Ako bojovať so zlou náladou? Študenti nám prezradili svoje odporúčania

Zlá nálada často prichádza aj bez dôvodu a dokáže výrazne ovplyvniť náš deň. Sme rozčúlení, smutní alebo vystresovaní. Avšak čo sa s tým dá robiť?

Často stačí malý zdanlivo zanedbateľný podnet a do zlej nálady skĺzneme jednoducho. Nie vždy sa to dá zastaviť a zrazu sa ocitáme v kruhu, v ktorom nevidíme východisko. Máme pocit, že všetko je zlé, že ľudia sú zlí a nič nebude lepšie.

Našu náladu ovplyvňuje aj súčasná situácia

O to viac tieto stavy prichádzajú aj v súčasnosti, keď sa ocitáme v takmer „popandemickom“ období a opäť sa môžeme socializovať. Situáciu vo svete však ovplyvnil vojenský konflikt. Každodenný nával článkov a fotografií zdevastovanej Ukrajiny si nás nájde každý deň i keď sa snažíme obmedzovať sociálne siete.

Zlá nálada, uzkosť a smútok sú síce v poslednej dobe často spomínanými témami, no boli tu vždy. Na svete sa nenachádzal, nenachádza a ani sa nebude nachádzať človek, ktorý by minimálne raz nemal takéto pocity. Život ubieha prirýchlo.

Žijeme v uponáhľanej dobe

Veľakrát si ani nevšimneme to, ako ubehol náš deň. Máme pocit, že čas nám uteká medzi prsty a my sme doteraz nič poriadne nestihli alebo nedokázali. Popritom sa ponáhľame od jednej povinnosti k druhej, striedame školu, prácu a voľný čas pomaly ani nenachádzame. Podriaďujeme sa tlaku, ktorý na nás kladie spoločnosť, ale to vedie len k ďalším „šedým dňom“ a zlej nálade.

Zlá nálada dokáže výrazne ovplyvniť náš deň. Ako s ňou bojovať? Fotografia: pexels.com

Pre tento článok sme sa rozhodli urobiť anonymnú anketu prostredníctvom formulárov Google práve s ľuďmi, ktorí nám sú vekovo najbližšie, majú podobné pocity ako my a rovnako ako my bojujú so zlou náladou. No každý má na to iný, svojský spôsob. Otázky boli dve, no ich význam rovnaký: Ako bojovať so zlou náladou? Čo vám pomáha zlepšiť náladu?

A toto sú najčastejšie a najautentickejšie odpovede od študentov našej univerzity:

So zlou náladou bojujem tak, že myslím na pekné chvíle, ktoré som prežila. Mne osobne pomáha objatie od ľudí, čo ma ľúbia a ,,pokec“ s nimi, ďalej dobrá knižka a určite padne vhod aj hudba.

Myslieť pozitívne a obklopovať sa dobrými ľuďmi. 🙂 Pomáha mi hudba, seriály, filmy, sladkosti, prechádzka…

Cvičenie, dobrý film, byť „sama so sebou“ v tichu a nerozmýšľať nad ničím.

Väčšinou zlú náladu riešim prechádzkou so psom alebo do prírody, niekam od ľudí, pôsobí to na mňa ako psychohygiena. Mne osobne určite nepomôžu zlepšiť náladu ľudia, preto sa ich väčšinou stránim, keď nemám dobrú náladu, inak by som si to vybíjala na nich. Jediný, kto to dokáže je môj priateľ. Ten už vie ako na mňa. 😀

Keď mám zlu náladu, tak si doma zapnem film/seriál, ktorý mám rada a háčkujem. Alebo si prečítam dobrú knihu pri dobrej káve.

Hudba. Prechádzka so psom. Dobrá káva na slnku. Uvedomenie si, že zlá nálada je len dočasný stav, ktorý sa dá ovplyvniť mentálnym nastavením.

Mne nepomáha vôbec nič. 😀 Keď mám zlú náladu tak ju mám pokiaľ nezačne nový deň. Preto radšej upozorním aj ľudí okolo mňa, že mám zlú náladu a musia ma brať s rezervou.

Rozmýšľanie o veciach, na ktoré som hrdá, že som urobila, skutky a ambície, ktoré ma priviedli tu, kde teraz som. Proste byť vďačná za všetko, čo mám, pozerať sa na spomienky v mobile s kamarátmi, počuť sa s rodinou (bývam v zahraničí). Častokrát hudba pomôže, nejaký seriál alebo len kniha. Emócie sú iba chemické reakcie, je možné ich kontrolovať.

„Vypnúť“ sa od sveta – mobil a iné technologické zariadenia dať čo najďalej preč odo mňa, uvariť si čaj a len tak pozerať von z okna, prípadne si čítať nejakú dobrú knihu.

Keď môžem vybehnúť do prírody na bicykli.

Hudba, tvorenie (aktívne kreslím), horúci kúpeľ.

Kamaráti, hudba, seriály, filmy, prechádzky, výlety – spoznávanie nových miest, domáce zvieratá, čokoláda, jedlo, čítanie knihy, nakupovanie, komplimenty…

Mne pomáha rozhovor (osobne, nie online) s priateľmi a keď mám veľmi zlú náladu a nechcem byť hnusný na priateľov, tak hudba, film (komédia) či pohyb.

Cestovanie, spoznávanie nových ľudí, chill pri víne, smiešne vine videá, hudba…

Teplý čaj, počúvanie hudby, prechádzka, TikTok, prítomnosť milovaného…

Naplánovať si čas, cvičenie, psychohygiena, meditácia, čas na oddych, cukry, rozhovor, prechádzka…

Vyčistenie hlavy, buď prechádzaním sa vonku, alebo hocičím, čo je selfcare.

Pozerať film, polievanie a starostlivosť o rastliny, venčenie psa, čas strávený s rodinou…

Okrem takýchto rozvitých odpovedí sa často opakovali aj slová ako: spánok, hudba, hranie hier, knihy, teplý nápoj, cvičenie, šport či meditácia. Veríme, že každý si medzi odpoveďami nájde to svoje, čo mu pomôže deň zlepšiť. Pamätajte, nie ste v tom sami.

Autorka: Petra Novotná

Titulná fotografia: pexels.com

Zdieľajte článok

Komentáre: