z financií na prípravu som si domov zabezpečila posilňovňu a bežiaci pás.

Trénuje ťa bývalý úspešný športovec Peter Žňava. Ako spolu vychádzate? Ste občas aj na nože?

Vychádzame spolu super. Je v pohode a prísny je len na tréningu, v situáciách, kedy je to naozaj potrebné. Na mňa to funguje. (smiech)

Prečítajte si aj: Ak sa naučíme mať radi samých seba, bude sa nám žiť lepšie, hovorí trénerka jogy

Minulý rok si prekonala mononukleózu. Mala si počas liečenia pocit, že návrat k tej forme, akú si mala predtým, bude ťažší?
Samozrejme. Minulý rok návrat do tréningov bol dosť náročný, ale tento rok som si verila a vedela, že je to za mnou, a absolvovala som skvelú prípravu.

Máš návod pre ostatných športovcov, ktorí sa trápia s nejakým ochorením alebo zranením, ako sa po vyliečení dostať rýchlo späť?

Rýchlo nič nejde, všetko chce čas a pevnú vôľu, odhodlanosť, bojovnosť a pozitívne myslenie. A hlavne byť trpezlivý!

Ktorý moment tvojej kariéry si ceníš najviac?

Semifinále na MS juniorov, keď som vyhrala semifinálový beh, postúpila do finále v slovenskom rekorde a zlepšení osobného rekordu a zároveň aj na to piate miesto vo finále. Samozrejme aj moment, kedy za mnou prišiel tréner, či by som neskúsila atletiku. Veď tam to všetko začalo.

Foto: osobný archív Emmy Zapletalovej

Si spokojná s výberom odboru, ktorý študuješ? Nie je štúdium telesnej výchovy predsa len niečo o dosť všeobecnejšie ako atletika, ktorej sa venuješ?

S výberom som spokojná. Predsa len ma zaujíma to, čo študujem. Áno, tak sú to všetky športy, ale mňa šport sám o sebe baví a zaujíma ma všetko ohľadom športu, takže je to v poriadku.

A prečo práve ruština?

Z ruštiny som aj maturovala, tak aj to mi uľahčilo výber. A predsa len je dobre, keď človek ovláda aj cudzie jazyky.

Plánuješ ísť hneď po škole aj učiť?

Všetko ukáže budúcnosť.

Ako vyzerá tvoj oddych? Čo robíš, ak máš nejaký voľný čas?

Rada čítam knihy, trávim čas s rodinou alebo na turistike. A tiež rada navštevujem rôzne kaviarne.

Autorka: Jessica Vulganová

Titulná fotografia: osobný archív Emmy Zapletalovej

Zdieľajte článok

Komentáre: