Ak sa naučíme mať radi samých seba, bude sa nám žiť lepšie, hovorí trénerka jogy

osobný archív Nikol Chovancovej

Joga je vyhľadávaným cvičením pri bolestiach chrbtice, no mnoho ľudí ju vníma ako duchovný smer, ktorý dokáže zmeniť myslenie človeka a jeho životný štýl. Lektorka jogy a koučka sebarozvojových seminárov Nikol Chovancová prezradila, ako toto cvičenie zmenilo jej život a ovplyvnilo pohľad na svet.

Joge sa venujete už od roku 2008. Čo bolo pre vás prvotným impulzom, prečo ste sa jej rozhodli venovať? 

V časoch, keď som objavila jogu, sa o nej na Slovensku veľa nehovorilo. Dnes s ňou mnohí začínajú, lebo vedia, že je veľmi účinným cvičením pri bolestiach chrbta a skvelým doplnkom k sedavému zamestnaniu. Vtedy bola skôr vnímaná ako duchovný smer. Ja som ju navštívila zo zvedavosti. Vždy ma pohyb veľmi bavil, hlavne tanec. Navyše ma zaujímali témy, ktoré sa týkali hlbšieho pohľadu na život. Takže joga ma oslovila celkovo, ale natrafila som na ňu vďaka Fredymu Ayisimu.

Prvotným inšpirátorom bol pre vás teda Fredy Aysi. V čom tento človek ovplyvnil vašu ďalšiu činnosť?

Fredy jogu priniesol v novej, modernejšej podobe a hneď prvá lekcia ma očarila. Pamätám si, že som mala po hodine pocit, že vzlietnem. Tá kombinácia cvikov a dychových techník spúšťala vlnu eufórie. Vďaka Fredymu ma nadchla a práve on mi dal príležitosť ju učiť. Jeho štýl cvičenia je plný kreativity. Vždy ma jeho lekcie veľmi bavia a inšpirujú. Myslím, že práve kvôli nemu je na Slovensku veľa dobrých učiteľov jogy, ktorí začínali práve u neho.

Joga je vhodná najmä pre ľudí so sedavou prácou. Zdroj: osobný archív Nikol Chovancovej

Je to už niekoľko rokov, odkedy je joga súčasťou vášho života. Aké prínosy vám počas tohto obdobia priniesla? 

Za ten čas, čo ju cvičím mi priniesla veľmi veľa. V prvom rade, dobré fyzické zdravie. Jednoducho sa cítim dobre vo svojom tele a mám ho rada. Myslím, že aj kvôli nej som mala dobré pôrody a rýchlu regeneráciu. Naučila ma dýchať, počúvať svoje telo a jeho signály. Ale hlavne mi otvorila nový pohľad na život. Postupne ma menila. Naučila ma žiť viac vedome a v prítomnosti. Stále ma učí spomaliť, lebo som temperamentný typ. Tým vyvraciam mýtus, že je joga nudná. Priniesla mi rovnováhu, pretože rozpoznám rýchlejšie, kedy som sa odklonila od svojho stredu a potrebujem sa vrátiť k sebe. Vďačím jej za veľa a aj za svojho manžela, s ktorým som sa stretla práve na joge.

Okrem jogy vediete aj sebarozvojové semináre, kde učíte ľudí, ako nájsť samých seba a zároveň sa snažíte zlepšovať ich životy. Skúste nám to trochu opísať.

Joga ma priviedla aj k hlbšiemu spoznávaniu seba samej. Túžila som zistiť, kto vlastne som. Prešla som fázou veľmi intenzívneho osobnostno-duchovného rastu. Spracovala som si veci, ktoré som nemala prijaté a objavila som veľa techník, ktoré fungujú a pomáhajú človeku žiť život v radosti a spokojnosti. Joga znamená spojenie a pre mňa je spojenie tela, mysle a duše kľúčové. Preto pri práci s ľuďmi vychádzam z týchto troch pilierov. Potrebujeme mať v poriadku telo, naučiť sa ovládať svoju myseľ a poznať svoje vnútro. Techniky, ktoré využívam, vychádzajú z jogy, zo spontánneho tanca, z meditácií a z koučingu. 

Prečítajte si aj: Vzťahy počas pandémie: Nemali by sme zabúdať na maličkosti

Máte pocit, že v momentálnej dobe, kedy sme oveľa viac vystavení stresu, vyhľadávajú ľudia pomoc v podobe seminárov či koučingu viac?

Áno, ozývajú sa mi osoby, ktoré vyhoreli v práci a ostali doma na nútenej PN. Našťastie, stále viac ľudí si začína uvedomovať, aké je dôležité nielen fyzické, ale aj psychické zdravie. Ľudia pochopili, že tempo, akým žijú, je niekedy také náročné, že sa v tom celom stratia a sami si nevedia pomôcť. Nie je hanba požiadať o pomoc, ozvať sa. Práve naopak, je to často to najlepšie, čo môžu pre seba spraviť. Podľa mňa by joga a koučing mali byť povinnou súčasťou dobrého psychického aj fyzického zdravia v mnohých profesiách.

Akú spätnú väzbu získavate od klientov, ktorí absolvovali vaše semináre?

Mnohí sa posunú v živote ďalej, nájdu si partnera alebo zmenia prácu. Často riešime ženské problémy, napríklad tehotenstvo. Aj v tomto prípade pomáha dobrá psychická pohoda. Veľkou témou je aj sebaláska. Ak sa naučíme mať radi seba, svoje telo, prijímať sa, nastaviť si zdravé hranice, bude sa nám žiť lepšie. Niekedy to ani nie sú veľké veci, ale človek pochopí alebo uvidí danú situáciu z iného uhla pohľadu a zrazu mu je lepšie.

Joga prospieva aj psychickej pohode, tvrdí koučka. Zdroj: osobný archív Nikol Chovancovej

Čo by ste odporúčali ľuďom, ktorí by chceli zlepšiť kvalitu svojho života a popracovať na osobnom rozvoji? Dokáže to človek zvládnuť aj sám alebo je lepšie vyhľadať na pomoc kouča? 

Začať sa dá aj s tým, že budeme k sebe pravdiví. Je potrebné zamerať sa na signály tela a na to, či sa cítime fit a čo vieme zlepšiť vo svojom životnom štýle. Stačí maličkosť, ktorá nás naštartuje a posunie k väčším zmenám. Potom môžeme pokračovať tým, že sa sústredíme viac na svoje pocity. Ak nám niečo na iných vadí, väčšinou je to priestor na vlastný osobnostný posun. Odporúčam ísť krok po kroku, ale v istej fáze je dobré, ak má človek pri sebe niekoho, kto ho usmerní, vypočuje alebo inšpiruje. 

Vyučujete hodiny jogy. Ako vašu výučbu ovplyvnila aktuálna situácia? Vediete online lekcie?

Už dlhšie spolupracujem s online portálom Fitshaker, takže pre nich nakrúcam stále nové jogové videá. Inak pracujem cez internet. A aj keď niet nad osobné stretnutie, zistila som, že dobrý koučing sa dá robiť aj online.

Prečítajte si aj: Zakladateľka značky Polin: Maľovanie beriem ako formu terapie

Venujete sa mnohým aktivitám, okrem toho máte rodinu. Zostáva vám popritom všetkom čas na seba a na svoje záľuby?

Voľný čas je pre mňa veľmi dôležitý, takže aj keď ho nie je veľa, musí byť. Naučila som sa oveľa efektívnejšie prežívať čas pre seba. Mám svoje techniky, ktoré ma vedia veľmi rýchlo nabiť energiou. Určite tam patrí spontánny tanec ako forma meditácie, joga a prechádzky v prírode.

Ste absolventkou masmediálnej komunikácie na UCM v Trnave. Nikdy vás nelákalo venovať sa oboru, ktorý ste vyštudovali?

Samozrejme, že lákalo, veď preto som to išla študovať. Písanie ma baví a komunikácia s ľuďmi tiež. V podstate obe tieto činnosti využívam veľmi často vo svojej práci. Akurát, že píšem o tom, čo ma baví a napĺňa. Myslím si, že som našla prácu, ktorá je mojím poslaním a som za to veľmi vďačná.

Titulná fotografia: osobný archív Nikol Chovancovej

Zdieľajte článok

Komentáre: