Ako šetriť financie efektívne? Študenti sa podelili o svoje tipy

Výdavky sem – výdavky tam, až nám peniaze dokážu poriadne zamestnať hlavu a skomplikovať život. A čo je najhoršie, skončíme s prázdnymi vreckami. Ak čítate tieto slová, pravdepodobne patríte medzi tých, ktorým to občas nevychádza s financiami a hľadáte najjednoduchšiu cestu, ako ušetriť. 

Zobudiť sa uprostred noci s myšlienkou, koľko dní ostáva do výplaty, pretože z tej minulej nám ledva niečo zvýšilo, je vskutku nepríjemný pocit. Samozrejme, radšej by sme počítali peniaze, ako odpočítavali dni. Hoci peniaze neriešia každý problém, potrebujeme ich. Často ich dokonca potrebujeme viac, než v skutočnosti máme. Presne pre to je dôležité šetrenie, či prehodnocovanie výdavkov vzhľadom ku príjmom.

Čo tak zmeniť myslenie? Spôsob míňania? Nielen, že nám šetrenie zabezpečí lepší pocit na duši, rovnako aj rozšíri možnosti a rozhodnutia v každodennom živote. Tým pádom, hoci sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, dokáže šetrenie vo veľkom rozsahu ovplyvniť aj našu budúcnosť. Veď napokon, čím viac ušetríme, tým jednoduchšie je pre nás dovoliť si to, po čom sme túžili počas študentských rokov. V nasledujúcom článku vám prinášame niekoľko tipov, ako ľahko ušetriť. 

Nastavte si budget

Prvý krok, ktorý dokáže spôsobiť ráznu zmenu vo financiách, je správne rozplánovanie rozpočtu. Keďže študenti väčšinou nemajú veľa peňazí na rozhadzovanie, základom je stanovenie si maxima. Koľko najviac môžem minúť za týždeň či za mesiac? Nastavenie „stropu“, samozrejme, záleží od výšky príjmov, a teda aj od toho, či máme alebo nemáme brigádu. 

Obmedzte výdavky

Rovnako je nutné prehodnotiť svoje výdavkové návyky. Skutočne danú vec potrebujem? Uvedieme si príklad. Bankový účet predstavuje akúsi nádobu, ktorá je plná dier. Raz mesačne do nej prilievame vodu – výplatu. Avšak tá pre diery časom vytečie z nádoby von. Preto je potrebné tieto „diery“ navždy zapchať – pravidelné vysedávanie v kaviarni po vyučovaní sa zmení na občasnú záležitosť. Človek si to ani neuvedomí, ale často sa ku kapučínu pridá aj čokoládová torta s malinami a jedno takéto posedenie zrazu stojí aj päť eur. Koniec koncov, chutná káva sa dá pripraviť aj doma. 

Knihy a učebnice môžete nakupovať z druhej ruky. Fotografia: unsplash.com

Stravujte sa sami

Čo tak vymeniť desiatu z bufetu či fastfoodové obedy za vlastnú kuchyňu? Stačí si navariť väčšie množstvo jedla a problém je vyriešený na niekoľko dní. Nielen, že je to cenovo výhodnejšie, rovnako si tak môžete vylepšiť kulinárske schopnosti. A v prípade študenta s obmedzenými druhmi surovín, aj fantáziu.

Šetrite na knihách

Jednou zo skrytých nákladov študenta je počet učebníc, ktoré si potrebuje kúpiť na začiatku každého semestra. Najlepší spôsob ako ušetriť, je kúpiť si knihy z druhej ruky za lepšiu cenu a následne ich predať. Skúste sa spojiť so študentmi starších ročníkov, či prehľadať rôzne bazáre a antikvariáty. Netreba zabúdať ani na knihy v elektronických podobách, ktoré sú takisto dostupné na internete. Odporúčanú literatúru máte možnosť nájsť a požičať si aj v knižnici.

Prečítajte si aj: Čo pomáha študentom, aby sa učili efektívne? Podelili sa o svoje skúsenosti

Kupujte veci z druhej ruky

Rovnako ako pri knihách, aj pri oblečení platí, že tvoria veľkú časť našich výdavkov. Snažte sa vyhľadávať výpredaje alebo navštevujte second handy. Často tu objavíte kvalitné, zaujímavé, štýlové a dokonca aj značkové veci. Či už nové, vytriedené alebo obnosené, ceny sú tu najvýhodnejšie. Prostredníctvom „sekáčov“ si dokážete vyskladať celý outfit za smiešnu cenu. Nielen, že ušetríte, takouto cestou spravíte dobrý skutok aj pre našu planétu. Možno nie vždy v nich nájdete to, čo lahodí vášmu oku, avšak, kto povedal, že sa nemôžete vrátiť inokedy?

Využívajte študentské zľavy

Veľkou výhodou študentstva sú študentské zľavy, ktoré viete získať vďaka preukazu ISIC. Peniaze je tak možné ušetriť na čomkoľvek, od nákupu oblečenia, až po zážitok v kine či na kúpalisku. Preto odporúčame pri každom nákupe skontrolovať, či náhodou nie je možné uplatniť ISIC zľavu. Prehľad všetkých zliav môžete nájsť na oficiálnych stránkach ISIC-u alebo sa informovať priamo na predajni.

Vlaky zadarmo

Človek môže za mesiac precestovať toľko peňazí, koľko minie na jedlo. Preto tak, ako znížené ceny v obchodoch, treba využívať aj bezplatnú dopravu vlakmi. Máte možnosť chodiť vlakom? Využite ju kamkoľvek sa dá. 

Za streamovacie služby zaplatíte menej, ak sa na ne poskladáte s kamarátmi. Fotografia: unsplash.com

Na streamovacie služby sa poskladajte s kamarátmi

Neodmysliteľnou súčasťou života študenta je sledovanie filmov, seriálov a rovnako aj počúvanie hudby. Prostredníctvom streamovacích služieb Netflix, HBO GO alebo Spotify sú tieto voľnočasové aktivity legálne dostupné. Avšak, za istý mesačný poplatok. Pokiaľ sa však týchto služieb nechcete vzdať, existuje riešenie. Pokúste sa nájsť si skupinu ľudí, priateľov, spolužiakov či rodiny, s ktorými sa budete na mesačné splátky skladať, či sa striedať v ich platení. Zaplatíte menej a sledovať môžete stále to isté.

Darčeky vyrábajte

Vianoce, narodeniny, meniny, výročie a po chvíli znovu ďalšie sviatky, pri ktorých sa očakáva, že si na blízkeho človeka spomeniete. Typickým prejavom sú, samozrejme, darčeky. Nie je však podmienkou, že za ne treba vyhodiť veľa peňazí. Ak niekoho obdarúvate, robíte to najmä preto, že chcete. Potešiť blízkeho však môžete aj ručne vyrobenými darčekmi. Nie je to len taká maličkosť, pokiaľ do toho vložíte kus seba. A verte, že obdarovaný si takúto pozornosť bude vážiť o to viac. Nič sa nedeje, ak nemáte dostatok fantázie. Na internete sú voľne dostupné rôzne kreatívne nápady a tutoriály.

Nepotrebné veci nevyhadzujte, ale predávajte

Na záver máme pre vás jednu radu, nielen ako ušetriť, ale aj ako jednoduchým spôsobom prísť k peniazom. Ak máte doma nepotrebný nábytok, hračky z detstva, elektroniku, prečítané knihy, na ktoré len sadá prach, či kúsky oblečenia, ktoré len prekladáte z poličky na poličku, je zbytočné, aby ste ich vyhadzovali. Prostredníctvom bazárov máte možnosť ich predať. Zaveste fotografiu nepotrebných produktov na internet. Ľuďom tak môžete pomôcť, veciam dáte druhú šancu a vy si finančne prilepšíte. 

Autorka: Kristína Vidová

Titulná fotografia: unsplash.com

Zdieľajte článok

Komentáre: